LimeSurvey Develop - en to ro translation catalogue (4248 entries)

en:  Are you sure you want to delete this file?
ro:  Sigur doriți ștergerea acestui fișier?

en:  Browse uploaded resources
ro:  Navigați resursele încărcate

en:  Please select a file to import!
ro:  Vă rugăm să selectați un fișier pentru a-l importa!

en:  global level
ro:  nivel global

en: %d file deleted.|%d files deleted.
ro: %d fișier a fost șters.|%d fișiere au fost șterse.

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
ro: %s atribut șters | %s atribute șterse

en: %s cannot be left empty
ro: %s nu pot fi lăsate goale

en: %s cannot be left empty.
ro: %s nu pot fi lăsate libere

en: %s duplicate records removed
ro: %s înregistrări duplicate şterse

en: %s entries were not copied because they already existed
ro: %s intrări nu au fost copiate pentru că deja existau

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
ro: %s intrări au fost omise pentru că sunt pe lista neagră

en: %s field(s) were successfully added.
ro: %s câmp(uri) au fost adăugate cu succes.

en: %s invalid attributes
ro: %s atribute invalide

en: %s is an invalid value for this question
ro: %s este o valoare invalidă pentru această întrebare

en: %s lines had a mismatching number of fields.
ro: %s linii au avut un număr nepotrivit de câmpuri.

en: %s lines with invalid tokens skipped (tokens may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
ro: %s linii cu jetoane invalide omise (jetoanele pot conține doar următoarele tipuri de caractere: 0-9, a-z, A-Z,_).

en: %s missing attributes
ro: %s atribute ce lipsesc

en: %s must be case-insensitive equal to %s
ro: %s trebuie insensibil la registru și egal cu %s

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
ro: %s nu trebuie insensibil la registru și egal cu %s

en: %s new participants were created
ro: %s Participanţi noi au fost creaţi

en: %s not found!
ro: %s nu a fost găsit!

en: %s of %s columns selected
ro: %s din %s coloane selectate

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
ro: %s răspunsuri vechi şi timpurile aferente au fost importate cu succes.

en: %s old response(s) were successfully imported.
ro: %s răspunsuri vechi au fost importate cu succes.

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
ro: %s un participant partajat a fost șters| %s participanți partajați au fost șterși

en: %s participants have been copied to the central participants table
ro: %s participanţi au fost copiaţi în tabelul central al participanţilor

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
ro: %s participanți au fost copiați în tabelele cu participanți

en: %s participants have been shared
ro: %s participanți au fost partajați

en: %s records found in CSV file
ro: %s înregistrări au fost găsite in fisierul CSV

en: %s records have empty mandatory fields
ro: %s înregistrări au câmpuri obligatorii

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
ro: %s înregistrările au valori ale atributelor incomplete sau greșite

en: %s records imported
ro: %s înregistrări importate

en: %s records in CSV
ro: %s înregistrări în CSV

en: %s records met minimum requirements
ro: %s înregistrări au îndeplinit cerințele minime

en: %s records were duplicate but had attributes updated
ro: %s înregistrâri au fost duplicate, dar au avut atributele reactualizate

en: %s records where the number of fields does not match
ro: %s înregistrări unde numărul câmpurilor nu se potrivește

en: %s records with allowed invalid email
ro: %s înregistrări cu e-mailuri nevalide permise

en: %s records with invalid email address removed
ro: %s înregistrări cu un număr invalid de adrese de email şterse

en: %s records with other invalid information
ro: %s înregistrări cu alte informații nevalide

en: %s response lines in your file.
ro: %s linii de răspuns în fișierul dumneavoastră.

en: %s responses already exist.
ro: %s răspunsuri există deja.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
ro: %s răspunsuri nu au putut fi introduse ori actualizate.

en: %s responses were inserted.
ro: %s răspunsuri au fost inserate.

en: %s responses were updated.
ro: %s răspunsuri actualizate.

en: %s rows per page
ro: %s rânduri per pagină

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
ro: %s mesaje necitite au fost scanate, din care %s au fost marcate ca fiind respinse de către sistem.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
ro: %s mesaje necitite au fost scanate, niciunul nu a fost marcat ca fiind respins de către sistem.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
ro: %s au fost identificaţi ca fiind duplicate şi nu a fost nevoie crearea unui nou participant.

en: %s%% completed
ro: %s%% completat

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
ro: '%s' nu poate fi utilizat dacă opțiunea 'Altul' pentru această întrebare nu este activată.

en: 'Other:' comment mandatory
ro: Comentariul 'Altul:' este obligatoriu

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
ro: Sufixul 'comment' nu poate fi utilizat cu întrebări cu variante de răspuns multiple cu comentarii.

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
ro: 'time' este un cuvânt rezervat și nu poate fi utilizat pentru subîntrebări.

en: (Any group)
ro: (Oricare grup)

en: (Any)
ro: (Oricare)

en: (Autodetect)
ro: (Detectare automată)

en: (Base language)
ro: (Limba de bază)

en: (Iconv Library not installed)
ro: "(Iconv Library" nu este instalat)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
ro: (Seturile de etichete nu au fost importate deoarece nu aveți permisiunea de a crea seturi de etichete.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
ro: (Dimensiunea maximă a fișierului: %01.2f MB)

en: (No target question)
ro: (Nici o întrebare ţintă)

en: (None)
ro: (Nici unul)

en: (Reason: Administrator email address empty)
ro: (Motiv: Adresa de email a administratorului este necompletată)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
ro: (Selectaţi mai multe seturi de etichetă folosind tasta Ctrl)

en: (Sub-)question width
ro: Lăţimea (sub-) întrebării

en: (This question is mandatory)
ro: (Această întrebare este obligatorie)

en: (none)
ro: (niciunul)

en: 16 or up
ro: 16 sau mai mare

en: 1st quartile (Q1)
ro: Prima cvartilă (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
ro: Avertizarea în stil CSS a primei limite de timp

en: 1st time limit warning message
ro: Mesajul de avertizare a primei limite de timp

en: 1st time limit warning message display time
ro: Timpul de afișare al primului avertisment de timp

en: 1st time limit warning message timer
ro: Timpul de afișare al primului mesaj

en: 2nd quartile (Median)
ro: A doua cvartilă (mediană)

en: 2nd time limit warning CSS style
ro: Avertizarea în stil CSS a celei de-a doua limite de timp

en: 2nd time limit warning message
ro: Mesajul de avertizare a celei de-a doua limite de timp

en: 2nd time limit warning message display time
ro: Timpul de afișare al celui de-al doilea avertisment de timp

en: 2nd time limit warning message timer
ro: Timpul de afișare a celui de-al doilea mesaj

en: 3rd quartile (Q3)
ro: A treia cvartilă (Q3)

en: 400: Bad Request
ro: 400: Solicitare incorectă

en: 401: Unauthorized
ro: 401: Acces neautorizat

en: 403: Forbidden
ro: 403: Acțiune nepermisă

en: 404: Not Found
ro: 404: Resursa nu a fost găsită

en: 5 Point Choice
ro: 5 Opțiuni

en: 500: Internal Server Error
ro: 500: Eroare internă de server

en: 7bit Swedish
ro: 7bit Suedeză

en: <No default value>
ro: <Nici o dată predefinită>

en: <no data>
ro: <fără date>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
ro: A fost făcută o copie a acestui tabel şi aceasta poate fi accesată de administratorului dumneavoastră de sistem.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
ro: O copie de rezervă a acestui tabel va fi făcută dacă continuaţi. Administratorul dumneavoastră de sistem va putea să acceseze acest tabel.

en: A child group can't be set as parent group
ro: Un grup secundar nu poate fi setat ca grup-mamă

en: A code has been updated to %s.
ro: Un cod a fost actualizat la %s.

en: A database named "%s" already exists.
ro: Există deja o bază de date cu numele "%s".

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
ro: Un sondaj dezactivat nu este accesibil participanților (un mesaj va fi afișat în cadrul căruia se va menționa faptul că aceștia nu au permisiunea să vizualizeze sondajul).

en: A description for your question group
ro: O descriere pentru grupul tău de întrebări

en: A first example question. Please answer this question:
ro: Un prim exemplu de întrebare. Vă rugăm să răspundeți la următoarea întrebare:

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
ro: Un index complet cu întrebări va fi afișat; participanții vor putea sări de la o întrebare la alta.

en: A group without step status styling
ro: Un grup fără stilizare pas cu pas

en: A participant table has been created for this survey.
ro: Un tabel cu participanți la sondaj a fost creat pentru acest sondaj.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
ro: Un index al întrebărilor va fi arătat; participanții vor putea să sară între întrebările vizionate.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
ro: Un răspuns nu a fost șters.|{n} răspunsuri nu au fost șterse.

en: A security update is available.
ro: O actualizare de securitate este disponibilă.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
ro: O intrare pentru introducerea unui participant pentru sondajul salvat a fost de asemenea creată.

en: A survey participants table has been created for this survey and the old tokens were imported.
ro: Un nou tabel cu participanți la sondaj a fost creat pentru sondajul curent iar vechii participanți au fost importați.

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
ro: Un sondaj cu temă personalizată va fi importat corect, dar șablonul utilizat nu va exista pe noul server. În acest caz, sistemul va utiliza tema globală implicită.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
ro: Un tabel de sub-întrebări pe fiecare celulă. Textele subîntrebărilor sunt în antetul coloanei și se referă la antetul rândului respectiv.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
ro: Un tabel de sub-întrebări pe fiecare celulă. Textele subîntrebărilor sunt în antetul coloanei și se referă la antetul rândului respectiv.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
ro: Un tabel cu câte o subîntrebare pe fiecare rând. Opțiunile de răspuns sunt conținute în antetul tabelului.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
ro: Un tabel cu o sub-intrebare pe fiecare rand. Trebuie sa selectati raspunsul.

en: A template with that name already exists.
ro: Un șablon cu acest nume există deja.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
ro: O cronometrare din baza de date nu a fost ștearsă.|{n} cronometrări din baza de date nu au fost șterse.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
ro: Numele utilizatorului nu a fost furnizat sau numele utilizatorului este invalid.

en: AND/OR Date is
ro: ŞI/SAU data este

en: ARMSCII-8 Armenian
ro: ARMSCII-8 Armeniană

en: Abbreviated question text
ro: Textul abreviat a întrebării

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
ro: Abilitatea de a schimba întrebări, grupuri și parametri este încă limitată.

en: Absolute value
ro: Valoare absolută

en: Accelerator keys for list items
ro: Taste de accelerație pentru elementele de listă

en: Accept
ro: Acceptați

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
ro: Acceptă caracterele Font Awesome Unicode.

en: Access
ro: Acces

en: Access denied
ro: Acces interzis

en: Access denied!
ro: Acces interzis!

en: Action
ro: Acțiune

en: Action to perform when time limit is up
ro: Acțiunea de realizat atunci când limita de timp este atinsă

en: Action:
ro: Acțiune:

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Actions:
ro: Acțiuni:

en: Activate
ro: Activează

en: Activate Survey
ro: Activează sondajul

en: Activate assessements
ro: Activați modul de evaluare

en: Activate quotas
ro: Activează cote

en: Activate survey
ro: Activați sondajul

en: Activate survey participants table
ro: Activează tabelul cu participanți la sondaj

en: Activate this survey
ro: Activați sondajul

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
ro: Activează aceasta pentru a arăta o harta deasupra câmpului pentru datele de intrare unde utilizatorul își poate alege locația

en: Activated
ro: Activat

en: Activation settings
ro: Setările de activare

en: Active
ro: Activ

en: Active and running
ro: Activ și în derulare

en: Active but expired
ro: Activ dar expirat

en: Active but not yet started
ro: Activ, dar nu a început încă

en: Active filters:
ro: Filtrele active:

en: Active survey ID
ro: ID-ul chesitonarului activ

en: Active survey participants tables
ro: Activează tabelele cu participanți la sondaj

en: Active surveys
ro: Sondaje active

en: Adaptive
ro: Adaptiv

en: Add
ro: Adaugă

en: Add SurveyId to link
ro: Adăugați codul sondajului în acest link

en: Add URL parameter
ro: Adaugă parametru URL

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
ro: Adăugați un buton pentru a reseta glisorul. Dacă alegeți o valoare de pornire, se resetează la valoarea inițială, altfel răspunsul este șters.

en: Add a group
ro: Adăugați un grup

en: Add a language:
ro: Adaugă o limbă:

en: Add a new language
ro: Adaugă o nouă limbă

en: Add a new question
ro: Adaugă o nouă întrebare

en: Add a new survey administrator
ro: Adăugați un nou administrator

en: Add a prefix to the answer field
ro: Adăugați un prefix la câmpul de răspuns

en: Add a question to this group
ro: Adăugați o întrebare la acest grup

en: Add a suffix to the answer field
ro: Adăugați un sufix la câmpul de răspuns

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
ro: Adăugați clase CSS adiționale pentru această întrebare. Utilizați câte un spațiu între multiplele denumiri ale claselor CSS. Puteți utiliza expresii - rețineți că această parte este statică.

en: Add and edit conditions
ro: Adaugă și editează condiții

en: Add another participant
ro: Adăugați alt participant

en: Add another record
ro: Adăugați o nouă înregistrare

en: Add answer
ro: Adaugă răspuns

en: Add attribute
ro: Adaugă atribut

en: Add condition
ro: Adaugă condiție

en: Add condition to this scenario
ro: Adaugă o condiție acestui scenariu

en: Add dropdown field
ro: Adăugați un câmp de tip dropdown

en: Add fields
ro: Adaugă câmpuri

en: Add file
ro: Adăugați fișier

en: Add gray background to questions in PDF:
ro: Adăugați la întrebările din PDF un fundal gri:

en: Add group
ro: Adaugă grup

en: Add language
ro: Adăugați o limbă

en: Add multiple conditions without a page reload
ro: Adaugă condiții multiple fără a reîncărca pagina

en: Add new assessment rule
ro: Adaugă o noua regulă de evaluare

en: Add new attribute
ro: Adaugă un nou atribut

en: Add new group
ro: Creează grup nou de întrebări

en: Add new participant
ro: Adaugă un nou participanat

en: Add new question
ro: Creează întrebare nouă

en: Add new question to group
ro: Adăugați o nouă întrebare în grup

en: Add new quota
ro: Adaugă o nouă cotă

en: Add new survey participant
ro: Adăugați un participant la sondaj

en: Add new user group
ro: Adăugați un nou grup de utilizatori

en: Add or delete groups
ro: Adăugați sau ștergeți grupuri

en: Add or delete questions
ro: Adăugați sau ștergeți întrebări

en: Add or delete subquestions or change their codes
ro: Adăugați sau ștergeți subîntrebările sau modificați-le codurile

en: Add participant
ro: Adaugă participant

en: Add participant to survey
ro: Adaugă participant la sondaj

en: Add participant to survey|Add participants to survey
ro: Adaugă un participant la sondaj|Adaugă participanți la sondaj

en: Add participants to central database
ro: Adaugă participanți la baza de date centrală

en: Add participants to survey
ro: Adaugă participanți la sondaj

en: Add question
ro: Adaugă o întrebare

en: Add question ID to link
ro: Adăugați codul întrebării în acest link

en: Add question group
ro: Adaugă grup de întrebări

en: Add question group ID to link
ro: Adăugați codul grupului de întrebări în acest link

en: Add scenario
ro: Adaugă scenariu

en: Add some answer options to your question
ro: Adăugați câteva opțiuni de răspuns la întrebarea dumneavoastră

en: Add some subquestions to your question
ro: Adăugați câteva subîntrebări la întrebarea dumneavoastră

en: Add subquestion row
ro: Adaugă rând pentru subîntrebare

en: Add survey group ID to link
ro: Adăugați codul grupului de sondaje în acest link

en: Add survey participant
ro: Adăugați un participant la sondaj

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
ro: Adaugă participantul selectat în lista pentru completarea sondajului. | Adaugă cei {n} participanți selectați în lista pentru completarea sondajului.

en: Add to blacklist?
ro: Doriți să adăugați utilizatorul pe lista neagră?

en: Add token entry
ro: Adaugă o intrare de jeton

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Add user group
ro: Adaugă grup de utilizatori

en: Add value
ro: Adăugați valoarea

en: Add/delete survey participant attributes
ro: Adăugați/ștergeți atributele participanților la sondaj

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
ro: Adăugați/editați resurse(le) (fișiere, imagini) pentru acest sondaj

en: Adding survey participant entry...
ro: Se adaugă o intrare pentru introducerea unui participant la sondaj...

en: Additional Languages
ro: Limbi adiţionale

en: Additional attributes
ro: Atribute adiționale

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
ro: În plus, următoarele setări nu pot fi schimbate atunci când sondajul este activ.

en: Admin login name
ro: Nume autentificare administrator

en: Admin login password
ro: Parolă autentificare administrator

en: Admin themes
ro: Temele administratorului

en: Administration
ro: Administrare

en: Administration theme:
ro: Tema de administrare:

en: Administrator credentials
ro: Certificări administrator

en: Administrator email
ro: Email administrator

en: Administrator email address:
ro: Adresa de email a administratorului:

en: Administrator name
ro: Nume administrator

en: Administrator name:
ro: Numele administratorului:

en: Administrator settings
ro: Setările administratorului

en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Afrikaans
ro: Olandeză

en: After
ro: După

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
ro: După confirmare, nu veți mai primi de acum înainte nicio invitație ori memento pentru acest sondaj.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
ro: După ce ați apăsat butonul de salvare puteți sau să inchideți browserul sau să continuați să completați sondajul.

en: After the answer options a cell does give some information.
ro: Dupa optiunile pentru raspuns, o celula ofera anumite informatii.

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
ro: După ce ați terminat, vă rugăm să faceți click pe butonul 'Salvează' pentru a salva schimbările.

en: Albanian
ro: Albaneză

en: All
ro: Toți

en: All answers are already selected in this quota.
ro: Toate răspunsurile sunt deja selectate în această cotă.

en: All answers meet consistency standards.
ro: Toate răspunsurile îndeplinesc standardele de consecvență.

en: All assessments meet consistency standards.
ro: Toate evaluările întâlnesc standardele de consistență.

en: All conditions for this question have been deleted.
ro: Toate condițiile corespunzătoare acestei întrebări au fost șterse.

en: All conditions in this survey have been deleted.
ro: Toate condiţiile acestui sondaj au fost şterse.

en: All conditions meet consistency standards.
ro: Toate condiţiile îndeplinesc standardele de consistență.

en: All conditions scenarios were renumbered.
ro: Toate scenariile corespunzătoare condițiile sondajului au fost renumărate.

en: All custom menu entries will be lost.
ro: Toate intrările de meniu personalizate vor fi pierdute.

en: All custom menus will be lost.
ro: Toate meniurile personalizate vor fi pierdute.

en: All default values meet consistency standards.
ro: Toate valorile implicite îndeplinesc standardele de consistență.

en: All emails were sent.
ro: Toate e-mailurile au fost trimise.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
ro: Toate câmpurile de mai jos (cu excepția numelui cadrului CSS) trebuie să fie fie o matrice validă JSON, fie șirul "inherit".

en: All files in local directories are writable.
ro: Toate fișierele din folderul local pot fi scrise.

en: All groups meet consistency standards.
ro: Toate grupurile îndeplinesc standardele de consecvență.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
ro: Toate setările importante pot fi accesate din această bară laterală.

en: All in one
ro: Toate în unul

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
ro: Toate intrările de meniu ale acestui meniu vor fi de asemenea șterse.

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
ro: Toate stilurile necesare vor fi încărcate, pentru a-l printa, apasă Ctrl/Cmd+p ori click pe butonul print din meniul navigatorului dumneavoastră web.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
ro: Toate sondajele utilizatorului au fost transferate la %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
ro: Toate tabelele vechi ale sondajului cu participanți îndeplinesc standardele de consecvență.

en: All old survey tables meet consistency standards.
ro: Toate tabelele vechi de sondaj îndeplinesc criteriile de consistență.

en: All participant information is lost.
ro: Toate informațiile participanților sunt pierdute.

en: All question attributes meet consistency standards.
ro: Toate atributele întrebărilor îndeplinesc standardele de consistență.

en: All questions meet consistency standards.
ro: Toate întrebările îndeplinesc standardele de consecvență.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
ro: Toate întrebările, răspunsurile, etc., pentru limbile eliminate se vor pierde. Sunteți sigur?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
ro: Toate întrebările, grupele și parametrii sunt modificabili din nou.

en: All quota language settings meet consistency standards.
ro: Toate cotele de limbă întrunesc standardele de consistenţă.

en: All quota quota members meet consistency standards.
ro: Toate cotele membrilor întrunesc standardele de consistenţă.

en: All quotas meet consistency standards.
ro: Toate cotele întrunesc standardele de consistenţă.

en: All responses
ro: Toate răspunsurile

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
ro: Toate răspunsurile nu mai sunt accesibile cu Limesurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
ro: Toate setările de limbă pentru sondaj îndeplinesc standardele de consistență.

en: All surveys
ro: Toate sondajele

en: All surveys meet consistency standards.
ro: Toate sondajele îndeplinesc criteriile de consecvență.

en: All the attributes are automatically mapped
ro: Toate atributele sunt mapate în mod automat

en: All themes
ro: Toate temele

en: All tokens
ro: Toate jetoanele

en: All users
ro: Toți utilizatorii

en: All your answers must be different and you must rank in order.
ro: Toate răspunsurile trebuie să fie diferite și clasate.

en: Allow
ro: Permite

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
ro: Permiteți împărțirea întrebărilor de tip matrice pe mai multe pagini

en: Allow backward navigation:
ro: Permiteți navigarea înapoi:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
ro: Permiteți participanților de pe lista neagră să fie adăugaţi la un sondaj:

en: Allow invalid email addresses:
ro: Permiteți adresele invalide de e-mail:

en: Allow multiple responses or update responses with one token:
ro: Permiteți mai multe răspunsuri ori actualizarea acestora cu un singur jeton:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
ro: Permiteți împărțirea mai multor întrebări cu text scurt / numerice pe mai multe pagini

en: Allow only numerical input
ro: Permite numai intrările numerice

en: Allow only numerical input for 'Other' text
ro: Permite numai intrări numerice pentru textul 'Altele'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
ro: Permiteţi participanţilor ca să se scoată de pe lista neagră:

en: Allow public registration:
ro: Permiteți înregistrarea publică:

en: Allow reset the slider
ro: Permiteți resetarea glisorului

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
ro: Permiteți întrebărilor cu alegere unică să fie afișate pe mai multe pagini

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
ro: Permiteți întrebărilor cu glisor să fie afișate pe mai multe pagini

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
ro: Permiteți utilizatorului să modifice ultimele răspunsuri înainte de a încheia sondajul.

en: Allowed file types
ro: Tipuri de fişiere permise

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
ro: Tipuri de fişiere permise separate prin virgulă. Exemplu: pdf,doc,odt

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always closed
ro: Întotdeauna închis

en: Always hide this question
ro: Intodeauna ascunde aceasta intrebare

en: Always open
ro: Întotdeauna deschis

en: Amharic
ro: Amharică

en: An additional help text for your question
ro: Un text suplimentar de ajutor pentru întrebarea ta

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
ro: A fost trimis un email către adresa pe care aţi furnizat-o, email ce conţine detalii de acces pentru acest sondaj. Urmăriţi linkul din acel email pentru a continua.

en: An email has been sent with details about your saved survey
ro: Veți primi un email cu detalii despre sondajul salvat

en: An email with a generated password was sent to the user.
ro: Un email cu o parolă generată a fost trimis către utilizator.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
ro: A apărut o eroare la crearea unei copii de siguranță a fișierelor. Verificați sistemul dumneavoastră local (permisiuni, spațiu disponibil etc.)

en: An error occured while creating your update package file.
ro: A apărut o eroare la crearea fișierului ce conține pachetul de actualizări.

en: An error occured while getting checksums.
ro: A apărut o eroare la obținerea sumelor de control.

en: An error occured while getting the changeset.
ro: A apărut o eroare la obținerea setului de modificări.

en: An error occurred saving a response to survey id
ro: S-a produs o eroare salvând un răspuns la idul sondajului

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
ro: A apărut o eroare la încărcarea fișierului tău. Aceasta ar putea fi cauzată de permisiunile incorecte aplicate folderului /tmp al aplicației.

en: An error occurred.
ro: O apărut o eroare.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
ro: Un sondaj expirat nu este accesibil participanților (Participanții vor vedea doar că sondajul a expirat).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
ro: O eroare internă a apărut în timpul actualizării bazei de date.Reveniți pe pagina %smeniului principal%s. Contactați suportul tehnic dacă eroarea persistă.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
ro: A apărut o eroare internă atunci când serverul web procesa solicitarea dumneavoastră.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
ro: În timpul reactualizării, a avut loc o eroare nerecuperabilă. Detaliile erorii:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
ro: S-a produs o eroare neașteptată, răspunsurile dumneavoastră neputând fi salvate.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
ro: O eroare necunoscută a avut loc atunci când fișierul %s a fost mutat în %s.

en: An unknown error occured
ro: A apărut o eroare necunoscută

en: An unknown error occured.
ro: A apărut o eroare necunoscută.

en: An unknown error occurred
ro: A apărut o eroare necunoscută

en: Anonymized responses
ro: Răspunsuri anonimizate

en: Anonymized responses:
ro: Răspunsuri anonimizate:

en: Anonymized responses?
ro: Răspunsuri anonimizate?

en: Answer
ro: Răspuns

en: Answer codes
ro: Codurile răspunsurilor

en: Answer codes must be unique by question.
ro: Codurile opțiunilor de răspuns trebuie să fie unice pentru fiecare întrebare.

en: Answer label font size (normal)
ro: Dimensiunea fontului etichetelor de răspuns (mare)

en: Answer label font size (small)
ro: Dimensiunea fontului etichetelor de răspuns (mică)

en: Answer matched (regexp)
ro: Răspunsul s-a potrivit (regexp)

en: Answer must be %s
ro: Răspunsul trebuie să fie %s

en: Answer must be between %s and %s
ro: Răspunsul trebuie să fie între %s şi %s

en: Answer must be greater or equal to %s
ro: Răspunsul trebuie să fie mai mare sau egal cu %s

en: Answer must be less or equal to %s
ro: Răspunsul trebuie să fie mai mic sau egal cu %s

en: Answer option / subquestion font size
ro: Mărimea fontului opțiunilor de răspuns / subîntrebării

en: Answer options
ro: Opţiuni răspuns

en: Answer options were successfully saved.
ro: Opțiunile de răspuns au fost salvate cu succes.

en: Answer prefix
ro: Prefixul răspunsului

en: Answer suffix
ro: Sufixul răspunsului

en: Answer was
ro: Răspunsul a fost

en: Answer was NOT
ro: Răspunsul a fost NU

en: Answer was greater than
ro: Răspunsul a fost mai mare decât

en: Answer was greater than or equal to
ro: Răspunsul a fost mai mare decât sau egal cu

en: Answer was less than
ro: Răspunsul a fost mai mic decât

en: Answer was less than or equal to
ro: Răspunsul a fost mai mic decât sau egal cu

en: Answers
ro: Răspunsuri

en: Answers and tokens have been re-opened.
ro: Răspunsurile şi jetoanele au fost redeschise.

en: Answers cleared
ro: Răspunsurile au fost şterse

en: Answers column width
ro: Lățimea coloanei de răspunsuri

en: Answers from this response
ro: Răspunsurile din cadrul acestui set de răspunsuri

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
ro: Răspunsurile cu un cod 0 (zero) sau un cod gol nu sunt permise și nu vor fi salvate

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
ro: Răspuns|Textul-stanga-glisorului|Textul-dreapta-glisorului caracter separator

en: Apply
ro: Applicați

en: Apply and go to survey
ro: Aplicați și accesați sondajul

en: April
ro: Aprilie

en: Arabic
ro: Arabă

en: Arc cosine
ro: Arccosinus

en: Arc sine
ro: Arcsinus

en: Arc tangent
ro: Tangenta de arc

en: Arc tangent of two variables
ro: Tangenta de arc a două variabile

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
ro: Sunteți sigur că doriți să *ștergeți* câteva răspunsuri incomplete și să resetați forma completată a răspunsurilor și a jetoanelor?

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
ro: Sunteți sigur că doriți activarea tuturor cotelor selectate?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
ro: Sunteți sigur că doriți dezactivarea tuturor cotelor selectate?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
ro: Sigur doriți să ștergeți toate condițiile pentru această întrebare?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți toate condițiile prezente în șcenariu?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
ro: Sunteți sigur că doriți ștergerea cotelor selectate?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți toate aceste sondaje?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți toate fișierele încărcate asociate răspunsurilor selectate?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti inregistrarile selectate?

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
ro: Sigur doriți ștergerea intrărilor de meniu selectate?

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți meniurile selectate și toate sub-meniurile și intrările corespondente?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți participanții selectate?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
ro: Sigur doriți ștergerea răspunsurilor selectate?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți acest parametru URL?

en: Are you sure you want to delete this box ?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți această casetă?

en: Are you sure you want to delete this condition?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți condiția?

en: Are you sure you want to delete this entry?
ro: Sunteti sigur ca vreti sastergeti aceasta inregistrare?

en: Are you sure you want to delete this label set?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest set de etichete?

en: Are you sure you want to delete this theme?
ro: Sigur doriți să ștergeți această temă?

en: Are you sure you want to delete this theme?
ro: Sunteți sigur ca doriți să ștergeți această temă?

en: Are you sure you want to delete this user group?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest grup de utilizatori?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
ro: Sunteți sigur că vreți să renumerotați scenariile cu numere crescătoare începând cu 1?

en: Are you sure?
ro: Sunteți sigur?

en: Arithmetic mean
ro: Media aritmetică

en: Armenian
ro: Armeană

en: Array
ro: Tablou

en: Array (10 Point Choice)
ro: Matrice (10 opțiuni)

en: Array (5 Point Choice)
ro: Matrice (5 opțiuni)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
ro: Tablou (Creşte/La fel/Scade)

en: Array (Numbers)
ro: Tablou (Numere)

en: Array (Texts)
ro: Tablou (Texte)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
ro: Matrice (Da/Nu/Nu știu)

en: Array by column
ro: Tablou după coloană

en: Array dual scale
ro: Matrice cu două scale

en: Array filter
ro: Filtru pentru vector

en: Array filter exclusion
ro: Excludere după filtru de vector

en: Array filter style
ro: Stilul de filtrare al matricii

en: Arrays
ro: Tablouri

en: As a last step you should clear your browser cache now.
ro: Ca şi un ultim pas, ar trebui să ştergeţi istoricul de navigare din browser-ul dumneavoastră.

en: As defined in question settings
ro: După cum este definit în setările întrebării

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
ro: După cum puteți observa, procesul de editare a opțiunilor de răspuns este aproape similar cu cel de editare al subîntrebărilor.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
ro: După cum puteți observa, întrebarea preselectată este de tip 'Text liber, lung'. Vom utiliza în acest exemplu tipul de întrebare 'Matrice'.

en: Assessment details
ro: Detaliile evaluării

en: Assessment group score
ro: Scorul grupului de evaluare

en: Assessment heading
ro: Antetul evaluării

en: Assessment mode for this survey is not activated.
ro: Modul de evaluare nu este activat pentru acest sondaje.

en: Assessment rules
ro: Reguli de evaluare

en: Assessment value
ro: Valoarea evaluării

en: Assessment:
ro: Evaluare:

en: Assessments
ro: Evaluări

en: Assessments mode not activated
ro: Modul de evaluare nu este activat

en: Assigning a new value to a variable.
ro: Asignati o noua valoare unei variabile.

en: At beginning
ro: La început

en: At end
ro: La final

en: At least one installed
ro: Cel puţin una instalată

en: At the end of the process the database will be updated.
ro: La sfarsitul procesului, baza de date va fi actualizata.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
ro: La sfârșitul procesului vom trece la actualizarea LimeSurvey.

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
ro: Atenție: Mai multe coduri de întrebări au fost actualizate. Vă rugăm să le reverificați cu atenție deoarece există posibilitatea ca actualizarea să fi afectat expresiile personalizate.

en: Attribute
ro: Atribut

en: Attribute %s (%s)
ro: Atribut %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
ro: Atributul %s a fost șters.

en: Attribute display setting updated
ro: Setarea atributului este reactualizată

en: Attribute field
ro: Câmpul de atribute

en: Attribute management
ro: Management-ul atributelor

en: Attribute name:
ro: Numele atributului:

en: Attribute settings
ro: Setările atributului

en: Attribute successfully deleted
ro: Atributul a fost șters cu succes

en: Attribute successfully updated
ro: Atribut actualizat cu succes

en: Attribute type
ro: Tipul atributului

en: Attribute type:
ro: Tipul atributului:

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
ro: Valorile atributului pentru participanţii existenti au fost reactualizate din înregistrările participanţilor

en: Attribute values for existing participants have been updated from the token records
ro: Valorile atributelor pentru participanţii existenţi au fost reactualizate din întrările jetoanelor

en: Attribute visible:
ro: Atribut vizibil:

en: Attribute was saved.
ro: Atributul a fost salvat.

en: Attributes
ro: Atribute

en: Attributes to be created
ro: Atribute pentru a fi create

en: Attributes to export:
ro: Atribute de exportat:

en: Authentication method
ro: Metodă de autentificare

en: Auto Translate
ro: Traducere automată

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
ro: Bifează automat opțiunea exclusivă daca toate celelalte sunt bifate

en: Autoload URL
ro: Încarcă automat URL

en: Autoload URL:
ro: Încărcarea automata a URL-ului:

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatically load end URL when survey complete:
ro: Încărcați automat URL-ul de final după ce sondajul a fost completat:

en: Automatically rename question code if already exists?
ro: Redenumiți automatic codul întrebării dacă acesta există deja?

en: Available admin themes:
ro: Temele de administrare valabile:

en: Available functions
ro: Funcții disponibile

en: Available languages:
ro: Limbi disponibile:

en: Available space in directory:
ro: Spațiu valabil în directorul:

en: Available survey themes:
ro: Temele sondajului disponibile:

en: Average
ro: Medie

en: Average file size
ro: Dimensiunea medie a fişierului

en: Average interview time:
ro: Durata medie a interviului:

en: Average no. of files per respondent
ro: Numărul mediu de fișiere per repondent

en: Average size per respondent
ro: Dimensiunea medie per repondent

en: Back
ro: Înapoi

en: Back to Response Import
ro: Înapoi la importarea de răspunsului

en: Back to main menu
ro: Înapoi la meniul principal

en: Back to survey home
ro: Reveniți pe pagina de administrare a sondajului

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
ro: Culoarea de fundal pentru întrebări (0 negru - 255 alb)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
ro: Culoarea de fundal pentru secțiuni (0 negru - 255 alb)

en: Backup entire database
ro: Faceți o copie de rezervă a întregii baze de date

en: Bar chart
ro: Diagramă bară

en: Base language
ro: Limba de bază

en: Base language:
ro: Limba de bază:

en: Basic admin notification
ro: Notificare simpla de la administrator

en: Basic admin notification body
ro: Corpul notificării de bază adresate administratorului

en: Basic admin notification email body:
ro: Corpul notificării de bază adresate administratorului:

en: Basic admin notification subject
ro: Subiectul notificării de bază adresate administratorului

en: Basic admin notification subject:
ro: Subiectul notificării de bază adresate administratorului:

en: Basic attributes
ro: Atribute de bază

en: Basic email notification is sent to:
ro: Notificare prin email simplă este trimisă la:

en: Basic notification attachments:
ro: Atașamentele notificării de bază:

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Basque
ro: Bască

en: Batch deletion
ro: Ștergere lot

en: Batch edit
ro: Editare în grup

en: Batch edit the menus
ro: Editare în grup a meniurilor

en: Batch edit the participants
ro: Editează participanții în grup

en: Batch-edit participants
ro: Editați în grup participanții

en: Before
ro: Înainte de

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
ro: Înainte de a continua, vă rugăm să faceți o copie de rezervă a bazei de date folosind un instrument de backup!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
ro: Înainte de a putea adăuga întrebări, trebuie să adăugați mai întâi un grup de întrebări.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
ro: Înainte de a trece la actualizarea LimeSurvey, trebuie să actualizăm mai întâi ComfortUpdate.

en: Before you start, please prove you are human.
ro: Înainte de a începe, vă rugăm să dovediți că sunteți om.

en: Beginner tour
ro: Tur pentru începători

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Big5 Traditional Chinese
ro: Chineză tradițională Big5

en: Binary pseudo charset
ro: Set de caracter pseudobinar

en: Binary safe case-insensitive string comparison
ro: Comparație de șiruri binare-sigure de caractere insensibile la registru

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
ro: Treceți pe lista neagră participantul pentru toate sondajele curente odată ce câmpul global este setat:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
ro: Treceți pe lista neagră participantul pentru oricare nou sondaj adăugat odată ce câmpul global este setat:

en: Blacklist settings
ro: Setările listei negre

en: Blacklist settings were saved.
ro: Setările listei negre au fost salvate.

en: Blacklist user:
ro: Treceți pe lista neagră un utilizator:

en: Blacklisted
ro: Interzis

en: Blacklisted participants
ro: Participanți interzişi

en: Blacklisted?
ro: Interzis?

en: Borders around questions in PDF:
ro: Marginea din jurul întrebărilor din PDF:

en: Borders around responses in PDF:
ro: Afișare margini în jurul răspunsurilor în fișierul PDF:

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Both
ro: Ambele

en: Bottom bar
ro: Bara de jos

en: Bounce email address:
ro: Adresa de returnare a emailurilor

en: Bounce processing
ro: Procesarea e-mailurilor respinse

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
ro: Procesarea e-mailurilor respinse este dezactivată fie din aplicație, fie numai pentru acest sondaj.

en: Bounce settings
ro: Setări de declanșare

en: Bounce settings have been saved.
ro: Setările de declanșare au fost salvate.

en: Box deleted
ro: Caseta a fost șterasă

en: Box orientation:
ro: Orientarea casetei:

en: Box settings updated!
ro: Setările casetei au fost actualizate!

en: Box updated
ro: Casetă actualizată

en: Boxes
ro: Caste

en: Boxes by row:
ro: Casete pe rând:

en: Branch
ro: Ramură

en: Broken survey themes:
ro: Teme nefuncționale:

en: Browse
ro: Răsfoiţi

en: Browse participants
ro: Navigați lista de participanți

en: Browse responses
ro: Navigați lista de răspunsuri

en: Browse saved responses
ro: Parcurge răspunsurile salvate

en: Browse survey participants
ro: Navigați prin lista de participanți a sondajului

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
ro: Numărul construit a fost actualizat cu succes la %s.

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Bulk convert conditions to relevance
ro: Conversie în grup a condițiilor în relevanță

en: But this one isn't.
ro: Dar aceasta nu este.

en: Button group
ro: Grup de butoane

en: Buy a new key
ro: Cumpărați o altă cheie

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
ro: Prin continuarea sondajului, acceptați politica de protecție a datelor a furnizorului de servicii.

en: By question group
ro: După întrebarea din grup

en: Bypass date control before sending email:
ro: Ignorați controlul datei înainte de trimiterea e-mailului:

en: Bypass token with failing email addresses:
ro: Ignorați participanții cu adrese de e-mail incorecte:

en: CPDB CSV summary
ro: Sumarul CPDB CSV

en: CPDB mapping
ro: Maparea CPDB

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
ro: Stilul CSS pentru mesajul care afişează pe cronometrul numărătorii inverse în timpul numărătorii inverse

en: CSS class(es)
ro: Clasa/Clasele CSS

en: CSS class(es):
ro: Clasele CSS:

en: CSS files:
ro: Fișierele CSS:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
ro: Stilul CSS pentru 'mesajul de expirare al timpului limită'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
ro: Stilul CSS folosit atunci când mesajul ''Avertismentul pentru limita de timp' este afişat

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
ro: Stilul CSS folosit atunci când al doilea mesajul ''Avertismentul pentru limita de timp' este afişat

en: CSV field names
ro: Denumirile câmpului CSV

en: CSV field separator:
ro: Separator de câmp CSV:

en: CSV file
ro: Fișier CSV

en: CSV input format
ro: Formatul intrării CSV

en: Calculate storage
ro: Calculează spațiul

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
ro: Calculează abaterea standard a eşantionului pentru lista de numere

en: Calculate the sum of values in an array
ro: Calculează suma valorilor într-o matrice

en: Calculates the exponent of e
ro: Calculează exponentul lui e

en: Calculation
ro: Calculare

en: Can edit?
ro: Poate edita?

en: Can not import a theme that already exists!
ro: Nu puteți importa o temă deja existentă!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
ro: Nu se poate lega la directorul LDAP. Eroare: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
ro: Nu se poate conecta la dosarul LDAP

en: Can't delete question group when the survey is active
ro: Nu se pot șterge grupuri de întrebări când sondajul este activ

en: Can't find user group!
ro: Nu se poate găsi grupul de utilizatori!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
ro: Nu se poate reda aranjamentul %s pentru șablonul %s. Vă rugăm să reinstalați șablonul.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
ro: Nu se poate reda aranjamentul %s pentru șablonul %s. Versiunea șablonului din baza de date este %s, dar în config.xml este %s. Vă rugăm să reinstalați șablonul.

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
ro: Nu se poate reda aspectul %s. Verificați dacă vizualizarea există ori contactați administratorul dumneavoastră.

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
ro: Nu s-a reuşit actualizarea etichetelor deoarece folosiţi coduri duplicate

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel automatic sending
ro: Anulați trimiterea automată

en: Cancel editing
ro: Anulați editarea

en: Cannot be changed
ro: Nu poate fi schimbat

en: Cannot import the VVExport file.
ro: Nu s-a putut importa fişierul VVExport.

en: Case-insensitive strstr
ro: Strstr insensibil la registru

en: Catalan
ro: Catalană

en: Catalan (Valencian)
ro: Catalană (Valenciană)

en: Category separator
ro: Separator de categorii

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
ro: Atenție: executarea codului JavaScript este dezactivată în browserul dvs. S-ar putea să nu puteți răspunde la toate întrebările din acest sondaj. Vă rugăm să verificați parametrii navigatorului dumneavoastră web.

en: Centered
ro: Centrat

en: Central database
ro: Baza de date centrală

en: Central participant database
ro: Baza de date cu participanți

en: Central participant management
ro: Pagina de administrare a bazei de date cu participanți

en: Central participants database summary
ro: Rezumatul bazei de date centrale a participanţilor

en: Change language
ro: Schimbați limba

en: Change log
ro: Lista de modificări

en: Change password
ro: Schimbă parola

en: Change scenario number
ro: Schimbați numărul scenariului

en: Change settings
ro: Schimbă setări

en: Change survey group
ro: Schimbați grupul sondajului

en: Change texts
ro: Schimbă texte

en: Change the display style of the month when using select boxes
ro: Schimbați stilul de afișare al lunii când utilizați cutiile de selectare

en: Change the language
ro: Schimbați limba

en: Changed by
ro: Modificat de

en: Changed on
ro: Modificat pe

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
ro: Schimbările nu pot fi salvate în cadrul temei standard.

en: Character set for file import/export:
ro: Setul de caractere pentru importul/exportul fișierului:

en: Character set of file:
ro: Setul caracterelor pentru fişierul:

en: Character set of the file:
ro: Setul caracterelor pentru fişierul:

en: Chart type
ro: Tipul diagramei

en: Chart type:
ro: Tipul diagramei:

en: Check again
ro: Verifică din nou

en: Check any that apply
ro: Bifaţi răspunsurile dorite

en: Check data
ro: Verificaţi datele

en: Check data integrity
ro: Verifică integritatea datelor

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
ro: Verificați dacă conținutul unei variabile este un număr întreg

en: Check logic
ro: Verifică logică

en: Check out the dedicated documentation for this format.
ro: Verificați documentația disponibilă cu privire la acest format.

en: Check survey logic for current question group
ro: Verificați logica sondajului pentru acest grup de întrebări

en: Checkbox is checked
ro: Caseta de selectare este bifată

en: Checkbox is unchecked
ro: Caseta de selectare nu este bifată

en: Checkbox layout
ro: Aranjamentul căsuţei de bifare

en: Checked
ro: Verificat

en: Checking basic requirements...
ro: Se verifică cerinţele de bază...

en: Checking existing LimeSurvey files...
ro: Se verifică fişierele existente LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
ro: Chineză (simplificat)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
ro: Chineză (tradițional - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
ro: Chineză (tradițional - Taiwan)

en: Choice column width
ro: Alegerea lățimii coloanei

en: Choice header
ro: Antetul variantei

en: Choice of rank %s
ro: Alegerea rangului %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
ro: Selectați 'Rulați' din meniu pentru a începe importarea.

en: Choose file
ro: Alegeți un fișier

en: Choose one of the following answers
ro: Alegeţi unul din următoarele răspunsuri

en: Choose the CSV file to upload:
ro: Alegeţi fişierul CSV de încărcat:

en: Choose the file to upload:
ro: Alegeţi fişierul de încărcat:

en: Choose token fields:
ro: Alegeți câmpurile participanților:

en: Choose when user can add a comment
ro: Alegeți atunci când utilizatorul poate adăuga un comentariu

en: Choose your language
ro: Alegeți limba dumneavoastră

en: Chosen icon:
ro: Pictogramă aleasă:

en: Circle
ro: Cerc

en: Classes
ro: Clase

en: Clear
ro: Eliberează

en: Clear all
ro: Ștergeți toată selecția

en: Clear assets cache:
ro: Șterge activele de memorie cache:

en: Clear now
ro: Ștergeți acum

en: Clear selection
ro: Ștergeți selecția

en: Click here to log in.
ro: Apăsați aici pentru a vă loga.

en: Click here to start the survey.
ro: Click aici pentru a începe sondajul.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
ro: Click aici pentru a utiliza ComforUpdate ori pentru a-l descărca.

en: Click here to use ComfortUpdate.
ro: Click aici pentru a utiliza ComfortUpdate.

en: Click on 'Activate this survey'
ro: Faceți clic pe 'Activează acest sondaj'

en: Click on 'No, thanks'
ro: Click pe 'Nu, mulțumesc'

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
ro: Faceți clic pe 'Previzualizare sondaj' și reveniți la această fereastră odată ce ați terminat testarea.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
ro: Click pe 'Salvează și închide' ori 'Pasul următor' pentru a continua.

en: Click on the 'Add question group' button
ro: Faceți click pe butonul 'Adăugați un grup de întrebări'

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
ro: Click pe caseta 'Creare sondaj' - sau pe 'Următorul pas' din acest tutorial

en: Click on the 'Edit answer options' button.
ro: Click pe butonul 'Editează opțiunile de răspuns'.

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
ro: Click pe butonul 'Editează subîntrebări'.

en: Click on the following button if you want to
ro: Faceţi click pe următorul buton dacă doriţi să

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
ro: Faceți clic pe numele sondajului pentru a reveni la prezentarea generală a setărilor sondajului.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
ro: Click pe semnul plus %s pentru a adăuga o altă subîntrebare la întrebarea dumneavoastră.

en: Click this button to log out.
ro: Click pe acest buton pentru a vă deconecta.

en: Click to adjust.
ro: Apasati pentru a ajusta.

en: Click to expand
ro: Faceți click pentru a mări

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
ro: Faceți clic pentru a seta locația ori glisați și fixați știftul. Puteți introduce de asemenea coordonate

en: Clicking 'Yes' will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Continue?
ro: Făcând click pe 'Da', veți genera jetoane pentru toți respondenții din lista dumneavoastră de participanți ce nu dețin unul. Continuați?

en: Close
ro: Închide

en: Close editor
ro: Închide editorul

en: Close the picker
ro: Închideți selectorul

en: Closed group
ro: Grup închis

en: Code
ro: Cod

en: Code filter
ro: Filtru de cod

en: Code/text separator:
ro: Separator cod/text:

en: Code:
ro: Cod:

en: Code: '%s' is a reserved word.
ro: Cod: '%s' este un cuvânt rezervat.

en: Collapse all
ro: Restrângeți tot

en: Collapsed menu
ro: Meniul redus

en: Collapsible text
ro: Text pliabil

en: Columns
ro: Coloane

en: ComfortUpdate could not download the update!
ro: ComfortUpdate nu a putut descărca actualizarea!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
ro: ComfortUpdate nu a putut găsi datele legate de informațiile de actualizare.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
ro: ComfortUpdate nu a putut arhiva fișierele pentru copia dumneavoastră de rezervă

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
ro: ComfortUpdate nu a putut găsi fișierul de actualizare în sistemul dumneavoastră local (ori fișierul de actualizare al actualizatorului))

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
ro: ComfortUpdate nu a putut elimina unul sau mai multe directoare șterse odată cu actualizarea.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
ro: ComfortUpdate nu a putut elimina unul sau mai multe fișiere șterse odată cu actualizarea.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
ro: ComfortUpdate nu a putut dezarhiva fișierul de actualizare (ori fișierul de actualizare al actualizatorului)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
ro: ComfortUpdate a întâmpinat o eroare în timp ce încerca să sustragă informații din baza dumneavoastră de date.

en: ComfortUpdate has been updated!
ro: ComfortUpdate a fost actualizat!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
ro: ComfortUpdate este dezactivat în configurația LimeSurvey. Contactați administratorul dumneavoastră pentru mai multe informații.

en: ComfortUpdate key
ro: Cheia ComfortUpdate

en: ComfortUpdate key information
ro: Informații cheie ComfortUpdate

en: ComfortUpdate needs to be updated
ro: ComfortUpdate trebuie actualizat

en: ComfortUpdate step %s
ro: Pasul %s al reactualizării automate

en: Comma
ro: Virgulă

en: Comma (,)
ro: Virgulă (,)

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment only when
ro: Comentează numai atunci când

en: Comment only when you choose an answer.
ro: Completați doar pentru variantele selectate.

en: Comment only when you don't choose an answer.
ro: Comentați numai atunci când nu alegeți un răspuns.

en: Comment your answers.
ro: Comentați răspunsurile dumneavoastră.

en: Comments
ro: Comentarii

en: Compare a string to a regular expression pattern
ro: Compară un șir cu un șablon de expresie normală

en: Comparison operator
ro: Operator de comparaţie

en: Compatible
ro: Compatibil

en: Compatible with type coercion
ro: Compatibil cu tipul de constrângere

en: Complete only
ro: Completate doar

en: Completed
ro: Completat

en: Completed responses only
ro: Doar răspunsurile complete

en: Completed?
ro: Completat?

en: Completion state:
ro: Cât:

en: Condition
ro: Condiție

en: Condition added.
ro: Condiție adăugată.

en: Condition successfully copied
ro: Conditia a fost copiata cu succes

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
ro: Condiția a fost copiată cu succes (câteva au fost omise pentru că erau duplicate)

en: Condition updated.
ro: Condiție actualizată.

en: Conditional processing
ro: Procesare condițională

en: Conditions
ro: Condiții

en: Conditions designer
ro: Creator de condiții

en: Config file is malformed or null.
ro: Fișierul config este malformat sau nul.

en: Configuration
ro: Configurare

en: Configuration directory is not writable
ro: Directorul de configurare nu poate fi scris

en: Configure
ro: Configurează

en: Confirm
ro: Confirmați

en: Confirm password:
ro: Confirmă parola:

en: Confirm your admin password
ro: Confirmaţi parola dumneavoastră de administrator

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Confirmation attachments:
ro: Atașamentele e-mail-ului de confirmare:

en: Confirmation email
ro: Confirmare email

en: Confirmation email body
ro: Corpul confirmării

en: Confirmation email body:
ro: Corpul confirmării:

en: Confirmation email subject
ro: Subiectul mesajului de confirmare

en: Confirmation email subject:
ro: Titlul emailului de confirmare:

en: Confirmation of your participation in our survey
ro: Confirmarea participării dumneavoastră în sondajul nostru

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
ro: Conexiunea cu baza de date a eșuat. Vă rugăm să verificați locația bazei de date, utilizatorul, parola și să reîncercați.

en: Constant
ro: Constantă

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue?
ro: Doriţi să continuați?

en: Convert N to:
ro: Convertește N:

en: Convert Y to:
ro: Convertește Y:

en: Convert a date/time string to unix timestamp
ro: Convertește data/ora pentru sistemele unix

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
ro: Convertiți o valoare numerică utilizând un inputTable și un outputTable al valorilor numerice

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
ro: Convertiți un șir de caractere tipăribil la un șir de 8 biți

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ro: Convertiți toate entitățile HTML în caracterele lor aplicabile (totdeaunea folosește ENT_QUOTES și UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ro: Convertiți toate caracterele aplicabile în entități HTML (totdeauna folosește ENT_QUOTES și UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
ro: Convertiți link-urile către resurse și câmpurile de expresie?

en: Convert resource links?
ro: Convertește linkurile resurselor?

en: Convert spaces in question text to underscores:
ro: Covertiți spațiile din textul întrebării în liniuțe de subliniere:

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ro: Convertiți entitățile speciale HTML înapoi în caractere (totdeauna folosește ENT-QUOTES și UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ro: Convertiți caracterele speciale în entități HTML (totdeauna folosește ENT_QUOTES  și UTF-8)

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy a survey
ro: Copiați un sondaj

en: Copy advanced settings?
ro: Copiază setările avansate?

en: Copy answer options?
ro: Copiază opţiunile răspunsurilor?

en: Copy conditions
ro: Copiați condiții

en: Copy default answers?
ro: Doriți copierea răspunsurilor implicite?

en: Copy failed
ro: Copierea a eşuat

en: Copy of survey is completed.
ro: Copierea sondajului este completă.

en: Copy options
ro: Copiați opțiunile

en: Copy question
ro: Copiază întrebarea

en: Copy subquestions?
ro: Copiază subîntrebarile?

en: Copy survey
ro: Copiați sondajul

en: Copy the selected conditions to:
ro: Copiați condițiile selectate în:

en: Copy to local theme and save changes
ro: Copiază tema locală și salvează schimbările

en: Core admin theme
ro: Tema centrală de administrare

en: Core plugin can not be disabled.
ro: Plugin-ul de bază nu poate fi dezactivat.

en: Core theme
ro: Tema principală

en: Corner boxes
ro: Colțurile casetelor

en: Corner lines
ro: Liniile colțurilor

en: Corrected time:
ro: Timpul corectat:

en: Cosine
ro: Cosinus

en: Could not connect to LDAP server.
ro: Nu s-a putut conecta la serverul LDAP.

en: Could not create new box
ro: Nu a putut fi creata o noua caseta

en: Could not delete user group.
ro: Nu s-a putut şterge grupul utilizatorului.

en: Could not delete user group. No group selected.
ro: Nu s-a putut şterge grupul utilizatorului. Niciun grup selectat.

en: Could not delete user. User was not supplied.
ro: Nu s-a putut șterge utilizatorul. Utilizatorul nu a fost furnizat.

en: Could not insert all conditions.
ro: Nu s-au putut introduce.

en: Could not modify user data.
ro: Nu s-au putut modifica datele utilizatorului.

en: Could not open file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul

en: Could not remove deleted files
ro: Nu s-au putut elimina fișierele șterse

en: Could not remove the deleted directories
ro: Nu s-a putut elimina directoarele șterse

en: Could not retrieve update info data
ro: Nu s-au putut prelua datele despre informațiile de actualizare

en: Could not save theme %s: %s
ro: Nu s-a putut salva tema %s: %s

en: Could not update box
ro: Nu s-a putut actualiza caseta

en: Could not update condition.
ro: Nu s-a putut actualiza condiția.

en: Could not write file
ro: Nu s-a putut modifica fișierul

en: Count
ro: Numara

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
ro: Numără statisticile pentru fiecare întrebare, bazat numai pe numărul total de răspunsuri pentru care întrebarea a fost afișată

en: Count the number of answered questions in the list
ro: Calculează numărul întrebărilor la care s-a răspuns din listă

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
ro: Calculează numărul întrebărilor la care s-a răspuns în listă egal primul argument

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
ro: Numarati intrebarile din lista la care s-a raspuns si care indeplinesc criteriile (arg op value)

en: Create
ro: Creează

en: Create a new box
ro: Creați o nouă casetă

en: Create a new question group inside your survey.
ro: Creați în sondajul dumneavoastră un nou grup de întrebări.

en: Create a new survey
ro: Creează un sondaj nou

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
ro: Creați un nou sondaj făcând click pe pictograma %s.

en: Create a new survey group
ro: Creați un nou grup de sondaje

en: Create a sample question and question group
ro: Creează o întrebare și un grup de întrebări

en: Create database
ro: Creare bază de date

en: Create dummy participants
ro: Creați participanți fictivi

en: Create example question group and question?
ro: Doriți să fie automat creat un grup de întrebări care să includă o întrebare?

en: Create new survey menu
ro: Creați un nou meniu pentru sondaj

en: Create new survey menu entry
ro: Creați o nouă intrare de meniu

en: Create one or more questions inside the new question group.
ro: Creaţi una sau mai multe întrebări în noul grup de întrebări.

en: Create or import new label set(s)
ro: Creează sau importă noi seturi de etichetă

en: Create survey
ro: Creare sondaj

en: Create survey groups:
ro: Creează grupuri de sondajee:

en: Create survey menu entries
ro: Creați noi intrări de meniu pentru sondaje

en: Create tokens
ro: Creează jetoane

en: Create, import, or copy survey
ro: Creează, importă sau copiază sondajul

en: Create...
ro: Creați...

en: Create/edit user groups
ro: Creaţi/editaţi grupurile de utilizatori

en: Created
ro: Creat

en: Created by
ro: Creat de

en: Created on
ro: Create pe

en: Creating file backup
ro: Creează fișier backup

en: Credentials are valid but we failed to create a user
ro: Informațiile sunt valide dar nu am putut crea un utilizator

en: Croatian
ro: Croată

en: Current
ro: Curent

en: Current database version:
ro: Versiunea curentă a bazei de date:

en: Current group is disabled
ro: Grupul curent este dezactivat

en: Current password:
ro: Parola actuală:

en: Current theme options are applied for this survey.
ro: Opțiunile temei curente sunt aplicate acestui sondaj.

en: Current value
ro: Valoare curentă

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
ro: Momentan nu există alte limbi configurate pentru acest sondaj.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
ro: Nu există condiții configurate momentan pentru acest sondaj.

en: Currently we detect and handle the following changes:
ro: În prezent, detectăm și gestionăm următoarele modificări:

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom attributes
ro: Atribute personalizate

en: Custom handle Unicode code
ro: Personalizați codul Unicode

en: Czech
ro: Cehă

en: Czech (informal)
ro: Cehă (informală)

en: DATA TO BE ENTERED
ro: DATE DE INTRODUS

en: DB backup created:
ro: Un backup al bazei de date a fost creat:

en: DEC West European
ro: DEC Vest Europeană

en: DOS Cyrillic (cp866)
ro: DOS Chirilic (cp866)

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak (cp895)
ro: DOS Kamenicky Cehă-Slovacă (cp895)

en: DOS West European (cp850)
ro: DOS Vest European (cp850)

en: Danish
ro: Daneză

en: Data
ro: Date

en: Data consistency check
ro: Verificarea consistenţei datelor

en: Data entry
ro: Introducerea de date

en: Data entry screen
ro: Fereastra datelor de intrare pentru sondaj

en: Data policy settings
ro: Setările aferente politicii de confidențialitate a datelor

en: Data redundancy check
ro: Verificarea redundanţei datelor

en: Data security notice:
ro: Notă privind securitatea datelor:

en: Data selection
ro: Selectarea dăţii

en: Data selection:
ro: Selectarea dăţii:

en: Data view control
ro: Comanda pentru vizualizarea datei

en: Database
ro: Bază de date

en: Database %s has been successfully populated.
ro: Baza de date %s a fost populată cu succes.

en: Database configuration
ro: Configurare bază de date

en: Database creation
ro: Creare bază de date

en: Database doesn't exist!
ro: Baza de date nu există!

en: Database driver
ro: Driver de baze de date

en: Database driver version
ro: Versiunea driver-ului bazei de date

en: Database error
ro: Eroare bază de date

en: Database error!
ro: Eroare de bază de date!

en: Database exists
ro: Data de baze există

en: Database has been created.
ro: Baza de date a fost creată.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
ro: Baza de date a fost actualizată cu succes la versiunea %s

en: Database location
ro: Locația bazei de date

en: Database name
ro: Numele bazei de date

en: Database name:
ro: Numele bazei de date:

en: Database password
ro: Parola bazei de date

en: Database server info
ro: Informații despre serverul bazei de date

en: Database server version
ro: Versiunea serverului bazei de date

en: Database settings
ro: Setări  bază de date

en: Database type
ro: Tipul bazei de date

en: Database type:
ro: Tipul bazei de date:

en: Database update
ro: Actualizează baza de date

en: Database upgrade
ro: Reactualizarea bazei de date

en: Database user
ro: Utilizatorul bazei de date

en: Date
ro: Dată

en: Date %s is invalid, please review your answer.
ro: Data %s este invalidă, vă rugăm să examinați răspunsul dumneavoastră.

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
ro: Data (YYYY-MM-DD) este echivalentă

en: Date added
ro: Data adăugării

en: Date entered is invalid!
ro: Datele introduse nu sunt valide!

en: Date format:
ro: Formatul datei:

en: Date in the format: %s
ro: Data în formatul: %s

en: Date is
ro: Data este

en: Date last action
ro: Adaugă data ultimei acțiuni

en: Date saved
ro: Data a fost salvată

en: Date stamp:
ro: Ștampilă dată:

en: Date stamp?
ro: Ștampila dății?

en: Date started
ro: Data începerii

en: Date submitted
ro: Dată trimisă

en: Date/Time
ro: Dată/Oră

en: Date/Time format
ro: Formatul datei/orei

en: Datestamp
ro: Ştampila dăţii

en: Day
ro: Zi

en: Deactivate
ro: Deactivează

en: Deactivate Survey
ro: Dezactivați sondajul

en: Deactivate quotas
ro: Dezactivează cote

en: Deactivate survey
ro: Dezactivează sondajul

en: Deactivated result tables
ro: Rezultatele dezactivate ale tabelelor

en: Deactivated survey participants tables
ro: Tabele dezactivate cu participanți la sondaj

en: Deactivation
ro: Dezactivare

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ro: Dragă {FIRSTNAME},
    
    V-am invitat recent să participaţi la un chesitonar.
    
    Am sesizat că încă nu aţi completat sondajul şi dorim să vă reamintim că acesta rulează în continuare în cazul în care doriți să participați.
    
    Sondajul este intitulat:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Pentru a participa, vă rugăm să faceți clic pe linkul de mai jos.
    
    Cu sinceritate,
    
    {SURVEYDESCRIPTION} ({ADMINEMAIL})
    ----------------------------------------------
    Faceți clic aici pentru a începe sondajul:
    ------
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
ro: Dragă {FIRSTNAME},
    
    Dumneavoastră sau altcineva folosind emailul dumneavoastră, v-ați înregistrat să participați la un sondaj online intitulat {SURVEYNAME}.
    
    Pentru a finaliza acest sondaj, faceți clic pe următorul URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    Dacă aveți întrebări suplimentare despre acest sondaj, sau dacă nu v-ați înregistrat să participați și credeți că acest email este o eroare, vă rog contactați {ADMINNAME} la {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
ro: Stimate {FIRSTNAME},
    
    acest email este pentru a confirma completarea sondajului cu titlul {SURVEYNAME} de către dumneavoastră. Răspunsul dumneavoastră a fost înregistrat. Vă mulțumim pentru participare. 
    
    Dacă aveţi alte întrebări în legătură cu acest mesaj, vă rugăm să îl contactați pe {ADMINNAME} la {ADMINEMAIL}.
    
    Cu sinceritate,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ro: Stimate {FIRSTNAME},
    
    Aţi fost invitat să participați la un sondaj.
    
    Sondajul este intitulat:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Pentru a participa, Vă rugăm să faceți clic pe linkul de mai jos.
    
    Cu sinceritate,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Faceți clic pentru a completa sondajul:
    {SURVEYURL}

en: December
ro: Decembrie

en: Decimal mark:
ro: Marcator zecimal:

en: Decrease
ro: Reduce

en: Default
ro: Implicit

en: Default HTML editor mode:
ro: Modul standard de editor HTML:

en: Default answer for scale %s:
ro: Răspunsul predefinit pentru scala %s:

en: Default answer value:
ro: Valoarea standard a răspunsului:

en: Default answers
ro: Răspunsuri implicite

en: Default attribute name:
ro: Numele implicit al atributului:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
ro: Coordonatele implicite ale hărții când pagina se încarcă prima dată. Format: latitudine [spațiu] longitudine

en: Default language
ro: Limba implicită

en: Default position
ro: Poziție implicită

en: Default scenario
ro: Scenariu standard

en: Default site admin email:
ro: Emailul standard al administratorului siteului:

en: Default site bounce email:
ro: Adresa implicită de email pentru e-mailurile respinse:

en: Default site language:
ro: Limbajul implicit al site-ului:

en: Default survey menu entries restored.
ro: Intrările standard de meniu ale sondajului au fost reconstituite.

en: Default survey menus restored.
ro: Meniurile standard ale sondajului au fost reconstituite.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
ro: Tema standard %s pentru sondaje nu este instalată. %s este acum noua temă standard pentru sondaje

en: Default theme:
ro: Tema implicită:

en: Default value for option 'Other':
ro: Valoarea predefinită pentru opţiunea 'Altele':

en: Default value settings were successfully saved.
ro: Setările valorii implicite au fost salvate cu succes.

en: Default value:
ro: Valoare implicită:

en: Default:
ro: Implicit:

en: Define panel integrations for your survey
ro: Definiți integrările panoului cu participanți pentru sondajul dumneavoastră

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete User
ro: Șterge utilizator

en: Delete all conditions
ro: Șterge toate condițiile

en: Delete all conditions in this scenario
ro: Ștergeți toate condițiile din acest scenariu

en: Delete all files of this response
ro: Ștergeți toate fișierele acestui răspuns

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
ro: Ştergeţi toate răspunsurile incomplete care corespund unui jeton pentru care un răspuns completat este deja înregistrat

en: Delete all notifications
ro: Ștergeți toate notificările

en: Delete attachments
ro: Șterge atașamente

en: Delete attribute
ro: Şterge atributul

en: Delete box
ro: Șterge caseta

en: Delete checked items!
ro: Sterge itemii marcati!

en: Delete condition
ro: Ștergeți condiția

en: Delete current question group
ro: Ştergeţi grupul curent de întrebări

en: Delete current user group
ro: Ştergeţi grupul actual de utilizatori

en: Delete exported participants:
ro: Ștergeți participanții exportați:

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
ro: Ștergeți din panoul central sondajele și răspunsurile asociate cu acesta

en: Delete from the central panel and associated surveys
ro: Ștergeți din panoul central și sondajele asociate

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
ro: Ștergeți participanții aflați pe lista neagră globală din baza de date:

en: Delete label set
ro: Ştergeţi setul de etichete

en: Delete marked responses
ro: Șterge răspunsurile selectate

en: Delete menu entries
ro: Șterge intrările de meniu

en: Delete menus
ro: Șterge meniuri

en: Delete now
ro: Șterge acum

en: Delete one or more participants...
ro: Ștergeți unul sau mai mulți participanți...

en: Delete only from the central panel
ro: Ștergeți numai din panoul central

en: Delete participant
ro: Șterge participant

en: Delete participants table
ro: Ștergeți tabelul cu participanți

en: Delete question(s)
ro: Șterge întrebări

en: Delete quotas
ro: Șterge cote

en: Delete responses
ro: Șterge răspunsurile

en: Delete survey
ro: Șterge sondajul

en: Delete survey files
ro: Șterge fișierele sondajului

en: Delete survey group
ro: Șterge grup de sondaje

en: Delete survey group not possible
ro: Ștergerea grupului de sondaje nu este posibilă

en: Delete survey participant
ro: Ștergeți participantul la sondaj

en: Delete survey participants
ro: Șterge participanții la sondaj

en: Delete survey participants table
ro: Ștergeți tabelul cu participanți la sondaj

en: Delete surveys
ro: Ștergeți sondaje

en: Delete table
ro: Ștergeți tabelul

en: Delete the selected entries
ro: Ştergeţi intrările selectate

en: Delete this assessment rule
ro: Șterge această regulă de evaluare

en: Delete this attribute
ro: Șterge acest atribut

en: Delete this attribute:
ro: Șterge acest atribut:

en: Delete this entry
ro: Şterge această intrare

en: Delete this participant
ro: Șterge acest participant

en: Delete this response
ro: Şterge acest răspunsterge acest raspun

en: Delete this survey menu
ro: Șterge meniul sondajului

en: Delete this survey menu entry
ro: Ștergeți această intrare de meniu

en: Delete this user
ro: Sterge acest utilizator

en: Delete this user group
ro: Ștergeți acest grup de utilizatori

en: Delete token attribute %s
ro: Ștergeți atributul participantului %s

en: Delete user
ro: Șterge utilizator

en: Delete user group
ro: Ștergeți acest grup de utilizatori

en: Delete value
ro: Ştergeţi valoarea

en: Deleted
ro: Șters

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
ro: Procesul de ștergere va șterge, de asemenea, toate opțiunile de răspuns și sub-întrebările incluse. Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: Deleting User
ro: Se șterge utilizatorul

en: Deleting answers: %u answers deleted
ro: Se șterg răspunsurile: %u răspunsuri șterse

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
ro: Se șterg evaluările: %u evaluări au fost șterse

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
ro: Se șterg condițiile: %u condiții șterse

en: Deleting groups: %u groups deleted
ro: Se șterg grupurile: %u grupuri șterse

en: Deleting orphan survey participants table: %s
ro: Ștergere tabel orfan cu participanți la sondaj: %s

en: Deleting orphan survey table: %s
ro: Ștergere tabel orfan al sondajului: %s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
ro: Se șterg valorile implicite orfane: %u valori implicite șterse.

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
ro: Se șterg elementele orfane ale cotei: %u elemente ale cotei șterse

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
ro: Se șterg cotele orfane: %u cote șterse

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
ro: Șterge sarcinile grupurilor de utilizatori orfani: %u sarcini șterse

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
ro: Se șterg atributele întrebării: %u atribute șterse

en: Deleting questions: %u questions deleted
ro: Șe șterg întrebările: %u întrebări șterse

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
ro: Se șterg setările de limbă ale sondajului: %u setări de limbă ale sonrajului șterse

en: Deleting survey participants table: %s
ro: Ștergere tabel cu participanți la sondaj: %s

en: Deleting survey table: %s
ro: Ștergerea tabelului din sondaj: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
ro: Se șterg sondaje: %u sondaje șterse

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
ro: Dacă ștergeți aceste întrebări, opțiunile de răspuns și subîntrebările asociate acesteia vor fi și ele șterse. Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
ro: Ştergerea acestui grup va aduce după sine ştergerea întrebărilor şi răspunsurilor lui. Sunteţi sigur că vreţi să continuaţi?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
ro: Dacă ștergeți această întrebare, veți șterge și eventualele opțiuni de răspuns și subîntrebări incluse. Sigur doriți să continuați?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
ro: Doar modul demo: încărcarea fișierelor este dezactivată în acest sistem.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
ro: Mod demo: Credențialele de login sunt precompletate - faceți clic pe butonul de Login.

en: Demo mode: Uploading images is disabled.
ro: Modul demo: încărcarea imaginilor este deactivată.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
ro: Modul demo: încărcarea fișierelor de șablon este dezactivată.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
ro: Modul demo: Încărcarea şabloanelor este dezactivată.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
ro: În funcție de numărul de fișiere încărcate, procesul poate dura ceva timp.

en: Deprecated survey themes:
ro: Teme depreciate de sondaj:

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
ro: Descrieți sondajul dumneavoastră, dar nu adresați încă nicio întrebare.

en: Description
ro: Descriere

en: Description of the survey
ro: Descrierea chesitonarului

en: Description:
ro: Descriere:

en: Descriptive statistics
ro: Statistici descriptive

en: Destination URL:
ro: URL-ul destinatar:

en: Destination question group:
ro: Grupul de întrebări destinatar:

en: Detailed Error
ro: Eroare detaliată

en: Detailed admin notification
ro: Notificare detaliata de la administrator

en: Detailed admin notification body
ro: Corpul notificării detaliate adresate administratorului

en: Detailed admin notification email body:
ro: Corpul notificării detaliate adresate administratorului:

en: Detailed admin notification subject
ro: Subiectul notificării detaliate adresate administratorului

en: Detailed admin notification subject:
ro: Subiectul mesajului de notificare detaliată a administratorului:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
ro: Notificare prin email detaliat cu datele răspunsurilor este trimis la:

en: Detailed notification attachments:
ro: Atașamentele notificării detaliate:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
ro: Determină daca o variabilă este considerată goală

en: Did Not Save
ro: Răspunsurile nu au fost salvate

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
ro: Dosarul cu numele '%s' există deja - alegeţi un alt nume

en: Disable chart
ro: Dezactivează diagrama

en: Disable map display
ro: Dezactivează afişarea hărţii

en: Disable only
ro: Doar dezactivare

en: Disable the next button until time limit expires
ro: Dezactivaţi butonul următor până când limita de timp expiră

en: Disable the prev button until the time limit expires
ro: Dezactivaţi butonul precedent până când limita de timp expiră

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
ro: Dezactivată prin configurare. Setați opțiunea 'showpopups' în config.php pentru a activa această opțiune.

en: Display
ro: Afișează

en: Display CPDB participants
ro: Afișați participanții din CPDB

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ro: Afişează un 'avertisment pentru limita de timp' atunci când mai rămân atâtea secunde în cronometrare (avertismentul nu se va afişa dacă este lăsat gol)

en: Display a chart in the statistics?
ro: Afișează diagramă în statistici?

en: Display as bar chart
ro: Afisează ca diagramă de bare

en: Display as pie chart
ro: Afişează ca diagramă de disc

en: Display attribute warnings:
ro: Afișați atenționările legate de atribute:

en: Display chart
ro: Afişează diagrama

en: Display chart:
ro: Afișați diagramă:

en: Display columns
ro: Afiseaza coloane

en: Display dropdown boxes
ro: Afiseaza casete dropdown

en: Display logo:
ro: Afișați logo:

en: Display map
ro: Arată harta

en: Display min and max value under the slider
ro: Afişaţi valoarea minimă şi maximă sub glisor

en: Display mode:
ro: Modul de afișare:

en: Display my CPDB participants
ro: Afișați participanții din CPDB

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
ro: Separă zecimalele de număr prin virgulă, dacă este nevoie

en: Display participants
ro: Afişarea participanţilor

en: Display responses
ro: Afișează răspunsuri

en: Display rows
ro: Afiseaza randuri

en: Display slider min and max value
ro: Afişaţi valoarea minimă şi maximă a glisorului

en: Display survey tokens after adding?
ro: Afișează jetoanele sondajului după adăugare?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
ro: Afişează 'mesajul de expirare al timpului limită ' pentru atâtea secunde înainte de a efectua 'acţiunea în cazul timpului limită' (standardul la 1 secunde dacă este lăsat gol)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ro: Afişează al doilea 'avertisment pentru limita de timp' atunci când mai rămân atâtea secunde în cronometrare (avertismentul nu se va afişa dacă este lăsat gol)

en: Display this box to:
ro: Afișați această casetă pe:

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Display/Export
ro: Afişează/Exportă

en: Display:
ro: Afișează:

en: Displaying {count} survey(s).
ro: Afișează {count} sondaj(e).

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
ro: Sunt afișate {start}-{end} din {count} rezultate.

en: Do you really want to continue?
ro: Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: Do you really want to delete all marked responses?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți toate răspunsurile selectate?

en: Do you really want to delete this asessment rule?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți această regulă de evaluare?

en: Do you really want to delete this label set?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa ştergeţi acest set de etichete?

en: Do you really want to delete this response?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti acest raspuns?

en: Do you want to continue?
ro: Doriți să continuați?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
ro: Doriți să creați un tabel cu participanți pentru acest sondaj?

en: Do you want to delete this user?
ro: Dorești să ștergi acest utilizator?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
ro: Doriţi să populaţi acum baza de date prin crearea tabelelor necesare?

en: Don't force on/off
ro: Nu fortati pornit/oprit

en: Don't import if label set already exists:
ro: Nu importaţi dacă setul de etichetă există deja:

en: Don't show
ro: Nu afișa

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
ro: Modificați valorile de mai jos numai dacă știți ce faceți.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
ro: Gata. Testați sondajul folosind butonul %s.

en: Dot (.)
ro: Punct (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
ro: Dublu-click sau drag-and-drop pe  elementele din lista din stânga pentru a le muta la dreapta - itemul cu cel mai inalt rang ar trebui să fie pe partea din dreapta sus, miscandu-se spre cel mai mic rang din clasament.

en: Doughnut
ro: Structură radială

en: Doughnut chart
ro: Diagrame cu structură radială

en: Download
ro: Descarcă

en: Download CSV file
ro: Descărcați fișierul CSV

en: Download all files in this response as a zip file
ro: Descarcă toate fișierele din acest răspuns ca un fișier zip

en: Download archive
ro: Descărcați arhiva

en: Download error!
ro: Eroare de descărcare!

en: Download files
ro: Descărcați fișierele

en: Download marked files
ro: Descărcați fișierele marcate

en: Download the data and the syntax file.
ro: Descărcaţi datele şi fiţierul de sintaxă.

en: Download this file
ro: Descarcă acest fișier

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
ro: Trageți acul în locația dorită. De asemenea, puteți da click dreapta pe hartă pentru a muta acul.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
ro: Trageţi acest atribut la o altă coloană ca să poată fi mapat în baza de date centrală a participanților

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
ro: Puneți un câmp CSV într-un atribut de participanți deja existent pentru a importa datele în acesta.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
ro: Realizaţi un câmp CSV în această arie pentru a creea un nou atribut al partcipanţilor şi să vă importaţi datele în acesta.

en: Drop-down list
ro: Listă verticală

en: Dropdown fields
ro: Câmpuri dropdown

en: Dropdown prefix/suffix
ro: Prefix/sufix dropdown

en: Dropdown separator
ro: Separator pentru formatul de tip dropdown

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
ro: S-au găsit coduri duplicate, aceste intrări nu vor fi actualizate

en: Duplicate label set name
ro: Dublează numele setului de etichete

en: Duplicate records removed
ro: Înregistrările duplicate şterse

en: Duplicates are determined by:
ro: Duplicatele sunt determinate de:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
ro: Duplicatele vor fi detectate printr-o combinație a numelui, prenumelui și adreselor de e-mail.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
ro: Duplicatele vor fi șterse, utilizându-se câmpul participant_id în acest fișier CSV.

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Dutch (informal)
ro: Olandeză (informală)

en: EM value
ro: Valoarea EM

en: ERROR MESSAGE
ro: MESAJ DE EROARE

en: EUC-JP Japanese
ro: EUC-JP Japoneză

en: EUC-KR Korean
ro: EUC-KR Coreană

en: Each answer may only be a number.
ro: Fiecare răspuns poate fi doar un număr.

en: Each answer must be %s
ro: Fiecare răspuns trebuie să fie %s

en: Each answer must be at least %s
ro: Fiecare răspuns trebuie sa fie cel puţin %s

en: Each answer must be at most %s
ro: Fiecare răspuns trebuie să fie cel mult %s

en: Each answer must be between %s and %s
ro: Fiecare răspuns trebuie să fie între %s şi %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
ro: Fiecare întrebare are propriul tip de grafic definit în setările avansate ale întrebării.

en: Earlier than:
ro: Înainte de:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
ro: O navigare ușoara cu sistemul "breadcrumbs"

en: Edge detection format:
ro: Formatul de detectare a muchiei:

en: Edit
ro: Modifică

en: Edit Group
ro: Modifică grup

en: Edit URL parameter
ro: Editează parametru URL

en: Edit and look at the assessements for this survey.
ro: Editați și examinați evaluările pentru acest sondaj.

en: Edit answer options
ro: Modifică opţiunile de răspuns

en: Edit answer options
ro: Editați opțiunile de răspuns

en: Edit answer options for this question
ro: Modificaţi opţiunile de răspuns pentru această întrebare

en: Edit assessments
ro: Editează evaluări

en: Edit attribute
ro: Editarea atributului

en: Edit condition
ro: Editează condiția

en: Edit current question group
ro: Modificaţi grupul curent de întrebari

en: Edit current user group
ro: Editează grupul actual de utilizatori

en: Edit data policy settings
ro: Editați setările aferente politicii de confediențialitate a datelor

en: Edit default answer values
ro: Modifică valorile răspunsurilor predefinite

en: Edit default answers
ro: Editați răspunsurile implicute

en: Edit email templates
ro: Modifică şabloanele emailului

en: Edit global settings
ro: Modifică setările globale

en: Edit group
ro: Modifică grup

en: Edit label set
ro: Modifică setul de etichetă

en: Edit label sets
ro: Modifică seturile de etichete

en: Edit participant
ro: Editează participant

en: Edit permissions
ro: Modifică drepturile

en: Edit permissions for this survey
ro: Editează permisiunile pentru acest sondaj

en: Edit presentation and navigation settings
ro: Modificați setările de prezentare și navigare

en: Edit publication and access settings
ro: Editați setările de publicare și acces

en: Edit question
ro: Editează întrebarea

en: Edit quota
ro: Editează cota

en: Edit quotas
ro: Editează cote

en: Edit quotas for this survey.
ro: Editează cote pentru acest sondaj.

en: Edit relevance equation
ro: Editati ecuatia de relevanta

en: Edit response URL
ro: Modifică răspunsul URL

en: Edit settings for notification and data management
ro: Editați setările de notificare și de administrare a datelor

en: Edit settings for publication and access control
ro: Modificați setările de publicare și de control al accesului

en: Edit simple plugin settings
ro: Editează setările plugin-urilor simple

en: Edit subquestions
ro: Modifică subîntrebările

en: Edit subquestions
ro: Editați subîntrebările

en: Edit subquestions for this question
ro: Modifică subîntrebările acestei întrebări

en: Edit survey group
ro: Editare grup de sondaje

en: Edit survey menu
ro: Editează meniul sondajului

en: Edit survey menu entry
ro: Modificați intrarea de meniu a sondajului

en: Edit survey panel integration
ro: Editează panoul de integrare al sondajului

en: Edit survey participant
ro: Modificați participantul la sondaj

en: Edit survey permissions
ro: Modifică permisiunile asupra sondajului

en: Edit survey permissions for group %s
ro: Editează permisiunile cu privire la sondaj pentru grupul %s

en: Edit survey permissions for user %s
ro: Editează permisiunile cu privire la sondaj pentru utilizator %s

en: Edit survey settings
ro: Editeaza setarile sondajului

en: Edit text elements and general settings
ro: Editați elementele de text și setările generale

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
ro: Modificați linia %s și completați numele fișierului cu calea completă către fișierul de date descărcat.

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
ro: Editați șabloanele invitațiilor, mementourilor, și e-mailurilor de înregistrare

en: Edit theme options for this survey
ro: Editați opțiunile temei pentru acest sondaj

en: Edit theme permissions for user %s
ro: Editați permisiunile temei pentru utilizatorul %s

en: Edit this assessment rule
ro: Editează regulile de evaluare

en: Edit this attribute
ro: Editează acest atribut

en: Edit this entry
ro: Modifică aceast articol

en: Edit this participant
ro: Editează acest participant

en: Edit this response
ro: Editeaza acest răspuns

en: Edit this survey menu
ro: Editează meniul chesitonarului

en: Edit this survey menu entry
ro: Editați intrarea de meniu a sondajului

en: Edit this survey participant
ro: Editează acest participant la sondaj

en: Edit this token
ro: Modifică acest jeton

en: Edit this user
ro: Modifică acest utilizator

en: Edit user group
ro: Modificați grupul de utilizatori

en: Edit user permissions for user %s
ro: Editează permisiunile de utilizator pentru utilizatorul %s

en: Edit value
ro: Editaţi valoarea

en: Editing
ro: Se modifică

en: Editing %s
ro: Se modifică %s

en: Editing response (ID %s)
ro: Se modifică răspunsul (ID %s)

en: Editing user
ro: Se modifică utilizatorul

en: Editing user group (Owner: %s)
ro: Modifică grupul utilizatorului (Proprietar: %s)

en: Either admin login name, password or email is empty
ro: Fie numele de logare al administratorului, parola ori e-mail-ul este necompletat

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
ro: Fie aţi fost inactiv pentru o perioada lungă de timp, sau aveţi dezactivate cookiurile navigatorului web utilizat de dumneavoastră, sau au existat probleme cu conexiunea dumneavoastră.

en: Email address
ro: Adresa de email

en: Email address is not valid.
ro: Adresa de email nu este validă.

en: Email address of the survey administrator
ro: Adresa de email a administratorului sondajului

en: Email address:
ro: Email:

en: Email batch size:
ro: Trimiteţi email cu dimensiunea lotului:

en: Email failed
ro: Nu s-a trimis e-mailul

en: Email from the token
ro: Emailul din jetoane

en: Email from token
ro: Email de la participant

en: Email method:
ro: Metoda emailului:

en: Email settings
ro: Setările emailului

en: Email status
ro: Starea emailului

en: Email status:
ro: Status email:

en: Email templates
ro: Şabloanele email

en: Email templates successfully saved.
ro: Şabloanele adreselor de email au fost salvate cu succes.

en: Email to %s failed. Error Message:
ro: Emailul către %s a eşuat. Mesajul erorii:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
ro: Emailul către {PRENUMELE} {NUMELE} ({EMAILUL}) este întârziat: jetonul nu este încă valid.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
ro: Emailul către {PRENUMELE} {NUMELE} ({EMAILUL}) este sărit: jetonul nu mai este valid.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
ro: A eşuat trimiterea emailului către {NUME} ({EMAIL}).

en: Email user group
ro: Trimiteți un e-mail acestui grup de utilizatori

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
ro: Emailul nu a fost trimis deoarece modul demo este activat.

en: Enable assessment mode:
ro: Activează modul de evaluare:

en: Enable chart
ro: Activează diagrama

en: Enable map display
ro: Activează afişarea hărţii

en: Enable token-based response persistence:
ro: Activați opțiunea persistența răspunsului bazat pe jeton:

en: Encryption type:
ro: Tipul criptării:

en: End
ro: Sfârșit

en: End URL:
ro: Adresa URL de final:

en: End message:
ro: Mesaj de final:

en: End tour
ro: Termină turul

en: End url
ro: Url final

en: End: %s
ro: Sfârșit: %s

en: English
ro: Engleză

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
ro: Asigură un număr minim de răspunsuri posibile (0=Fără limită)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
ro: Introduceți o ecuație booleană pentru a valida fiecare subîntrebare.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
ro: Introduceți o ecuație booleană pentru a valida întreaga întrebare.

en: Enter a header text for the first scale
ro: Introduceţi un text antet pentru prima scală

en: Enter a header text for the second scale
ro: Introduceţi un text antet pentru a doua scală

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
ro: Introduceți o listă de coduri ce urmează să fie șterse. separate prin virgulă.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
ro: Alegeți un nume și o parolă pentru acest sondaj și apoi apăsați pe butonul de salvare.

en: Enter a new key
ro: Introduce o nouă cheie

en: Enter a title for your first question group
ro: Introduceți un titlu pentru primul grup de întrebări al dumneavoastră

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
ro: Introduceți câte o etichetă pe rând. Puteți furniza un cod separând codul de textul etichetei prin punct și virgulă ori tab. Pentru sondajele multilingvistice, adăugați traducerea ori traducerile pe același rând, iar acestea să fie separate prin punct și virgulă ori tab.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
ro: Introdu identificarea întrebării pentru a primi ordinea subîntrebărilor de la o întrebare precedentă

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
ro: Introduceți codurile întrebărilor cu mai multe variante de răspuns (separate prin punct și virgulă) pentru a exclude opțiunile de răspuns ce se potrivesc în cadrul acestei întrebări.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
ro: Introduceți codurile întrebărilor cu mai multe variante de răspuns (separate prin punct și virgulă) pentru a arăta numai opțiunile de răspuns ce se potrivesc în cadrul acestei întrebări.

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
ro: Introduceți detaliile dumneavoastră mai jos, și un email ce conține linkul de participare în acest sondaj vă va fi trimis imediat.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
ro: Introduceți hostname-ul și portul, de exemplu: %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
ro: Introduceți numele de gazdă și portul, exemplu: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
ro: Introduceți etichetele dumneavoastră:

en: Enter your update key:
ro: Introduceți cheia dumneavoastră:

en: Entity
ro: Entitate

en: Equals
ro: Egal cu

en: Equals sum value
ro: Egalează suma valorii

en: Equals:
ro: Egal cu:

en: Equation
ro: Ecuație

en: Error
ro: Eroare

en: Error %s
ro: Eroare %s

en: Error : %s
ro: Eroare: %s

en: Error Files List
ro: Eroarea listei de fişiere

en: Error code:
ro: Cod eroare:

en: Error creating LDAP connection
ro: Eroare la crearea conexiunii LDAP

en: Error files list
ro: Eroarea listei de fisiere

en: Error in SQL update
ro: Eroare în reactualizarea SQL

en: Error in default value : %s
ro: Eroare în valoarea implicită: %s

en: Error message
ro: Mesaj eroare

en: Error message returned by IMAP:
ro: Textul erorii returnat de către serverul IMAP:

en: Error on %s for subquestion %s: %s
ro: Eroare la %s pentru subîntrebarea %s: %s

en: Error saving results
ro: S-a produs o eroare salvând rezultatele

en: Error when saving %s for plugin %s
ro: Eroare în momentul salvării %s pentru plugin-ul %s

en: Error while creating zip file
ro: Eroare în timpul creării fișierului zip

en: Error while updating template permissions.
ro: Eroare în timpul actualizării permisiunilor de utilizare a șabloanelor.

en: Error!
ro: Eroare!

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
ro: Eroare. Au fost sterse %s atribute. Mesaj de eroare: %s

en: Error:
ro: Eroare:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
ro: Eroare: 'altul' este un cuvând cheie rezervat.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
ro: Nu putem elimina fișierele unui sondaj ce nu este șters. Ștergeți sondajul în mod normal din privirea de ansamblu a sondajului.

en: Error: Could not delete some files:
ro: Eroare: Nu s-au putut șterge câteva fișiere:

en: Error: Could not delete survey files.
ro: Eroare: Nu s-au putut șterge fișierele sondajului.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
ro: Eroare: email eșuat, aceasta ar putea să indice o problemă la configurarea de PHP a email-ului de pe server. Detaliile sondajului dumneavoastră au fost salvate totuși, dar nu veți primi o înștiințare prin email cu aceste detalii. Ar trebui să vă notați numele și parola utilizate.

en: Error: Malformed JSON: Field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "%s".
ro: Eroare: JSON format incorect: Câmpul %s trebuie să fie fie o matrice JSON, fie un șir "inherit". A fost găsit "%s".

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
ro: Eroare: tabelul cu răspunsuri nu există. Sondajul nu poate să fie dezactivat.

en: Error: Theme "%s" is not installed.
ro: Eroare: Tema "%s" nu este instalată.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
ro: Eroare: Nu există opţiuni de răspuns pentru această întrebare şi/sau acestea nu există în această limbă.

en: Error: There are no answers defined for this question.
ro: Eroare: Nu sunt răspunsuri definite pentru această întrebare.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
ro: Eroare: Încercați să folosiți coduri de răspuns duplicate.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
ro: Eroare: Încercați să folosiți coduri de etichetă duplicate.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
ro: Eroare: Încercaţi să folosiţi coduri de subîntrebare duplicate.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
ro: Eroare: Trebuie să introduceți un titlu de grup pentru fiecare limbaj.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
ro: Eroare: Trebuie să aveţi introdus un nume pentru acest set de etichetă.

en: Estonian
ro: Estonă

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
ro: Fiecare rând reprezintă o subîntrebare. Recomandăm utilizarea codurilor logice ori numerice pentru subîntrebări. Participanții dumneavoastră nu pot vedea codul subîntrebării, ci numai textul acesteia.

en: Everybody
ro: Toată lumea

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
ro: Totul pare în regulă. Vă rugăm să mergeţi la pasul următor.

en: Example data
ro: Exemplu de dată

en: Exclude answers?
ro: Exclude răspunsurile?

en: Exclude quotas?
ro: Exclude cotele?

en: Exclude record IDs?
ro: Exclude înregistrarea IDurilor?

en: Exclude survey permissions?
ro: Excludeți permisiunile sondajului?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
ro: Excludeți toate celelalte opțiunile dacă un răspuns specific este selectat - doar introduceți codul/codurile răspunsurilor separate prin punct și vergulă.

en: Exclusive option
ro: Opţiune exclusivă

en: Execute survey
ro: Executați sondajul

en: Existing LID: %s
ro: LID existent: %s

en: Existing attribute
ro: Atribut existent

en: Existing participant attributes
ro: Atributele participanţilor existente

en: Existing survey participant attributes
ro: Atributele existente din tabelul cu participanți la sondaj

en: Exit and clear survey
ro: Închideți și ștergeți selecțiile

en: Expand all
ro: Extindeți tot

en: Expand/Collapse
ro: Extindeți/Restrângeți

en: Expected expressions separated by commas
ro: Expresiile separate de virgula

en: Expected left parentheses after function name
ro: Paranteze stânga așteptate după numele funcției

en: Expected right parentheses
ro: Paranteze pătrate necesare

en: Expert mode
ro: Modul expert

en: Expiration
ro: Expirare

en: Expiration date/time:
ro: Data/ora de expirare:

en: Expire survey
ro: Expirarea sondajului

en: Expired
ro: Expirat

en: Expired: %s
ro: Expirat: %s

en: Expiry date/time:
ro: Data/ora expirării:

en: Exponential expression
ro: Expresie exponențială

en: Export
ro: Exportă

en: Export %s participants to CSV
ro: Exportați %s participanți în CSV

en: Export VV file
ro: Exportă fişierul VV

en: Export a VV survey file
ro: Exportă un fișier-sondaj VV

en: Export all participants
ro: Exportă toți participanții

en: Export as...
ro: Exportați ca...

en: Export data
ro: Exportă date

en: Export format:
ro: Formatul exportului:

en: Export images
ro: Exportă imagini

en: Export label set
ro: Exportă acest set de etichete

en: Export language:
ro: Exportă limbă:

en: Export multiple label sets
ro: Exportă mai multe seturi de etichetă

en: Export participant to CSV
ro: Exportă participantul în CSV

en: Export participants
ro: Exportă participanții

en: Export printable survey
ro: Exportă sondajul într-un format printabil

en: Export questions as:
ro: Exportați întrebările ca:

en: Export resources as ZIP archive
ro: Exportati resursele ca arhivă ZIP

en: Export response data to SPSS
ro: Exportați datele de răspuns către SPSS

en: Export responses
ro: Exportă răspunsurile

en: Export responses as:
ro: Exportați răspunsurile ca:

en: Export responses to SPSS
ro: Exportă răspunsurile în SPSS

en: Export results
ro: Exportă rezultate

en: Export selected label sets
ro: Exportați seturile de etichetă

en: Export survey
ro: Exportă sondajul

en: Export survey archive
ro: Exportați arhiva sondajului

en: Export survey results
ro: Exportă rezultatele sondajului

en: Export survey structure
ro: Exportați structura sondajului

en: Export syntax
ro: Exportă sintaxa

en: Export these responses as PDF:
ro: Exportați aceste răspunsuri în format PDF:

en: Export these responses as queXML PDF:
ro: Exportați aceste răspunsuri în format queXML PDF:

en: Export this label set
ro: Exportă acest set de etichete

en: Export this question group
ro: Exportaţi acest grup de întrebări

en: Export this question to PDF.
ro: Exportă această întrebare în format PDF.

en: Export this response
ro: Exportă acest răspuns

en: Export tokens
ro: Expotă jetoane

en: Export type
ro: Tipul de export

en: Exported
ro: Exportat

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
ro: Exportarea unui sondaj în queXML vă va permite să creați documente PDF ce pot fi imprimate, completate, iar apoi scanate și procesate utilizând software-ul queXF.

en: Expression Manager
ro: Administratorul de expresii

en: Expression Manager descriptions
ro: Descrierea gestionarului de expresii

en: Extend
ro: Extinde

en: Extend theme
ro: Extinde tema

en: Extended
ro: Extins

en: Extends
ro: Extinde

en: External Link
ro: Link extern

en: Extra comma found in function
ro: O virgulă în plus a fost găsită în funcţie

en: Extra right parentheses detected
ro: Au fost detectate paranteze închise în plus

en: Extra token found after expressions
ro: Un jeton în plus a fost găsit în urma expresiilor

en: Extra tokens found
ro: Au fost găsite jetoane în plus

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
ro: Fișierele extrase nu au fost găsite - poate e o problemă legată de sistemul de permisiuni?

en: Failed
ro: A esuat

en: Failed to activate the plugin.
ro: Nu s-a putut activa plugin-ul.

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
ro: Nu s-a putut adăuga grupul! Numele grupului nu a fost furnizat.

en: Failed to add group! Group already exists.
ro: Adăugarea grupului a eşuat! Denumirea grupului deja există.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
ro: Adăugarea grupului a eşuat! Lungimea denumirii grupului este mai mare de 20 de caractere.

en: Failed to add user
ro: S-a eșuat adăugarea utilizatorului

en: Failed to add user group.
ro: Adăugarea grupului de utilizatori a eșuat.

en: Failed to add user.
ro: S-a eșuat adăugarea utilizatorului.

en: Failed to create token entries
ro: Crearea intrărilor de jetoane a eşuat

en: Failed to deactivate the plugin.
ro: Nu s-a putut dezactiva plugin-ul.

en: Failed to delete answer
ro: S-a eșuat eliminarea răspunsurilor

en: Failed to edit user group!
ro: Editarea grupului de utilizatori nu a reușit!

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
ro: Nu s-a putut deschide cutia poștală electronică a contul de email pentru mesajele returnate.

en: Failed to open the uploaded file!
ro: S-a eşuat deschiderea fişierului de încărcat!

en: Failed to remove user.
ro: Eliminarea utilizatorului nu a reușit.

en: Failed to update answer:
ro: Nu s-a putut actualiza răspunsul:

en: Failed to update answers
ro: S-a eșuat actualizarea răspunsurilor

en: Failed to update survey permissions!
ro: Reactualizarea permisiunilor cu privire la sondaje a eșuat!

en: Failed.
ro: Nu a reușit.

en: Fax number:
ro: Numărul de fax:

en: Fax to:
ro: Fax la:

en: February
ro: Februarie

en: Female
ro: Feminin

en: Field caption
ro: Legendă câmp

en: Field description
ro: Descrierea campului

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
ro: Câmpurile marcate cu o steluță (%s) sunt obligatorii.

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
ro: Câmpurile marcate cu un asterisc sunt obligatorii.

en: Fields with %s are required.
ro: Câmpurile cu %s trebuie completate.

en: Fields with %s*%s are required.
ro: Câmpurile cu %s*%s sunt necesare.

en: File
ro: Fisier

en: File %s
ro: Fișier %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
ro: Fișierul %s nu poate fi șters din motive de securitate.

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
ro: Fișierul %s nu a putut fi șters. Verificați permisiunile pentru folderul /upload/themes

en: File %s deleted
ro: Fișierul %s a fost șters

en: File %s uploaded
ro: A fost incărcat %s fisier

en: File %s, line %s.
ro: Fișierul %s, linia %s.

en: File backup created: %s
ro: Copia de rezervă a fișierului a fost creată: %s

en: File count
ro: Număr fișiere

en: File extension:
ro: Extensia fișierului:

en: File metadata
ro: Metadate fişier

en: File name
ro: Denumirea fisierului

en: File seems empty or has only one line
ro: Fișierul pare a fi gol ori conține numai o singură linie

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
ro: Fișierul ar trebui să fie de tip CSV (câmpurile să fie delimitate prin virgule), opțional, cu ghilimele duble în jurul valorilor (opțiune implicită pentru majoritatea instrumentelor de calcul tabelar). Prima linie trebuie să conțină numele câmpurilor. Câmpurile pot fi în orice ordine.

en: File size
ro: Dimensiune fișier

en: File system
ro: Sistemul de fișiere

en: File upload
ro: Încarcă fişier

en: File upload succeeded.
ro: S-a reuşit încărcarea fişierului.

en: File: %s
ro: Fișier: %s

en: File: %s (%s)
ro: Fișier: %s (%s)

en: Files
ro: Fisiere

en: Files imported:
ro: Fișiere importate:

en: Files skipped:
ro: Fișiere omise:

en: Filter HTML for XSS:
ro: Filtraţi HTML pentru XSS:

en: Filter blank email addresses:
ro: Filtraţi adresele goale de email:

en: Filter by email address:
ro: Filtrați după adresa de e-mail:

en: Filter by language:
ro: Filtrați după limbă:

en: Filter duplicate records:
ro: Filtraţi înregistrările duplicate:

en: Filter the available answers by this value
ro: Filtrează răspunsurile disponibile după această valoare

en: Filtered from statistics script
ro: S-a filtrat din scriptul statisticilor

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
ro: Ecuația finală ce va fi salvată în baza de date, va fi transformată în mod implic într-un text de întrebare.

en: Finalize response submission
ro: Finalizează propunerea răspunsului

en: Finally, activate your survey
ro: Acum, activați sondajul dumneavoastră

en: Find first occurrence of a string
ro: Găseşte prima aparițe a unui şir

en: Find highest value
ro: Găseşe cea mai mare valoare

en: Find lowest value
ro: Găseşe cea mai mică valoare

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
ro: Găsește poziția primei apariții a unei șir de căsuțe insensibile la registru

en: Find position of first occurrence of a string
ro: Găseşte poziția primei ocurenţe a unui şir

en: Find whether the type of a variable is string
ro: Găsește dacă variabila este de tip șir

en: Finds whether a value is not a number
ro: Verifică dacă o valuare nu este un număr

en: Finds whether a variable is NULL
ro: Verifică dacă o variabilă este NULĂ

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
ro: Găsește dacă variabila este un număr sau un șir numeric

en: Finds whether the type of a variable is float
ro: Găsește dacă variabila este de tip float

en: Finish
ro: Terminați

en: Finish & save
ro: Terminați & salvați

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: First choice
ro: Prima opţiune

en: First line contains the code of questions:
ro: Prima linie conține codurile întrebărilor:

en: First name
ro: Prenume

en: First name from token
ro: Prenumele din jetoan

en: First name:
ro: Prenumele:

en: Folder: %s
ro: Dosar: %s

en: Follow the following link to update it
ro: Mergeţi la următorul link pentru a-l actualiza

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
ro: Următoarele sondaje nu sunt activate încă dar puteți să vă înregistrați pentru ele.

en: Font size of PDFs:
ro: Mărimea fontului documentelor PDF:

en: Fontawesome icon
ro: Pictogramă fontawesome

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
ro: Pentru a deschide mai uşor MS Excel, modificaţi extensia în 'tab' sau 'txt'

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
ro: Pentru lista de căsuțe de control vertical, afișează până la atâtea rânduri

en: For more information consult our manual, or our forums.
ro: Pentru mai multe informații, consultați manualul ori forumul nostru.

en: For more information please consult our manual or our forum.
ro: Pentru mai multe informații, consultați manualul ori forumul nostru.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
ro: Pentru moment este mai bine să lăsați aceste setări suplimentare așa cum sunt. Dacă doriți să aflați mai multe despre setările de randomizare și relevanță, consultați manualul nostru.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
ro: Este mai bine să lăsăm accesul liber pentru simplul nostru sondaj.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
ro: Pentru acest simplu sondaj, setările standard sunt ok, dar citiți toate informațiile cu atenție înainte de activarea propriul sondaj.

en: Forbidden Extension
ro: Extensie interzisă

en: Force HTTPS:
ro: Forțați HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height.
ro: Forțează fiecare opțiune de răspuns să aibă aceeași înălțime.

en: Force import:
ro: Forțează importarea:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
ro: Forțează lista de variante să aibă aceiași înălţime.

en: Forgot your password?
ro: Ați uitat parola?

en: Format a GMT date/time
ro: Formatarea unei date/timp GMT

en: Format a local date/time
ro: Formatează o dată locală/timp

en: Format a local time/date as integer
ro: Formatați o oră/dată locala ca și întreg

en: Format a number with grouped thousands
ro: Formatați un număr cu miile grupate

en: Found
ro: Găsit

en: Found & writable
ro: Găsit și inscripționabil

en: Found no participant share
ro: Nu s-a găsit niciun participant partajat

en: Found no response with ID %d
ro: Nu s-a găsit niciun răspuns cu ID-ul %d

en: Four
ro: Patru

en: French
ro: Franceză

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
ro: Așadar, avem de la stânga la dreapta: 'Creați un nou sondaj', 'Listă sondaje' și 'Setări sondaje'. Cel mai bine este să începem cu crearea unui sondaj.

en: From survey participants table
ro: Din tabelul cu participanți la sondaj

en: From:
ro: De la:

en: Full
ro: Întreg

en: Full answers
ro: Răspunsuri complete

en: Full name
ro: Numele întreg

en: Full name:
ro: Numele complet:

en: Full names
ro: Nume întregi

en: Full question text
ro: Textul întreg al întrebării

en: Full responses
ro: Răspunsuri complete

en: Full selector
ro: Selector întreg

en: Full template editor
ro: Editor de șabloane complet

en: Function does not support %s arguments
ro: Funcţia nu suportă %s argumente

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
ro: Funcţia suporta atât de multe argumente, unde -1=nelimitat: %s

en: Further settings for application administrator
ro: Setări suplimentare pentru administratorul aplicației

en: GB2312 Simplified Chinese
ro: GB2312 Chineză simplificată

en: GBK Simplified Chinese
ro: GBK Chineză simplificată

en: GEOSTD8 Georgian
ro: GEOSTD8 Georgiană

en: GET data method
ro: Metoda GET data

en: GNU General Public License:
ro: Licență publică generală GNU:

en: Gender
ro: Sex

en: General filters
ro: Filtre generale

en: General options
ro: Opțiuni generale

en: General settings
ro: Setări generale

en: General settings & texts
ro: Setări generale și texte

en: General survey settings
ro: Setări generale

en: Generate a random integer
ro: Generează număr întreg aleator

en: Generate tokens
ro: Generează jetoane

en: German
ro: Germană

en: German (informal)
ro: Germană (informală)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
ro: Ia ștampila dății UNIX pentru o dată (fiecare din cele 6 argumente sunt opționale)

en: Get order from previous question
ro: Preia ordinea întrebărilor anterioare

en: Get string length
ro: Extrage lugimea unui şir

en: Get system information
ro: Obțineți informații despre sistem

en: Get the default location using the user's IP address?
ro: Setați locația implicită folosind adresa IP a utilizatorului?

en: Get the integer value of a variable
ro: Obţineţi valoarea întreagă a unei variabile

en: Get value of pi
ro: Obține valoarea lui PI

en: Global settings
ro: Setări globale

en: Global settings were saved.
ro: Setările globale au fost salvate.

en: Go to question
ro: Mergeţi la întrebarea

en: Go to question group
ro: Mergeţi la grupul de întrebări

en: Go to survey
ro: Mergeți la sondaj

en: Go to survey participant and token settings
ro: Vizualizați setările participanților la sondaj

en: Go to today
ro: Mergeți la ziua de astăzi

en: Google Analytics Tracking ID:
ro: Codul de urmărire Google Analytics:

en: Google Analytics settings:
ro: Setările Google Analytics:

en: Google Analytics style:
ro: Stil Google Analytics:

en: Google Maps API key:
ro: Cheia API pentru Google Maps:

en: Grand total
ro: Total general

en: Graph labels:
ro: Etichetele graficelor:

en: Greater than
ro: Mai mare ca

en: Greater than (Strings)
ro: Mai mare ca (şiruri)

en: Greater than or equal to
ro: Mai mare sau egal cu

en: Greater than or equal to (Strings)
ro: Mai mare sau egal cu(şiruri)

en: Greater than:
ro: Mai mare decât:

en: Greek
ro: Greacă

en: Gross percentage
ro: Procentaj brut

en: Group
ro: Grup

en: Group / Question order
ro: Ordinea grupurilor / întrebărilor

en: Group 1: The first lot of questions
ro: Grupul 1: Primul lot de intrebari

en: Group ID
ro: ID-ul grupului

en: Group by Group
ro: Grup cu grup

en: Group by group
ro: Grup cu grup

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
ro: Grupul nu poate fi șters din cauza condițiilor în funcție

en: Group could not be deleted
ro: Grupul nu a putut fi șters

en: Group description
ro: Descriere grup

en: Group description:
ro: Descrierea grupului:

en: Group member can only see own group:
ro: Numai membrii grupului pot vedea grupul propriu:

en: Group members
ro: Grupul de membri

en: Group name
ro: Numele grupului

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
ro: Numele grupurilor pot conține doar caractere alfanumerice

en: Group not found
ro: Grupul nu a fost găsit

en: Group not found.
ro: Grupul nu a fost găsit.

en: Group of checkboxes
ro: Grupuri de casete de selectare

en: Group order
ro: Ordinea grupelor

en: Group quick actions
ro: Acțiuni rapide grup de întrebări

en: Group relevance:
ro: Relevanța grupului

en: Group summary
ro: Rezumatul grupului

en: Group time
ro: Timpul grupului

en: Group “%s“ was set to “%s“
ro: Grupul "%s" a fost setat la "%s"

en: Group:
ro: Grup:

en: Group:
ro: Grup:

en: Groups to which I belong
ro: Grupuri din care fac parte

en: HP West European
ro: HP Vest Europeană

en: HTML editor
ro: Editor HTML

en: HTML editor mode:
ro: Modul de editare al HTML:

en: HTML source
ro: Sursa HTML

en: Handle shape
ro: Manipulați forma

en: Header for first scale
ro: Antetul prima prima scală

en: Header for second scale
ro: Antetul pentru a doua scală

en: Heading
ro: Antet

en: Headings
ro: Anteturi

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Height of dropdown
ro: Lungimea câmpului de variante

en: Hello %s,
ro: Salut %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
ro: Salutare,
    
    Un nou răspuns la sondajul '{SURVEYNAME}' a fost înregistrat.
    
    Faceți clic pe următorul link pentru a vizualiza individual răspunsul:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Faceți clic pe următorul link pentru a edita răspunsul:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Vizualizați statisticile făcând clic aici:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
ro: Salutare,
    
    Un nou răspuns la sondajul '{SURVEYNAME}' a fost înregistrat.
    
    Faceți click pe următorul link pentru a vizualiza răspunsul înregistrat:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Faceți click pe următorul link pentru a edita răspunsul înregistrat:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Vizualizați statisticile făcând click aici:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Următoarele răspunsuri au fost oferite de către respondenți:
    {ANSWERTABLE}

en: Help about this question
ro: Ajutor pentru aceasta intrebare

en: Help:
ro: Ajutor:

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
ro: Puteți selecta de aici începerea sondajului în modul cu acces limitat.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Hidden:
ro: Ascuns:

en: Hide advanced settings
ro: Ascunde setările avansate

en: Hide blacklisted participants:
ro: Ascunde participanții de pe lista neagră:

en: Hide both
ro: Ascunde ambele

en: Hide both (Forced by the system administrator)
ro: Ascundele pe ambele (forţat de administratorul sistemului)

en: Hide the tip that is normally shown with a question
ro: Ascunde indicaţia care este afişată normal lângă o întrebare

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
ro: Ascunde această întrebare în orice moment. Acest lucru este folositor pentru adăugarea datelor folosind introducerea precedentă a răspunsurilor.

en: Hide tip
ro: Ascunde indicaţia

en: Hint when response is valid
ro: Afișați sugestia atunci când răspunsul este valid

en: Home page settings
ro: Setările paginii de start

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Hour
ro: Oră

en: How many roads must a man walk down?
ro: Câte strazi trebuie să umble un om pe jos?

en: How many rows to display
ro: Câte rânduri să afișăm

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
ro: Totuși, este foarte important să goliți acum memoria cache a navigatorului web folosit de către dumneavoastră. După, faceți click pe butonul de mai jos.

en: Huge Free Text
ro: Text liber, foarte lung

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: I accept
ro: Accept

en: I confirm
ro: Confirm

en: IFrame embedding allowed:
ro: Încorporarea prin IFrame este permisă:

en: IP Addresses will be logged
ro: Adresele IP vor fi înregistrate

en: IP address
ro: Adresa IP

en: IP as default location
ro: IP ca locație implicită

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
ro: ISO 8859-2 Vest European (latin1)

en: ISO 8859-7 Greek
ro: ISO 8859-7 Grecească

en: ISO 8859-8 Hebrew
ro: ISO 8859-8 Ebraică

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
ro: ISO 8859-9 Turcă (latin5)

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
ro: Numele iconiței trebuie să fie un nume simplu de clasă (alfanumeric, spațiu, minus și liniuță de subliniere).

en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: Identifier
ro: Identificator

en: Identifier:
ro: Identificator:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
ro: Dacă apar erori este posibil să trebuiască să executaţi de mai multe ori acest scenariu.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
ro: Dacă este necesar, baza de date va fi actualizată într-o fază terminală.

en: If necessary the database will be updated.
ro: Baza de date va fi actualizată dacă va fi necesar.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
ro: Dacă una din subîntrebări este marcată atunci pentru fiecare subîntrebare marcată această valoare este adăugată ca evaluare.

en: If some tokens have a 'valid from' date set which is in the future, they will not be able to access the survey before that 'valid from' date.
ro: Dacă câțiva participanți au o dată introdusă în coloana 'valid de la' ce este în viitor, aceștia nu vor putea accesa sondajul înainte de data prevăzută.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
ro: Dacă baza de date încă nu există, va fi creată una (Asigurați-vă că utilizatorul bazei de date are permisiunile necesare). În contrast, Dacă există tabele LimeSurvey în acea bază de date vor fi reactualizate automat după instalare.

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
ro: Dacă opțiunea externă nu este setată, aceasta va fi adăugată la adresa URL curentă a administratorului.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
ro: Dacă acest link nu funcționează iar dumneavoastră porniți HTTPS, LimeSurvey va ceda si nu îl veți putea accesa.

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
ro: Dacă acest link ar trebui să conțină alte clase extra, introduceți-le aici.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
ro: Dacă opțiunea -Răspunsuri anonimizate- este activată, o dată fictivă va fi utilizată în momentul stocării răspunsurilor pentru garantarea anonimității participanților dumneavoastră.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants. If you are running a closed survey you will NOT be able to link responses to participants if the survey is set to be anonymous.
ro: Dacă opțiunea -Răspunsuri anonimizate- este activată, o dată fictivă va fi utilizată pentru momentul stocării răspunsurilor pentru garantarea anonimității participanților dumneavoastră.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
ro: Dacă participantul marchează toate opțiunile, debifați tot și bifați opțiunea de răspuns setată în "Opțiune exclusivă"

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
ro: Dacă numele de utilizator și adresa de e-mail sunt valide și vă este permis să utilizați autentificarea prin baza internă de date, o nouă parolă vi se va trimite.

en: If token-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
ro: Dacă persistența răspunsurilor bazate pe jetoane este activă, un participant poate actualiza răspunsurile după completarea sondajului, altfel un participant poate adăuga răspunsuri fără a fi restricționat.

en: If tokens are used, the public may register for this survey
ro: Publicul se poate înregistra pentru acest sondaj daca sunt folosite jetoane

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
ro: Dacă vă aflaţi pe lista "neagră", dar doriţi să participaţi la acest sondaj şi doriţi să primiţi o invitaţie, vă rugăm să daţi click pe următorul link:
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
ro: Dacă utilizați funcțiile jetoanelor sau notificări prin e-mail, este nevoie să setați o adresă de e-mail de administrator.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
ro: Dacă alegeți '%s, vă rugăm să specificați alegerea dumneavoastră în câmpul de tex aferent.

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
ro: Dacă faceți clic pe această filă, setările sondajului vor fi afișate. Cele mai importante setări ale sondajului dumneavoastră sunt accesibile din acest meniu.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
ro: Dacă ştergeţi acest tabel de jetoane nu va mai fi necesar să accesaţi acest sondaj.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
ro: Dacă nu mai doriţi să participaţi la acest sondaj şi nu mai doriţi să primiţi invitaţii, faceţi clic pe următorul link:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
ro: Dacă nu dețineți un cont pe limesurvey.org, vă rugăm %să vă înregistrați mai întâi%s.

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
ro: Dacă introduceți URL-ul manual, verificați ortografia și încercaâi din nou.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
ro: Dacă introduceți și o adresă de email, vă vom trimite detaliile sondajului salvat la acea adresă.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
ro: Dacă aveți mai mulți itemi și utilizați un filtru, puteți dezactiva această opțiune pentru a crește viteza navigatorului web.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
ro: Dacă întâmpinați probleme, încercați să folosiți un navigator web modern înainte de a le raporta.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
ro: Dacă aveți orice întrebare legată de acest email nu ezitați să contactați administratorul site-ului la %s. Vă mulțumim!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
ro: Daca vi s-a emis un jeton, va rugam sa-l introduceti in campul de mai jos si sa apasati pe butonul continua.

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
ro: Dacă inițiați un tabel cu participanți pentru acest sondaj, atunci acesta va fi accesibil doar utilizatori ce furnizează un sondaj fie manual, fie prin URL.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
ro: Dacă eliminați acest atribut, veți pierde toate informațiile.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
ro: Dacă înlocuiți setul de etichete, valorile existente ale modului de evaluare vor fi pierdute.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
ro: Dacă înlocuiți setul de etichete, aceste traduceri vor fi pierdute.

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their token.
ro: Dacă activați această opțiune, nicio conexiune nu va exista între tabelul cu participanți la sondaj și tabelul cu răspunsuri la sondaj. Nu veți mai putea identifica răspunsurile după jetonul utilizat pentru completarea acestora.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
ro: Dacă schimbați modul emailului trebuie să revizuiți șabloanele emailului dumneavoastră pentru a introduce noul format

en: If you think this is a server error, please contact %s.
ro: Dacă credeți că aceasta este o eroare de server, vă rugăm să îl/o contactați pe %s.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
ro: Dacă activati obţiunea pentru răspunsuri anonimizate si creaţi un tabel de jetoane, Limesurvey va marca jetoanele completate doar cu un 'Y' în loc de dată/timp pentru a asigura anonimitatea repondenţilor dumneavoastră.

en: If you used an identifying token to access this survey, please rest assured that this token will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses.
ro: Dacă aţi utilizat un cod pentru a avea acces la acest sondaj, vă asigurăm că informaţiile referitoare la acest cod nu vor fi stocate împreună cu răspunsurile. Acestea sunt gestionate într-o bază de date separată şi vor fi actualizate numai pentru a indica dacă aţi finalizat sau nu sondajul. Nu există nicio modalitate de a corela codul dumneavoastră cu răspunsurile date la întrebările din sondaj.

en: If you want to activate it click here:
ro: Dacă doriți să activați opțiunea, click aici:

en: If you want to apply original theme options, click here:
ro: Dacă doriți să aplicați opțiunile originale ale temei, faceți click aici:

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
ro: Dacă doriți să exportați lista neagră a participanților, selectați "Nu" pentru opțiunea "Ascunde participanții de pe lista neagră" în setările CPDB.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
ro: Dacă doriți să importați sondajul într-o versiune mai veche a LimeSurvey ori dacă sondajul dumneavoastră are probleme: utilizați o versiune veche (selectată automat dacă un cod este duplicat).

en: If you want to know more about them, check our manual.
ro: Dacă doriți să știți mai multe despre aceste opțiuni, consultați manualul nostru.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
ro: Dacă doriți să o modificați %s puteți să o extindeți%s.

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
ro: Dacă doriți să specificați un link către politica de confidențialitate a datelor a sondajului, setați "Afișați textul politicii de confidențialitate a sondajului lângă o căsuță de bifat obligatorie:" la "Text pliabil" și utilizați înlocuitorii {STARTPOLICYLINK} și {ENDPOLICYLINK} în câmpul "Etichetă căsuță de bifat politică cu privire la datele transmise prin sondaj:" pentru a defini link-ul ce va deschide fereastra pop-up cu textul respectiv. Dacă niciun înlocuitor nu este utilizat, politica va fi afișată într-un apendice.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
ro: Dacă doriți, mai pot fi încărcate încă %s fişiere; altfel puteți să vă întoarceți la sondaj.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
ro: Dacă baza de date este împărtășită, prefixul recomandat este "lime_" sau puteți lăsa această setare goală.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
ro: Dacă baza dumneavoastră de date folosește un port personalizat, atașați-l folosindu-vă de ':'. De exemplu: db.host.com:5431

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignored columns
ro: Coloamne ignorate

en: Image
ro: Imagine

en: Images
ro: Imagini

en: Import CSV
ro: Importă CSV

en: Import Label Set
ro: Importă un set de etichete

en: Import VV file
ro: Importă fişierul VV

en: Import a VV response data file
ro: Importaţi un fişier de tip VV cu răspunsuri

en: Import a VV survey file
ro: Importă un fișier-sondaj VV

en: Import a group
ro: Importă un grup

en: Import a question
ro: Incarcati o intrebare

en: Import a survey
ro: Importați un sondaj

en: Import as not finalized answers?
ro: Importă ca răspunsuri nefinalizate?

en: Import failed because of page reload.
ro: Importarea a eșuat din cauza reîncărcării paginii.

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
ro: Importarea a eşuat. Aţi specificat un tip invalid %s de fişier.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
ro: Importarea a eșuat: A fost cerut importul forțat al fișierului de intrare, dar acesta nu conține suficiente coloane pentru completarea sondajului.

en: Import failed: No answers could be mapped.
ro: Importarea a eșuat: Niciun răspuns nu a putut fi mapat.

en: Import label set resources
ro: Importă setul de resurse etichetate

en: Import label set(s)
ro: Importă un set de etichete

en: Import of label set(s) is completed.
ro: Importarea setului de etichete este complet.

en: Import of survey is completed.
ro: Importul sondajului este complet.

en: Import old tokens
ro: Importă jetoane vechi

en: Import participants from:
ro: Importați participanți din:

en: Import question
ro: Importați întrebarea

en: Import question group
ro: Importă grupul de întrebări

en: Import resources ZIP archive
ro: Importă arhiva ZIP de resurse

en: Import responses
ro: Importă răspunsuri

en: Import responses from a deactivated survey table
ro: Importă răspunsurile dintr-un sondaj dezactivat

en: Import survey
ro: Importaţi sondajul

en: Import survey data
ro: Importaţi datele sondajului

en: Import survey participants from CSV file
ro: Importați participanți la sondaj dintr-un fișier CSV

en: Import survey participants from LDAP
ro: Importați participanți la sondaj din LDAP

en: Import survey resources
ro: Importă resursele sondajului

en: Import theme result:
ro: Rezultatul procesului de importare al temei:

en: Import timings (if exist)
ro: Importați cronometrările (dacă ele există)

en: Importance
ro: Importanță

en: Important instructions
ro: Instrucţiuni importante

en: Imported Files List
ro: Lista fişierelor importate

en: Imported files list
ro: Lista de fisiere importate

en: Imported files:
ro: Fișiere importate:

en: Imported resources for
ro: Resurse importate pentru

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
ro: Este imposibil de şters acest grup deoarece există cel puţin o întrebare care conţine o condiţie

en: In LimeSurvey a survey is organized in question groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
ro: În LimeSurvey, un sondaj este organizat pe întrebări și grupuri de întrebări. Pentru a începe să creați întrebări, avem nevoie mai întâi de un grup de întrebări.

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
ro: În varianta de tipărit, înlocuiește ecuația de relevanță cu acest text explicativ.

en: In this field you may type a short description of your survey.
ro: Puteți să introduceți o scurtă descriere a sondajului dumneavoastră în acest câmp.

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Incomplete only
ro: Doar incomplete

en: Incomplete responses
ro: Răspunsuri incomplete

en: Incomplete responses only
ro: Doar răspunsurile incomplete

en: Incorrect permissions in your %s folder.
ro: Drepturi incorecte în folderul dumneavoastră %s.

en: Incorrect username and/or password!
ro: Numele utilizatorului și/sau parola incorecte!

en: Increase
ro: Crește

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Info
ro: Informații

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
ro: Superadministratorul iniţial nu poate fi şters!

en: Initialise participant table
ro: Inițializați tabelul cu participanți

en: Inline
ro: În linie

en: Inline HTML editor
ro: Editor HTML intercalat

en: Inline text
ro: Text pe aceeași linie

en: Input
ro: Intrare

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
ro: Introduceţi în vizualizare printabilă o pauză de pagină înainte de această întrebare selectând aceasta în Da.

en: Insert page break in printable view
ro: Introduceţi în vizualizare printabilă o pauză de pagină

en: Insert/edit placeholder field
ro: Inserează/editează câmpurile de substituție

en: Inserting the label set failed.
ro: Introducerea unui set de etichete a eșuat.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
ro: Inserați o linie de pauză HTML înainte tuturor linilor noi într-un șir

en: Install
ro: Instalează

en: Installed survey themes:
ro: Temele de sondaj instalate:

en: Instructions for the impatient
ro: Instrucţiuni pentru cei impacientaţi

en: Integer only
ro: Doar valori întregi

en: Interface language:
ro: Limba interfeței:

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: Internal database authentication
ro: Autentificarea bazei de date interne

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
ro: Metoda de autentificare prin baza internă de date nu este permisă pentru acest utilizator

en: Interview time
ro: Ora interviului

en: Invalid ID
ro: ID invalid

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
ro: Expresie PERL invalidă: %s

en: Invalid action
ro: Acțiune invalidă

en: Invalid datetime %s value for %s
ro: Valoare date %s este nevalidă pentru %s

en: Invalid email address.
ro: Adresă de email invalidă.

en: Invalid group id
ro: ID-ul grupului este invalid

en: Invalid group number for this survey:
ro: Număr de grup invalid pentru acest sondaj:

en: Invalid label set.
ro: Set de etichete nevalid.

en: Invalid notification id
ro: Cod de notificare invalid

en: Invalid numeric value for %s
ro: Valoare numerică nevalidă pentru %s

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
ro: Întrebare invalidă - probabil lipsesc subîntrebări ori setări specifice limbii %s

en: Invalid question id
ro: ID-ul întrebării este invalid

en: Invalid screen name
ro: Nume ecran nevalid

en: Invalid survey ID
ro: ID-ul sondajului nu este valabil

en: Invalid survey id
ro: ID-ul sondajului este invalid

en: Invalid theme name
ro: Numele temei este invalid

en: Invalid type.
ro: Tip invalid.

en: Invalid value(s) on the stack
ro: Valori invalide în mulţime

en: Invitation
ro: Invitație

en: Invitation %s skipped, already sent.
ro: Invitația %s a fost omisă deoarece a fost deja trimisă.

en: Invitation attachments:
ro: Atașamentele e-mail-ului de invitație:

en: Invitation email
ro: E-mail de invitaţie

en: Invitation email body
ro: Corpul invitației

en: Invitation email body:
ro: Corpul invitației:

en: Invitation email subject
ro: Subiectul mesajului de invitaţie

en: Invitation email subject:
ro: Titlul emailului de invitaţie:

en: Invitation email:
ro: Email de invitație:

en: Invitation sent date
ro: Data invitaţiei trimise

en: Invitation sent to:
ro: Invitaţia trimisă către:

en: Invitation sent?
ro: Invitaţia trimisă?

en: Invitation status:
ro: Starea invitației:

en: Invitation to participate in a survey
ro: Invitație de a participa la un sondaj

en: Invitations & reminders
ro: Invitatii & memento

en: Invited
ro: Invitaţi

en: Irish
ro: Irlandeza

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
ro: Nu este permis niciun răspuns (lipsă) atunci când sunt setate 'Egală cu valoarea sumei' sau 'Valoarea minimă a sumei'?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
ro: Este paricipantul obligat să lase un comentariu la fișierul încărcat?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
ro: Este participantul obligat să denumească fișierul încărcat?

en: Is your ComfortUpdate up to date?
ro: Este ComfortUpdate-ul dumneavoastră actualizat?

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
ro: Prin această funcție este de asemenea ușor să realizați modificări în grup asupra sondajului dumneavoastră precum înlocuiri, reordonări în grup, looping (repetarea grupurilor) și testări (precum dezactivarea temporară a criteriilor obligatorii ori a celor de validare).

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
ro: Elimină complet dependența față de codurile SGQA.

en: It is missing a quota message for the following languages:
ro: Lipseşte un mesaj de cotă pentru următoarele limbi:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
ro: Nu este potrivit pentru a realiza o copie de rezervă a unui sondaj LimeSurvey deoarece nu poate exporta condițiile și nici toate tipurile de întrebări.

en: It is presented group by group.
ro: Se prezintă grup cu grup.

en: It is presented on one single page.
ro: Se prezintă pe o singură pagină.

en: It is presented question by question.
ro: Se prezintă întrebare cu întrebare.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
ro: Se pare că ComfortUpdate nu recunoaște versiunea pe care încercați să o actualizați. Vă rugăm să reporniți procesul.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
ro: Se pare că serverul ComfortUpdate nu răspunde. Încercați din nou în câteva minute sau contactați echipa LimeSurvey.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
ro: Se pare că serverul dumneavoastră nu acceptă Biblioteca PHP CURL. Instalați-o înainte de a trece la procesul de actualizare prin ComfortUpdate.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
ro: Se pare că utilizați o versiune care provine din repozitoriul LimeSurvey de pe GitHub. Nu puteți utiliza ComfortUpdate.

en: It uses cookies for access control.
ro: Foloseşte cookiuri pentru accesul controlului.

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
ro: Acesta va conține, de asemenea, fișiere CSS necesare pentru a-l pune pe orice dispozitiv ori navigator web ce poate afișa HTML.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
ro: De asemenea, va șterge orice resursă/fișier care a fost încărcat pentru acest sondaj.

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
ro: Va include următoarele date într-un fișier ZIP ce se va termina cu '.lsa'.

en: It will not affect your update key.
ro: Nu vă va afecta cheia dumneavoastră pentru actualizări.

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
ro: Nu va conține niciun fel de funcționalitate derivată din Logică ori Gestionar de Expresii, va trebui să țineți cont de asta.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
ro: Totuși este posibil să efectuați statistici privind răspunsuri utilizând LimeSurvey.

en: Italian
ro: Italiană

en: Italian (informal)
ro: Italiană (informală)

en: Iterate survey
ro: Reluati sondajul

en: JS-Debug mode [Backend]:
ro: Modul JS-Debug [Backend]

en: JS-Debug mode [Frontend]:
ro: Modul JS-Debug [Frontend]

en: Jan
ro: Ian

en: January
ro: Ianuarie

en: Japanese
ro: Japoneză

en: JavaScript files:
ro: Fișiere JavaScript:

en: Join array elements with a string
ro: Asociaţi ordinea elementelor la un rând

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
ro: Intrare siruri de caractere, întoarcerea funcție șir. Functia este un alias de implozie ("", argN)

en: Jul
ro: Iul

en: July
ro: Iulie

en: Jun
ro: Iun

en: June
ro: Iunie

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
ro: Faceți clic pe acest buton și o nouă fereastră se va deschide de unde puteți testa sondajul dumneavoastră.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
ro: Distribuie prietenilor tăi acest link și, bineînțeles, testați chiar dumneavoastră.

en: KOI8-R Relcom Russian
ro: KOI8-R Relcom Rusă

en: KOI8-U Ukrainian
ro: KOI8-U Ucraineană

en: Keep old value
ro: Păstrează vechea valoare

en: Key can't be null!
ro: Cheia nu poate fi nulă!

en: Key update
ro: Actualizare cheie

en: Korean
ro: Coreană

en: Kurdish (Sorani)
ro: Curdă (sorani)

en: Kyrgyz
ro: Kârgâză

en: LDAP authentication
ro: Autentificare LDAP

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
ro: Autentificarea LDAP a eșuat: modulul LDAP PHP nu este disponibil.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
ro: LDAP este dezactivat sau nu sunt definite interogările LDAP.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
ro: LDAP interogări sunt definite de către administrator în fișierul de configurare /application/config/ldap.php .

en: LDAP query
ro: Interogare LDAP

en: Label
ro: Eticheta

en: Label %s
ro: Etichete %s

en: Label column width
ro: Lățimea coloanei etichetei

en: Label for 'Other:' option
ro: Etichetează pentru opțiunea 'Altele:'

en: Label set ID
ro: ID-ul setului de etichete

en: Label set browser
ro: Navigatorul seturilor de etichetă

en: Label set import summary
ro: Rezumatul importării setului de etichete

en: Label set name
ro: Numele setului de etichete

en: Label set properties sucessfully updated.
ro: Proprietatea setului de etichete a fost reactualizată cu succes.

en: Label set storage
ro: Spațiu alocat seturilor de etichete

en: Label set sucessfully deleted.
ro: Setul de etichete a fost şters cu succes.

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
ro: Eticheta nu a fost importată deoarece aceeaşi etichetă există deja.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
ro: Setul de etichete "%s" a fost șters cu succes.

en: Label sets
ro: Seturi de etichete

en: Label sets list
ro: Lista seturilor de etichete

en: Label:
ro: Etichetă:

en: Labels
ro: Etichete

en: Labels sucessfully updated
ro: Etichetele au fost actualizate cu succes

en: Language
ro: Limbă

en: Language Switch
ro: Schimbă limba

en: Language code
ro: Codul de limbă

en: Language selection
ro: Selectarea limbii

en: Language successfully deleted
ro: Limba a fost ștearsă cu succes

en: Language:
ro: Limba:

en: Language?
ro: Limbă?

en: Languages
ro: Limbi

en: Languages:
ro: Limbi:

en: Last VV version
ro: Ultima versiune VV

en: Last invited
ro: Ultimul invitat

en: Last name
ro: Nume de familie

en: Last name from token
ro: Numele de familie din tabelul cu participanți

en: Last name:
ro: Numele de familie:

en: Last page
ro: Ultima pagina

en: Last reminder sent date
ro: Data trimiterii ultimului memento

en: Last visited question:
ro: Ultima întrebare vizualizată:

en: Last visited survey:
ro: Ultimul sondaj vizualizat:

en: Later than:
ro: După data de:

en: Latvian
ro: Letonă

en: Launch the survey with this token
ro: Lansați sondajul utilizând acest jeton

en: Left to right
ro: De la stânga la dreapta

en: Less than
ro: Mai mic ca

en: Less than (Strings)
ro: Mai mic ca (Șiruri)

en: Less than or equal to
ro: Mai mic sau egal cu

en: Less than or equal to (Strings)
ro: Mai mic sau egal cu(şiruri)

en: Less than:
ro: Mai mic decât:

en: Let's add a question group
ro: Haideți să adăugăm un grup de întrebări

en: Let's have a look at your first survey.
ro: Hai să aruncăm o privire pe primului tău sondaj.

en: Let's start with subquestions.
ro: Să începem cu subîntrebările.

en: Level
ro: Nivel

en: License
ro: Licență

en: LimeSurvey 3.0 theme editor
ro: Editorul de teme LimeSurvey 3.0

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
ro: LimeSurvey 3.x sau mai nou nu mai permite administrarea LimeSurvey prin intermediul Internet Explorer. Cu toate acestea, majoritatea funcționalităților ar trebui să funcționeze în continuare.

en: LimeSurvey Bootstrap Vanilla Survey Theme
ro: Tema LimeSurvey Bootstrap Vanilla Survey

en: LimeSurvey Fruity Theme
ro: Tema LimeSurvey Fruity

en: LimeSurvey build
ro: Versiunea LimeSurvey

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
ro: LimeSurvey poate încerca să creeze această bază de date pentru dumneavoastră.

en: LimeSurvey extension marketplace
ro: Piață cu extensii LimeSurvey

en: LimeSurvey has been installed successfully.
ro: Limesurvey a fost instalat cu succes.

en: LimeSurvey installer
ro: Programul de instalare LimeSurvey

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
ro: LimeSurvey vă pune la dispoziție o mulțime de tipuri diferite de întrebări.

en: LimeSurvey online manual
ro: Manual online LimeSurvey

en: LimeSurvey version
ro: Versiunea LimeSurvey

en: Limesurvey online manual
ro: Manualul online LimeSurvey

en: Limit
ro: Limită

en: Limit the number of possible answers
ro: Limitează numărul de posibile răspunsuri

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
ro: Limitați numărul de răspunsuri posibile fixate după numărul de coloane din baza de date

en: Limit time to answer question (in seconds)
ro: Limita de timp pentru a răspunde la întrebare (în secunde)

en: Limit:
ro: Limită:

en: Line
ro: Linie

en: Line %s
ro: Linia %s

en: Line %s : %s
ro: Linia %s : %s

en: Line %s : %s %s
ro: Linia %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
ro: Linia %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
ro: Linia %s : %s %s (%s) - jeton : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
ro: Linia %s: Câmpurile găsite: %s Așteptate: %s

en: Line chart
ro: Diagramă de tip linie

en: List
ro: Listă

en: List (Dropdown)
ro: Listă (dropdown)

en: List (Radio)
ro: Listă (Radio)

en: List active surveys
ro: Listați sondajele active

en: List available surveys
ro: Afișați sondajele disponibile

en: List menu entries
ro: Afișați intrările din meniu

en: List question groups
ro: Listare grupuri de întrebări

en: List questions
ro: Listați întrebările

en: List survey publicly:
ro: Afișează publicarea sondajului:

en: List surveys
ro: Afișează sondaje

en: List with comment
ro: Listă cu comentarii

en: Listed publicly:
ro: Listate public:

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Load
ro: Încarcă

en: Load now
ro: Încarcă acum

en: Load unfinished survey
ro: Încarcă sondajul neterminat

en: Load with pjax
ro: Încarcă cu pjax

en: Loading translations
ro: Încarcă traducerile

en: Loading...
ro: Încarc ...

en: Location
ro: Locație

en: Log in
ro: Autentificare

en: Logic
ro: Logică

en: Logic File for Survey #
ro: Fișier Logică al sondajului #

en: Logout
ro: Deconectare

en: Logout successful.
ro: Deconectare cu succes.

en: Long Free Text
ro: Text liber, lung

en: Luxembourgish
ro: Luxemburgheză

en: MYSQL version is only %s
ro: Versiunea MYSQL is doar %s

en: MYSQL version required:
ro: Versiunea MYSQL necesară:

en: Mac Central European
ro: Mac Central Europeană

en: Mac West European
ro: Mac Vest Europeană

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Mail to all Members
ro: Mail către toţi membrii

en: Main Admin Screen
ro: Ecranul principal de administrare

en: Main survey menu
ro: Principalul meniu al sondajului

en: Maintenance!
ro: Mentenanță!

en: Make a comment on your choice here:
ro: Faceti un comentariu la alegere aici:

en: Make a string lowercase
ro: Transformă un rând în litere mici

en: Make a string uppercase
ro: Transformă un rând în majuscule

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
ro: Asigurați-vă că toate imaginile de pe ecran sunt încărcate înainte de a da clic pe buton.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
ro: Transformaţi câmpul cu comentariul 'Altele:' în obligatoriu când opţiunea 'Altele:' este activă

en: Make these mappings automatic in future
ro: Realizaţi aceste mapări în mod automat în viitor

en: Malay
ro: Malaeză

en: Malayalam
ro: Malayalamă

en: Male
ro: Masculin

en: Maltese
ro: Malteza

en: Manage attribute fields
ro: Administrați câmpurile atributelor

en: Manage attributes
ro: Gestionați atributele

en: Manage label sets
ro: Gestionați seturile de etichete

en: Manage menu entries
ro: Administrați intrările de meniu

en: Manage survey administrators
ro: Gestionaţi administratorii sondajului

en: Manage your key
ro: Gestionează cheia ta

en: Mandatory
ro: Obligatoriu

en: Mandatory Question
ro: Intrebare obligatorie

en: Mandatory field:
ro: Câmp obligatoriu:

en: Mandatory fields:
ro: Campuri obligatorii:

en: Mandatory:
ro: Obligatorie:

en: Mandatory?
ro: Obligatoriu?

en: Map height
ro: Înălţimea hărţii

en: Map height in pixel
ro: Înălțimea hărții în pixeli

en: Map participant attributes
ro: Mapați atributele participanților

en: Map survey participant attributes
ro: Mapați atributele participanților la sondaj

en: Map width
ro: Lățimea hărții

en: Map width in pixel
ro: Lățimea hărții în pixeli

en: Map your participant attributes to an existing token attribute or create a new one
ro: Mapaţi atributele participanţilor la un atribut al jetoanelor sau creaţi unul nou

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
ro: Conectați atributele participanților la sondaj la un atribut deja existent ori creați unul nou

en: Map zoom level
ro: Nivelul de mărire al hărții

en: March
ro: Martie

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
ro: Marginea dinainte de elementul questionnaireInfo (mm)

en: Mask questions
ro: Marchează întrebarea

en: Max number of files
ro: Numărul maxim de fișiere

en: Max reminders:
ro: Numărul maxim de memento-uri:

en: Maximum
ro: Maxim

en: Maximum answers
ro: Maximul răspunsurilor

en: Maximum characters
ro: Maximul caracterelor

en: Maximum characters allowed
ro: Numărul maxim de caractere permis

en: Maximum columns for answers
ro: Numărul maxim de coloane pentru răspunsuri

en: Maximum date
ro: Data maximă

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
ro: Data maximă, data validă în orice descriere textuală în limba engleză (YYYY-MM-DD de exemplu). Gestionarul de expesii poate fi utilizat (numai în formatul YYYY-MM-DD). Pentru dropdown : doar anul este restricționat dacă alegerea datei necesită utilizarea unei variabile ce nu este localizată pe aceeași pagină.

en: Maximum file size allowed (in KB)
ro: Mărimea maxim permisă a fișierului (în KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
ro: Numărul maxim de fișiere pe care participantul le poate încărca pentru acest fișier

en: Maximum sum value
ro: Maximul valorii sumei

en: Maximum sum value of multiple numeric input
ro: Maximul valorii sumei multiplelor intrări numerice

en: Maximum value
ro: Valoarea maximă

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
ro: Valoarea maximă pentru tabloul(mult-flexibil) tipului de întrebare

en: Maximum value of the numeric input
ro: Valoarea maxima a intrărilor numerice

en: May
ro: Mai

en: Maybe you don't have permission.
ro: Poate nu aveţi drepturi.

en: Median:
ro: Mediana:

en: Members
ro: Membri

en: Menu
ro: Meniu

en: Menu ID?
ro: Codul meniului?

en: Menu class
ro: Clasa meniului

en: Menu class?
ro: Clasă meniului?

en: Menu configuration
ro: Configurarea meniului

en: Menu entries
ro: Intrări de meniu

en: Menu entries configuration
ro: Configurarea intrărilor de meniu

en: Menu icon
ro: Pictogramă meniu

en: Menu icon type
ro: Tip pictogramă meniu

en: Menu link
ro: Link-ul meniului

en: Menu name
ro: Numele meniului

en: Menu title
ro: Titlul meniului

en: Message
ro: Mesaj

en: Message(s) sent successfully!
ro: Mesajul/mesajele au fost trimise cu succes!

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Millisecond
ro: Milisecundă

en: Min days between reminders:
ro: Numărul minim de zile între memento-uri:

en: Min number of files
ro: Numărul minim de fișiere

en: Minimum
ro: Minim

en: Minimum answers
ro: Minimul răspunsurilor

en: Minimum date
ro: Data minimă

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
ro: Data minimă. validați data în formatul YYYY-MM-DD ori în oricare descriere textuală a timpului în engleză. Gestionarul de expresii poate fi utilizat (numai în formatul YYYY-MM-DD). Pentru opțiunea dropdown : doar anul este restricționat dacă alegerea datei necesită utilizarea unei variabile ce nu este localizată pe aceeași pagină.

en: Minimum height of single choice answer boxes
ro: Înălțimea minimă a casetei de răspuns corespunzătoare întrebărilor cu o singură alegere

en: Minimum height of subquestion items
ro: Înălțimea minimă a elementelor subîntrebărilor

en: Minimum memory available
ro: Memorie minimă disponibilă

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
ro: Numărul minim de fișiere pe care participantul trebuie să le încarce pentru această încarce pentru această întrebare

en: Minimum requirements
ro: Cerinţe minime

en: Minimum section height (mm)
ro: Înălțimea minimă a secțiunii (mm)

en: Minimum sum value
ro: Minimul valorii sumei

en: Minimum value
ro: Valoarea minimă

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
ro: Valoarea minimă pentru tabloul(mult-flexibil) tipului de întrebare

en: Minimum value of the numeric input
ro: Minimul valorii numerice de intrare

en: Minute
ro: Minut

en: Minute step interval
ro: Mărimea intervalului în minute

en: Missing %s closing right parentheses
ro: Lipsesc %s paranteze închise

en: Missing columns
ro: Coloane ce lipsesc

en: Mobile
ro: Mobil

en: Modified by
ro: Modificat de

en: Modified on
ro: Modificat pe

en: Modify
ro: Modifică

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Montenegrin
ro: Muntenegreană

en: Month
ro: Lună

en: Month display style
ro: Stilul de afişare a lunii

en: Move all fields to create column
ro: Mutați toate câmpurile pentru a crea o coloană

en: Move on without warning
ro: Mergeţi fără a avertiza

en: Move to question:
ro: Mergeți la întrebarea:

en: Moving user templates to new location at %s...
ro: Se mută șabloanele în locația noua la %s...

en: Multiple Numerical Input
ro: Câmp numeric multiplu

en: Multiple Short Text
ro: Câmp textual multiplu

en: Multiple choice
ro: Alegere multiplă

en: Multiple choice questions
ro: Întrebări cu alegere multiplă

en: Multiple choice with comments
ro: Alegere multiplă cu comentarii

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
ro: Suma multiplelor intrări numerice trebuie să egaleze această valoare

en: My account
ro: Contul meu

en: My first question group
ro: Primul meu grup de întrebări

en: My personal menu entries
ro: Intrările mele de meniuri personale

en: My personal menus
ro: Meniurile mele personale

en: My personal settings
ro: Setările mele personale

en: My profile
ro: Profilul meu

en: My user groups
ro: Grupurile mele de utilizatori

en: Myanmar (Burmese)
ro: (Myanmar) Birmaneză

en: Name
ro: Nume

en: Name [ID]
ro: Nume (ID)

en: Name of the page where the box should be shown
ro: Numele paginii unde caseta va fi afișată

en: Name of the survey
ro: Numele sondajului

en: Name of the survey administrator
ro: Numele administratorului sondajului

en: Name:
ro: Nume:

en: Navigation
ro: Navigare

en: Navigation delay (seconds):
ro: Întârziere navigație (secunde):

en: Need {n} token.|Need {n} tokens.
ro: Sunt necesare {n} token-uri.

en: New
ro: Nou

en: New UNSTABLE update available:
ro: O nouă actualizare INSTABILĂ este disponibilă:

en: New answer for quota '%s'
ro: Nou răspuns pentru cota '%s'

en: New answer option
ro: Opţiune nouă de răspuns

en: New box
ro: Casetă nouă

en: New box created
ro: O nouă casetă a fost creată

en: New dummy participants were added.
ro: Un nou participant fictiv a fost adăugat.

en: New entry was added.
ro: O nouă intrare a fost adăugată.

en: New files were successfully installed.
ro: Fişierele noi au fost instalate cu succes.

en: New files will be downloaded and installed.
ro: Fişiere noi vor fi descărcate şi instalate.

en: New key
ro: Cheie nouă

en: New label set
ro: Set nou de etichete

en: New password:
ro: Noua parolă:

en: New password: %s
ro: Parola nouă: %s

en: New question group was saved.
ro: Noul grup de întrebări a fost salvat.

en: New quota
ro: Cotă nouă

en: New quota saved
ro: Noua cotă a fost salvată

en: New scenario number:
ro: Un număr nou de scenariu:

en: New survey
ro: Nou sondaj

en: New survey id:
ro: ID nou pentru sondaj:

en: New survey title:
ro: Titlul nou al sondajului:

en: New update available:
ro: O nouă actualizare disponibilă:

en: Next
ro: Înainte

en: Next century
ro: Următorul secol

en: Next choice
ro: Următoarea opţiune

en: Next decade
ro: Următorul deceniu

en: Next month
ro: Luna următoare

en: Next year
ro: Următorul an

en: Next, we will create subquestions and answer options.
ro: În următorul pas vom crea subîntrebări și opțiuni de răspuns.

en: No
ro: Nu

en: No (Forced by the system administrator)
ro: Nu (Forțat de administratorul de sistem)

en: No (but optional)
ro: Nu (dar opțional)

en: No CFIELDNAME field set!
ro: Niciun câmp CFIELDNAME nu a fost găsit!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
ro: Niciun GID (Grup) nu a fost furnizat. Nu se poate importa întrebarea

en: No HTML editor
ro: Niciun editor HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
ro: Niciun SID (Sondaj) nu a fost furnizat. Nu se poate importa întrebarea.

en: No Username selected.
ro: Niciun nume de utilizator selectat.

en: No answer
ro: Niciun răspuns

en: No answer:
ro: Niciun răspuns:

en: No answers have been set for this quota.
ro: Nici un răspuns nu a fost setat pentru această cotă.

en: No attributes found.
ro: Niciun atribut găsit.

en: No available surveys
ro: Nu sunt sondaje disponibile

en: No build version found!
ro: Nu a fost găsită versiunea software-ului!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
ro: Nu se pot copia condiţiile (datorită duplicatelor)

en: No control on checkbox
ro: Niciun control asupra casetelor de bifat

en: No customizable entries found.
ro: Nu au fost găsite intrări personalizate.

en: No database action required!
ro: Nu este necesară nici o acțiune în baza de date!

en: No file selected
ro: Niciun fișier selectat

en: No file was uploaded.
ro: Nu a fost încărcat niciun fișier.

en: No group found!
ro: Niciun grup nu a fost găsit!

en: No invitation code is needed to complete the survey.
ro: Nu este nevoie de invitație pentru a completa acest sondaj.

en: No issues with question group order found.
ro: Nu s-a găsit nicio problemă vizavi de ordinea grupurilor de întrebări.

en: No issues with question order found.
ro: Nu a fost găsită nicio problemă legată de ordinea întrebărilor.

en: No label sets available
ro: Niciun set de etichete disponibil

en: No label sets found.
ro: Niciun set de etichete nu a fost găsit.

en: No matching CFIELDNAME group!
ro: Niciun grup CFIELDNAME potrivit!

en: No matching CQID
ro: Niciun CQID care să se potrivească

en: No matching group
ro: Niciun grup potrivit

en: No matching question
ro: Nicio întrebare potrivită

en: No matching survey
ro: Niciun sondaj potrivit

en: No new participants were created
ro: Nici un participant nou nu a fost creat

en: No notifications found
ro: Nicio notificare nu a fost găsită

en: No of surveys
ro: Numar de sondaje

en: No old responses found.
ro: Niciun răspuns vechi găsit.

en: No old survey or survey participants table selected.
ro: Niciun vechi sondaj ori tabel cu participanți la sondaj selectat.

en: No parent menu
ro: Niciun părinte meniu

en: No participant information lost.
ro: Nicio informație a participanților pierdută.

en: No participant shares were deleted
ro: Niciun participant partajat nu a fost șters

en: No participant table found for this survey!
ro: Niciun tabel cu participanți nu a fost găsit pentru acest sondaj!

en: No participants deleted
ro: Niciun participant nu a fost șters

en: No participants found.
ro: Niciun participant găsit.

en: No permission
ro: Nu aveți permisiunea

en: No preview available
ro: Previzualizare indisponibilă

en: No question group found.
ro: Nu a fost găsit nici un grup de întrebări.

en: No question group in this survey
ro: Nu există niciun grup de întrebări în acest sondaj

en: No question index will be shown with this format.
ro: Niciun index al întrebărilor nu va fi afișat cu acest format.

en: No questions found.
ro: Nu au fost găsite întrebări.

en: No questions groups found.
ro: Niciun grup de întrebări nu a fost găsit.

en: No quotas
ro: Nu există cote

en: No quotas have been set for this survey
ro: Nu au fost setate cote pentru sondaj

en: No reminder(s) sent
ro: Nicio reamintire trimisă

en: No replacement variable available for this field
ro: Nicio variabilă de înlocuire valabilă pentru acest câmp

en: No response lines in your file.
ro: Nu există linii de răspuns în fișierul dumneavoastră.

en: No responses are lost.
ro: Nici un răspuns nu este pierdut.

en: No server answer
ro: Niciun răspuns de la server

en: No server answer!
ro: Niciun răspuns de la server!

en: No shared participants found
ro: Niciun participant partajat nu a fost găsit

en: No simple graph for this question type
ro: Niciun simplu grafic disponibil pentru acest tip de întrebare

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
ro: Niciun ID de sondaj nu a fost furnizat. Nu se poate copia sondajul

en: No survey participants found.
ro: Niciun participant la sondaj nu a fost găsit.

en: No survey participants table.
ro: Nu exisă niciun tabel cu participanți la sondaj.

en: No surveys found.
ro: Niciun sondaj găsit.

en: No syntax errors detected in this survey.
ro: Nu s-au detectat erori de sintaxă în acest sondaj.

en: No update available for your version.
ro: Nicio actualizare disponibilă pentru versiunea dumneavoastră.

en: No user groups found.
ro: Niciun grup de utilizatori nu a fost găsit.

en: No, cancel
ro: Nu, anulați

en: No, thanks.
ro: Nu, mulțumesc.

en: Nobody
ro: Nimeni

en: Non-existing survey participants table
ro: Tabel cu participanți la sondaj inexistent

en: None
ro: Nimic

en: None found
ro: Nimic găsit

en: None selected
ro: Nimic selectat

en: Norwegian (Bokmal)
ro: Norvegiană (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
ro: Norvegiană (Nynorsk)

en: Not Selected
ro: Nu este selectat

en: Not a broken theme!
ro: Nu este o temă nefuncțională!

en: Not a valid expression
ro: Nu este o expresie validă

en: Not active.
ro: Inactiv.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
ro: Nu au fost salvate toate obţiunile răspunsului. In mod uzual, acest lucru se întâmplă datorită limitărilor server-ului. ( PHP setting max_input_vars) - Vă rugăm să contactaţi administratorul sistemului dumneavoastră.

en: Not all emails were sent:
ro: Nu toate e-mailurile au fost trimise:

en: Not all labels were updated successfully.
ro: Nu toate etichetele au fost actualizate cu succes.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
ro: Nu au fost salvate toate subîntrebările. In mod uzual, acest lucru se întâmplă datorită limitărilor server-ului. ( PHP setting max_input_vars) - Vă rugăm să contactaţi administratorul sistemului dumneavoastră.

en: Not completed
ro: Necompletat

en: Not completed or Not displayed
ro: Necompletat sau neafişat

en: Not displayed
ro: Ne afisat

en: Not enough response data
ro: Nu există destule date de răspuns

en: Not enough space
ro: Nu există îndeajuns spațiu

en: Not enough values for calculation
ro: Nu există destule valori pentru calculare

en: Not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Not found!
ro: Nu s-a găsit!

en: Not imported label sets
ro: Seturi de etichete neimportate

en: Not invited
ro: Neinvitaţi

en: Not relevant for this question type
ro: Nu este relevant pentru acest tip de întrebare

en: Not started
ro: Nu s-a început

en: Not updatable!
ro: Nu se poate actualiza!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
ro: Notă: În unele aplicații de găzduire, cum ar fi găzduirea în comun, se poate întâmpla ca spațiul liber disponibil să nu fie corect evaluat. Dacă ați verificat manual că aveți suficient spațiu liber pentru actualizare, vă rugăm să ignorați această eroare.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
ro: Reţineţi că această secţiune de evaluare poate fi vizualizată doar dacă regulile evaluării au fost setate şi modul de evaluare este activat.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
ro: Notaţi că nu puteţi reface o ştergere dacă continuaţi. Datele vor fi şterse.

en: Note:
ro: Notă:

en: Note: All fields marked with (*) are required.
ro: Notă: Toate câmpurile marcate cu (*) sunt necesare.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
ro: Notă: Încărcarea în mod automat a URL-ului de final funcționează doar dacă sondajul este activ.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
ro: Notă: Pentru că actualizați de la o versiune stabilă la una instabilă ori vice versa, este posibil ca un jurnal al schimbărilor să nu fie disponibil ori să fie incomplet.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
ro: Atenţie: Modul demo este activat. Setările marcate (*)nu pot fi modificate.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
ro: Atenţie: Dacă aţi dezactivat acest sondaj într-o eroare, este posibil să restauraţi uşor datele dacă nu faceţi alte modificări la structura sondajului. Vedeţi documentaţia LimeSurvey pentru detalii suplimentare

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
ro: Notă: Dacă activați opțiunea -Răspunsuri anonimizate- pentru acest sondaj, atunci LimeSurvey va marca participanții ce completează sondajul doar cu un 'Y' în loc de data și ora la care fiecare răspuns a fost trimis pentru a asigura anonimitatea participanților dumneavoastră.

en: Note: Print will not include items on this page
ro: Observație: Niciun element de pe această pagină nu va fi inclus în documentul printat

en: Note: Standard token fields cannot be automatically mapped
ro: Notă: câmpurile de jetoane standard nu pot fi mapate automat

en: Note: This is a standard theme.
ro: Notă: Aceasta este o temă standard.

en: Note: This link only works if the survey is activated.
ro: Notă: Această opțiune funcționează dacă sondajul este activat.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
ro: Observație: Filtrarea XSS este întotdeauna dezactivată pentru super-administratori.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
ro: Observație: Puteți oferi doar permisiuni limitate altor utilizatori deoarece permisiunea dumneavoastră sunt de asemenea limitate.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
ro: Nu puteți edita ecuația relevantă, deoarece există în prezent condițiile prevăzute pentru această întrebare.

en: Nothing to translate on this page
ro: Nimic de tradus pe această pagină

en: Nothing to update
ro: Nimic de actualizat

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
ro: Observație: Câmpul '%s' a fost lăsat necompletat, deși este un atribut obligatoriu.

en: Notification %s not found
ro: Notificarea %s nu a fost găsită

en: Notification & data management
ro: Notificare & Administrarea datelor

en: Notification and data management settings
ro: Setările de notificare și de administrare a datelor

en: Notifications
ro: Notificări

en: Notifications & data
ro: Notificări & date

en: Nov
ro: Noi

en: November
ro: Noiembrie

en: Now click on "Save & activate survey"
ro: Click acum pe "Salvați & activează sondaj"

en: Now click on 'Save and add question'.
ro: Click acum pe 'Salvează și adaugă o întrebare'.

en: Now save the answer options
ro: Salvează acum opțiunile de răspuns

en: Now save the created question
ro: Acum, salvați întrebarea creată

en: Now save the subquestions
ro: Acum, salvați subîntrebările

en: Now save your survey
ro: Acum, salvați sondajul

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
ro: Acum că avem câteva subîntrebări, este timpul să adăugăm și opțiuni de răspuns.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
ro: După ce ați terminat, faceți click pe 'Salvați și adăugați o întrebare'.

en: Now, activate your survey.
ro: Acum, activați sondajul dumneavoastră.

en: Null values are ignored in calculations
ro: Valorile nule sunt ignorate în calcule

en: Number greater than
ro: Număr mai mare decât

en: Number less than
ro: Număr mai mic decât

en: Number of attribute fields to add:
ro: Numărul câmpurilor de atribute de adăugat:

en: Number of cases
ro: Numărul cazurilor

en: Number of characters:
ro: Numărul de caractere:

en: Number of columns:
ro: Număr de coloane:

en: Number of files greater than
ro: Număr de fişiere mai mare decât

en: Number of files less than
ro: Număr de fişiere mai mic decât

en: Number of participants:
ro: Numărul de participanți:

en: Number of questions/groups:
ro: Numărul întrebărilor/grupurilor de întrebări:

en: Number of records in this query:
ro: Numărul de înregistrări în această interogare:

en: Numbers
ro: Numere

en: Numbers only
ro: Doar numere

en: Numbers only for 'Other'
ro: Numai numere pentru 'Altele:'

en: Numerical Input
ro: Câmp numeric

en: OK!
ro: Ok!

en: OR
ro: SAU

en: Occitan
ro: Occitană

en: October
ro: Octombrie

en: Off
ro: Închis

en: Off (Forced by the system administrator)
ro: Închis (Forțat de administratorul sistemului)

en: Old VV version
ro: Versiune VV veche

en: On
ro: Deschis

en: On (Forced by the system administrator)
ro: Pornit (Forțat de administratorul sistemului)

en: On errors
ro: Pe erori

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
ro: S-a depistat o eroare la cererea informaţiei de actualizare de la limesurvey.org:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
ro: Pe pagina următoare veți putea crea un pdf care să poată fi tipărit, completat și scanat din nou.

en: Once a survey is activated you can no longer:
ro: Din momentul în care un sondaj este activat, nu mai puteţi să:

en: One
ro: Unul

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
ro: Unul sau mai multe fișiere au depășit mărimea acceptată a fișierelor sau nu sunt în formatul corect sau numărul minim de fișiere necesare nu au fost încărcate. Nu puteți merge mai departe până când nu sunt rezolvate aceste probleme

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
ro: Nu ați răspuns la una sau mai multe întrebări obligatorii. Nu puteți continua până nu oferiți răspunsuri complete.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
ro: Nu puteți merge mai departe deoarece la una sau mai multe întrebări nu ați dat răspunsuri valide.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
ro: Unul sau mai multe dintre fişiere nu sunt în formatul sau dimensiunea corectă. Nu puteți continua pana aceste fişiere nu sunt valide.

en: Online Manual
ro: Manual online

en: Online manual
ro: Manual online

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
ro: Doar %s noi participanți fictivi au fost adăugați după %s încercări.

en: Only CSV files are allowed.
ro: Doar fișierele de tip CSV sunt permise.

en: Only Superadmin
ro: Doar super-admin

en: Only admin
ro: Doar administratorul

en: Only an integer value may be entered in this field.
ro: In acest câmp poate fi introdus doar un număr întreg.

en: Only answer the following question if:
ro: Răspundeți la această întrebare numai dacă:

en: Only answer this if the following conditions are met:
ro: Răspundeți doar dacă următoarele condiții sunt îndeplinite:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
ro: Răspundeți la această întrebare numai la elementele neselectate din întrebarea %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
ro: Răspundeți la această întrebare numai la elementele selectate din întrebarea %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
ro: Răspundeți la această întrebare doar dacă următoarele condiții sunt îndeplinite:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
ro: Exportați doar intrările ce conțin acest șir de caractere în adresa de e-mail.

en: Only integer values may be entered in these fields.
ro: Doar valori întregi pot fi introduse în aceste câmpuri.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
ro: Doar numere pot fi introduse în câmpul de text '%s' ce-l însoțește.

en: Only numbers may be entered in these fields.
ro: Numai numere pot fi introduse în aceste câmpuri.

en: Only numbers may be entered in this field.
ro: În acest spaţiu pot fi scrise doar numere.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
ro: Doar un atribut CSV este mapat cu atributul central.

en: Only one central attribute is mapped with token attribute
ro: Doar un atribut central este mapat cu atributele aferente participanților

en: Only previous pages answers are available
ro: Numai răspunsurile paginilor anterioare sunt disponibile

en: Only show question
ro: Afișați doar întrebarea

en: Only variables can be assigned values
ro: Doar variabilelor pot fi atribuite valori

en: Only {n} token has been created.|Only {n} tokens have been created.
ro: Doar {n} jeton au fost create. | Doar {n} jetoane au fost create.

en: Oops, There was an error deleting the file
ro: Oops, a apărut o eroare la ştergerea fişierului

en: Open general survey settings
ro: Deschideți setările generale ale sondajului

en: Open imported theme
ro: Deschide tema importată

en: Open printable view
ro: Deschideți vizualizarea printabilă

en: Open template editor in new window
ro: Deschideți editorul de șabloane într-o nouă fereastră

en: Open template options
ro: Deschideți opțiunile de șablon

en: Open the date time chooser
ro: Deschideți selectorul de timp pentru dată

en: Open the general survey overview
ro: Deschideți privirea generală de ansamblu asupra sondajului

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
ro: Deschideți fișierul de sintaxă în SPSS în modul Unicode.

en: Open-access mode:
ro: Mod acces deschis:

en: Operating system
ro: Sistem de operare

en: Option
ro: Opţiune

en: Option 'Other':
ro: Opțiunea 'Altele':

en: Optional
ro: Opțional

en: Optional Question
ro: Intrebare optionala

en: Optional fields:
ro: Campuri optionale:

en: Optional modules
ro: Module opţionale

en: Or, try out our interactive tutorial tour
ro: Ori, încercați tutorialul nostru interactiv

en: Order
ro: Ordine

en: Order - like 3)
ro: Ordonează - afișează 3)

en: Organize question groups/questions
ro: Organizează grupurile de întrebari/întrebările

en: Orientation
ro: Orientare

en: Original value
ro: Valoare originală

en: Other
ro: Altele

en: Other comment
ro: Alte comentarii

en: Other files:
ro: Alte fişiere:

en: Other users may edit this participant
ro: Alți utilizatori pot edita acest participant

en: Other:
ro: Altele:

en: Outdated
ro: Învechit

en: Output format
ro: Formatul output-ului

en: Output options
ro: Obţiunile de output

en: Overall assessment score
ro: Scorul general al evaluării

en: Overview
ro: Prezentare

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
ro: Înlocuieşte valorile atributului existent dacă un participant deja există?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
ro: Suprascrieți valorile atributelor mapate automat dacă un participant există deja?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
ro: Suprascrie valorile câmpului standard existent dacă un participant deja există?

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
ro: Înlocuieşte valorile existente a atributului jetonului dacă este găsită o dublură a unui participant?

en: Overwrite existing token attribute values if a participant already exists?
ro: Suprascrie valorile atributului jetonului daca deja există participantul?

en: Owner
ro: Proprietar

en: Owner ID
ro: ID-ul proprietarului

en: Owner UID
ro: Proprietar UID

en: Owner:
ro: Proprietar:

en: Owner?
ro: Proprietar?

en: PDF export
ro: Exportare în format PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
ro: Șirul de caractere din antetul PDF-ului (dacă este gol, numele website-ului va fi folosit):

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
ro: Titlul din antetul documentului de tip PDF (dacă este gol, numele website-ului va fi folosit):

en: PDF questions in bold:
ro: Întrebările din PDF să fie îngroșate:

en: PHP GD library
ro: Librăria PHP GD

en: PHP LDAP library
ro: Librăria PHP LDAP

en: PHP imap library
ro: Librăria PHP imap

en: PHP version
ro: Versiunea PHP

en: PHP version is only %s
ro: Versiunea PHP este doar %s

en: PHP version required:
ro: Versiunea PHP necesară:

en: PHP zip library
ro: Librăria PHP zip

en: PHP zlib library
ro: Librăria PHP zlib

en: PHP_CURL library not loaded
ro: Nu s-a putut încărca Biblioteca PHP_CURL

en: Pad a string to a certain length with another string
ro: Acoperă un șir de o anumită lungime cu un alt șir

en: Page format:
ro: Formatul paginii:

en: Page orientation:
ro: Orientarea paginii:

en: Panel integration
ro: Integrarea panoului

en: Papiamento (Curaçao & Bonaire)
ro: Papiamento (Curaçao și Bonaire)

en: Parameter
ro: Parametru

en: Parameter name:
ro: Nume parametru:

en: Parent
ro: Părinte

en: Parent group
ro: Grup-mamă

en: Parent menu?
ro: Meniu-mamă?

en: Partial
ro: Parţial

en: Partial (saved) responses
ro: Răspunsuri parțiale(salvate)

en: Partial:
ro: Parţial:

en: Participant ID
ro: ID-ul participantului

en: Participant attributes to create
ro: Caracteristici ale participantului de creat

en: Participant deleted
ro: Participantul a fost șters

en: Participant may save and resume later:
ro: Participanții pot salva și reveni mai târziu:

en: Participant removed from sharing
ro: Participantul nu mai este partajat

en: Participant settings
ro: Setările participanților

en: Participant share deleted
ro: Participantul partajat a fost șters

en: Participant shared.
ro: Participant partajat.

en: Participant successfully added
ro: Participantul a fost adăugat cu succes

en: Participant successfully updated
ro: Participantul a fost actualizat cu succes

en: Participants can save partially finished surveys
ro: Participanţii pot salva sondajele finalizate parţial

en: Participants may print answers:
ro: Participanții pot imprima răspunsurile:

en: Participants owned by you
ro: Participanţii deţinuţi de dumneavoastră

en: Participants shared with you
ro: Participanți împărtășiți cu dumneavoastră

en: Participants you have shared
ro: Participanți pe care dumneavoastră i-ați împărtășit

en: Password
ro: Parola

en: Password warning
ro: Avertizare parolă

en: Password:
ro: Parola:

en: Passwords do not match!
ro: Parolele nu se potrivesc!

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Percentage of total:
ro: Procentaj din total:

en: Permission
ro: Permisiuni

en: Permission level
ro: Nivelul de permisiuni

en: Permission level?
ro: Nivelul de permisiuni?

en: Permission to activate/deactivate a survey
ro: Permisiune de a activa/dezactiva sondajul

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
ro: Permisiunea de a crea participanți în baza de date centrală a participanților (pentru care sunt acordate automat toate permisiunile) și de a vizualiza, actualiza și a șterge participanții altor utilizatori

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
ro: Permisiunea de a crea sondaje (pentru care sunt acordate automat toate permisiunile) și de a vizualiza, actualiza, și șterge sondaje de la alți utilizatori

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
ro: Permisiunea de a creea(introducere date)/vizualiza/actualiza/șterge/importa/exporta răspunsuri

en: Permission to create, view, update and delete user groups
ro: Permisiuni pentru a crea, vizualiza, actualiza și șterge grupuri de utilizatori

en: Permission to create, view, update and delete users
ro: Permisiuni pentru a crea, vizualiza, actualiza și șterge utilizatori

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
ro: Permisiuni pentru a crea, vizualiza, actualiza, șterge, exporta și importa seturi de etichete/etichete

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
ro: Permisiuni pentru a crea, vizualiza, actualiza, șterge, exporta și importa șabloane

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
ro: Permisiunea de a vizualiza/actualiza/șterge/importa/exporta intrările jetoanelor

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
ro: Permisiunea de a creea/vizualiza/încărca/șterge reguli de evaluare pentru un sondaj

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
ro: Permisiunea de a creea/vizualiza/încărca/șterge reguli de împărtașanie pentru un sondaj

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
ro: Permisiunea de a crea/vizualiza/actualiza/importa/exporta întrebările, grupurile, răspunsurile & condițiile sondajului

en: Permission to delete a survey
ro: Permisiune de ștergere a sondajului

en: Permission to modify survey security settings
ro: Permisiunea de a modifica setările de siguranță ale sondajului

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
ro: Permisiunea de a vizualiza & actualiza traducerile folosind caracteristica de traducere rapidă

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
ro: Permisiunea de a vizualiza și actualiza setările globale & plugin-urile și de a șterge și a importa plugin-urile

en: Permission to view statistics
ro: Permisiune de vizualizare a statisticilor

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
ro: Permisiunea de a vizualiza/actualiza setările sondajului inclusiv cea de creare a tabelului cu participanți la sondaj

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
ro: Permisiunea de a vizualiza/actualiza elementele de text ale sondajului precum titlul sondajului, descrierea sondajului, mesajul de bun venit și cel final

en: Permission?
ro: Permisiune?

en: Permissions were successfully updated.
ro: Permisiunile au fost actualizate cu succes.

en: Persian
ro: Persană

en: Pie chart
ro: Diagramă de structură radială

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
ro: Plasează întrebările într-un grup ales aleatoriu, toate întrebările incluse în acest grup specificat vor apărea intr-o ordine aleatorie

en: Placeholder fields
ro: Câmpurile de substituție

en: Please %s check your settings %s.
ro: Va rugam %s verificati setarile %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
ro: Vă rugăm <a href="%s"> logaţi</a>.

en: Please add at least two subquestions
ro: Adăugați cel puțin două subîntrebări

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
ro: Rețineți că răspunsurile dumneavoastră nu vor fi salvate deoarece sondajul nu este încă activ.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
ro: Aveți grijă! Dacă ștergeți intrările standard, este posibil să nu mai puteți accesa anumite părți ale aplicației.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
ro: Vă rugăm să aveți răbdare și să încercați din nou în aproximativ 5 minute.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
ro: Vă rugăm să așteptați pentru a fi redirecționat către URL-ul final.

en: Please be very careful.
ro: Vă rugăm să fiți atenți.

en: Please buy a new one!
ro: Vă rugăm să cumpărați o altă cheie!

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
ro: Schimbați permisiunile directorului din folderul %s pentru a previzualiza teme.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
ro: Vă rog să verificați dacă există vreo problemă mai sus şi apoi să mergeţi la pasul final.

en: Please check at least one box per row.
ro: Vă rugăm să bifaţi cel puţin o căsuţă pe fiecare rând.

en: Please check at least one item.
ro: Bifaţi cel puţin un element.

en: Please check the directory permissions.
ro: Vă rugăm verificați drepturile dosarului.

en: Please check the format of your answer.
ro: Vă rugăm să verificați formatul răspunsului dumneavoastră.

en: Please check the matching combinations.
ro: Verificați combinațiile ce se potrivesc.

en: Please check these settings now:
ro: Verificați aceste setări acum:

en: Please choose
ro: Vă rugăm să alegeţi

en: Please choose *all* that apply:
ro: Vă rugăm selectați *toate variantele* care corespund:

en: Please choose *only one* of the following:
ro: Vă rugăm să alegeţi doar un răspuns din următoarele:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
ro: Va rugam selectati toate variantele care corespund si faceti un comentariu:

en: Please choose at least %s items.
ro: Vă rugăm să alegeți cel puțin %s itemi.

en: Please choose no more than %s items.
ro: Vă rugăm să nu alegeți mai mult de %s itemi.

en: Please choose one option.
ro: Selectați o singură opțiune.

en: Please choose the appropriate response for each item:
ro: Va rugam sa alegeti raspunsul potrivit pentru fiecare item:

en: Please choose the label sets you want to export:
ro: Selectaţi seturile de etichetă pe care doriţi să le exportaţi:

en: Please choose...
ro: Vă rugăm alegeţi...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
ro: Faceți clic și trageți glisorul pentru a introduce răspunsul dumneavoastră.

en: Please complete all parts of the date.
ro: Vă rugăm să completați toate componentele datei.

en: Please complete all parts.
ro: Vă rugăm să completați toate elementele.

en: Please confirm
ro: Vă rugăm să confirmați

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
ro: Vă rugăm să confirmați dacă doriți să renunțați la acest sondaj făcând clic pe butonul de mai jos.

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
ro: Vă rog confirmați jetonul răspunzând la întrebarea de securitate de mai jos și făcând click pe 'Continuaţi'.

en: Please confirm you want to clear your response?
ro: Confirmați că doriți să ștergeți răspunsul dumneavoastră?

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
ro: Vă rugăm contactaţi %s (%s) pentru asistenţă suplimentară.

en: Please contact %s to report this problem.
ro: Vă rugăm să îl/o contactați pe %s pentru a-i raporta această problemă.

en: Please contact the LimeSurvey team.
ro: Vă rugăm să contactați echipa LimeSurvey.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
ro: Pentru parola dumneavoastră, vă rugăm să contactați administratorul contului dumneavoastră de Limesurvey.

en: Please continue with populating the database.
ro: Vă rugăm să continuaţi cu popularea bazei de date.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
ro: Vă rugăm să realizați o copie de rezervă a intrărilor de meniu pe care doriți să le păstrați.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
ro: Vă rugăm să realizați o copie de rezervă a meniurilor pe care doriți să le păstrați.

en: Please do not repeat the request without modifications.
ro: Nu repetați solicitarea fără modificări.

en: Please enter a date:
ro: Introduceti o data:

en: Please enter only numbers.
ro: Introduceți numai numere.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
ro: Vă rugăm să indroduceţi setările bazei de date pe care doriţi să le utilizaţi pentru Limesurvey:

en: Please enter the name for the new theme:
ro: Introduceți numele noului șablon:

en: Please enter your comment here
ro: Vă rugăm să introduceţi comentariul dumneavoastră aici

en: Please explain something in detail:
ro: Vă rog să explicaţi un lucru în detaliu:

en: Please fax your completed survey to:
ro: Vă rugăm să trimiteți sondajul completat prin fax la:

en: Please fill in %s answers
ro: Vă rugăm să completați %s răspunsuri

en: Please fill in at least %s answers
ro: Vă rugăm să completați cel puțin %s răspunsuri

en: Please fill in at least one answer
ro: Vă rugăm să adaugați cel puțin un răspuns

en: Please fill in at most %s answers
ro: Vă rugăm să completați cel mult %s răspunsuri

en: Please fill in at most one answer
ro: Vă rugăm să completați cel mult un răspuns

en: Please fill in from %s to %s answers.
ro: Vă rugăm să completați de la %s până la %s răspunsuri.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
ro: Vă rugăm să actualizați prima dată la Versiunea 2.6.4 ori oricare Versiune 2.x înainte de a actualiza LimeSurvey la versiunea 3.x.

en: Please fix the following errors:
ro: Remediați următoarele erori:

en: Please fix this error in your database and try again
ro: Vă rugăm să corectaţi această eroare în baza dumneavoastră de date şi să reîncercaţi

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
ro: Vă rugăm să aveți răbdare și să încercați din nou în 30 de minute. Mulțumim pentru înțelegere.

en: Please log in first.
ro: Vă rugăm să vă logaţi mai întâi.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
ro: Vă rugăm să reţineţi că odată ce răspunsurile au fost colectate cu acest sondaj şi doriţi să adăugaţi sau să ştergeţi grupuri sau întrebări sau să modificaţi setările acestora, aveţi nevoie să dezactivaţi acest sondaj, acţiune care va muta toate datele introduse de repondenţi până în acel moment, într-un tabel separat şi arhivat.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
ro: Atenție: Acest fișier nu conține niciun răspuns colectat.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
ro: Va rugam sa numerotati fiecare casuta in ordinea preferintelor, de la 1 la

en: Please rank all items.
ro: Vă rugăm să ordonați toți itemii.

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
ro: Rețineți că pentru a avea un cod valid, acesta trebuie să conțină nu numai litere și numere, ci trebuie să-nceapă și cu o literă.

en: Please select %s answers
ro: Vă rugăm să selectați %s răspunsuri

en: Please select a file to import!
ro: Vă rugăm să selectaţi un fişier de importat!

en: Please select a language:
ro: Alegeți o limbă:

en: Please select a user first
ro: Vă rugăm să selectaţi un utilizator mai întâi

en: Please select a user group first
ro: Vă rugăm să selectaţi un grup de utilizatori mai întâi

en: Please select an answer for each combination.
ro: Vă rugăm să selectați un răspuns pentru fiecare combinație.

en: Please select at least %s answers
ro: Vă rugăm să selectaţi cel puţin %s răspunsuri

en: Please select at least one answer
ro: Vă rugăm să selectaţi cel puţin un răspuns

en: Please select at least one file for deletion
ro: Vă rugăm să selectaţi cel puțin un fișier pentru ștergere

en: Please select at least one file for download
ro: Vă rugăm selectați cel putin un fișier pentru descărcare

en: Please select at least one item
ro: Vă rugăm să selectați cel puțin un element

en: Please select at most %s answers
ro: Vă rugăm să selectați cel mult %s răspunsuri

en: Please select at most one answer
ro: Vă rugăm să selectaţi cel mult un răspuns

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
ro: Selectați filtrele și faceți click pe butonul "Vizualizare statistici" pentru a genera statistici.

en: Please select from %s to %s answers.
ro: Vă rugăm să selectați de la %s până la %s răspunsuri.

en: Please select one answer
ro: Vă rugăm să selectați un singur răspuns

en: Please select the 'Array'-type.
ro: Selectați tipul de întrebare 'Matrice'.

en: Please select your preferred language:
ro: Vă rugăm să selectați limba preferată:

en: Please solve the following equation:
ro: Rezolvați următoarea ecuație:

en: Please submit by %s
ro: Trimiteţi prin %s

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
ro: Vă rugăm să introduceți un cod ce conține numai litere și numere, și nu începe cu un număr.

en: Please type in the new theme name above.
ro: Introduceți numele noii teme mai sus.

en: Please upload %s files
ro: Vă rugăm să încărcaţi %s fisiere

en: Please upload %s more file(s).
ro: Va rugăm încărcați încă %s fişier(e).

en: Please upload at least %s files
ro: Vă rugăm să încărcaţi cel puţin %s fisiere

en: Please upload at least one file
ro: Vă rugăm să încărcaţi cel puţin un fisier

en: Please upload at most %s files
ro: Vă rugăm să încărcaţi cel mult %s fisiere

en: Please upload at most one file
ro: Vă rugăm să încărcaţi cel mult un fisier

en: Please upload between %s and %s files
ro: Vă rugăm să încărcaţi între %s fisiere şi %s fisiere

en: Please upload one file
ro: Vă rugăm să încărcaţi un fisier

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
ro: Utilizați butoanele sau indicele de navigare al sondajului. Se pare că ați încercat să utilizați butonul înapoi al navigatorului web pentru a retrimite o pagină.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
ro: Vă rugăm să verificați următoarele informații înainte de a continua cu reactualizarea bazelor de date:

en: Please wait, loading data...
ro: Vă rugăm să așteptați, se încarcă datele...

en: Please write your answer here:
ro: Va rugam sa scrieti raspunsul aici:

en: Please write your answer(s) here:
ro: Vă rugăm să scrieți răspunsul ori răspunsurile dumneavoastră aici:

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
ro: Plugin-ul %s nu a existat, setările nu au fost importate

en: Plugin '%s' was missing and is removed from the database.
ro: Plugin-ul '%s' lipsea și a fost eliminat din baza de date.

en: Plugin error
ro: Eroare plugin

en: Plugin is not active
ro: Plugin-ul nu este activ

en: Plugin manager
ro: Managerul de plugin-uri

en: Plugin not found
ro: Plugin-ul nu a fost gasit

en: Plugin settings:
ro: Setările plugin-ului:

en: Plugin was activated.
ro: Plugin-urile au fost activate.

en: Plugin was deactivated.
ro: Plugin-urile au fost deactivate.

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Polar chart
ro: Diagramă de tip polar

en: Polish
ro: Poloneză

en: Polish (Informal)
ro: Poloneză (informal)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
ro: Expresia nu este scrisă corect - se aștepta o constantă sau o variabilă

en: Populate database
ro: Populează baza de date

en: Popup HTML editor
ro: Editor popup HTML

en: Portrait
ro: Portret

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Portuguese (Brazilian)
ro: Portugheză (Brazilia)

en: Position
ro: Poziție

en: Position:
ro: Poziție:

en: Position?
ro: Poziție?

en: Pre-installation check
ro: Verificarea componentelor necesare instalării

en: Pre-installation check for LimeSurvey
ro: Verificarea componentelor necesare instalării LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
ro: Atribute premapate

en: Predefined
ro: Predefinit

en: Prefix for list items
ro: Prefix pentru itemi din listă

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
ro: Răspuns prefix/sufix pentru liste dropdown

en: Present answer options in reverse order
ro: Prezintă răspunsurile în ordine inversă

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
ro: Prezintă ca şi căsuţe de intrare text, în loc de liste de selecţie

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
ro: Afişaţi butoane de control vertical în loc de o listă de butoane de tip radio

en: Present subquestions/answer options in random order
ro: Prezentați subîntrebările/opțiunile de răspuns într-o ordine aleatorie

en: Presentation
ro: Prezentare

en: Presentation & navigation
ro: Prezentare & navigare

en: Presentation & navigation settings
ro: Setările de prezentare & navigare

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview conversion of conditions to relevance
ro: Previzualizați conversia condițiilor în relevanță

en: Preview question
ro: Previzualizați întrebarea

en: Preview question group
ro: Previzualizare grup de întrebări

en: Preview question type
ro: Previzualizați tipul de întrebare

en: Preview survey
ro: Previzualizați sondajul

en: Preview:
ro: Previzualizare:

en: Previous
ro: Înapoi

en: Previous answer fields
ro: Câmpurile de răspuns anterioare

en: Previous century
ro: Secolul trecut

en: Previous decade
ro: Deceniul precedent

en: Previous month
ro: Luna precedentă

en: Previous questions
ro: Întrebări anterioare

en: Previous session is set to be finished.
ro: Sesiunea precedentă este setată să se termine.

en: Previous year
ro: Anul precedent

en: Print answers
ro: Imprimă pagina cu răspunsuri

en: Print your answers.
ro: Tipărește răspunsurile.

en: Printable survey
ro: Sondaj printabil

en: Printable survey (*.html)
ro: Sondaj printabil (*.html)

en: Prior to 16
ro: Înainte de 16

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
ro: Sugestie: Subîntrebarea poate conține și cod HTML.

en: Processing...
ro: Se procesează...

en: Progress
ro: În progres

en: Public statistics:
ro: Statistici publice:

en: Publication & access
ro: Publicare și acces

en: Publication & access control
ro: Publicare & Controlul accesului

en: Publication & access control settings
ro: Setările de publicare & de control al accesului

en: Publication and access settings
ro: Setări de publicare și acces

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
ro: Publicați API-ul în /admin/remotecontrol:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
ro: Q1 și Q3 calculate folosind %s

en: Question
ro: Întrebare

en: Question ID
ro: Cod întrebare

en: Question ID (qid): '%s' is already in use.
ro: ID-ul întrebării (qid) : '%s' este deja folosit.

en: Question Type:
ro: Tipul întrebării:

en: Question attribute
ro: Atributul întrebării

en: Question attributes
ro: Atributele întrebării

en: Question attributes:
ro: Atributele întrebării:

en: Question by Question
ro: Întrebare cu întrebare

en: Question by question
ro: Întrebare cu întrebare

en: Question by question mode not yet supported.
ro: Modul întrebare după întrebare nu este încă acceptat.

en: Question code
ro: Codul întrebării

en: Question code %s was updated to %s.
ro: Codul de întrebare %s a fost actualizat la %s.

en: Question code & question text
ro: Codul întrebării & textul întrebării

en: Question code / ID
ro: Cod / ID întrebare

en: Question code may not be empty.
ro: Codul întrebării nu poate fi gol.

en: Question code:
ro: Codul întrebării:

en: Question codes must be unique.
ro: Codurile întrebărilor trebuie să fie unice.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
ro: Codurile întrebărilor trebuie să înceapă cu o literă și pot să conțină numai caractere alfanumerice.

en: Question codes were successfully regenerated.
ro: Codurile întrebărilor au fost regenerate cu succes.

en: Question could not be created with error on %s: %s
ro: Întrebarea nu a putut fi creată cu eroare în %s: %s

en: Question could not be created.
ro: Întrebarea nu a putut fi creată.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
ro: Întrebarea nu a putut să fie ştearsă. Există condiţii ale altor întrebări care depind de aceasta. Nu puteţi să ştergeţi această întrebare, doar după ce îndepărtaţi acele condiţii.

en: Question could not be updated
ro: Întrebarea nu a putut fi actualizată

en: Question could not be updated with error on %s: %s
ro: Întrebarea nu a putut fi creată cu eroare în %s: %s

en: Question could not be updated.
ro: Întrebarea nu a putut fi actualizată.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
ro: Întrebarea nu a putut fi actualizată. Există condiții pentru alte întrebări care se bazează pe răspunsurile la această întrebare iar schimbarea tipului de întrebare va cauza probleme. Trebuie să eliminați mai întâi aceste condiții pentru a putea schimba tipul acestei întrebări.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
ro: Întrebarea nu a putut fi actualizată. Există condiții pentru alte întrebări care se bazează pe răspunsurile la această întrebare iar schimbarea tipului de întrebare va cauza probleme. Trebuie să eliminați mai întâi aceste condiții pentru a putea schimba tipul acestei întrebări.

en: Question explorer
ro: Explorator de întrebări

en: Question group
ro: Grupul de întrebări

en: Question group description
ro: Descrierea grupului de întrebări

en: Question group import is complete.
ro: S-a încheiat importarea grupului de întrebări.

en: Question group import summary
ro: Rezumatul importării grupului de întrebări

en: Question group name
ro: Numele grupului de întrebări

en: Question group successfully saved.
ro: Grupul de întrebări a fost salvat cu succes.

en: Question group was not saved.
ro: Grupul de întrebări nu a fost salvat.

en: Question group:
ro: Grupul de întrebări:

en: Question groups
ro: Grupuri de întrebări

en: Question groups in this survey
ro: Grupurile de întrebări din acest sondaj

en: Question help
ro: Ajutor pentru întrebare

en: Question id
ro: ID-ul întrebării

en: Question import is complete.
ro: S-a încheiat importarea întrebării.

en: Question import summary
ro: Rezumatul importării întrebării

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
ro: Întrebarea în limba %s nu a putut fi creată cu eroare în %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
ro: Întrebarea în limba %s nu a putut fi creată.

en: Question index
ro: Indicele întrebării

en: Question is added to target (result is set to database default value).
ro: Întrebarea este adăugată la țintă (rezultatul este setat la valoarea implicită a bazei de date).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
ro: Întrebarea este mutată în alt grup de întrebări (rezultatul este importat corect).

en: Question is removed from target (result is ignored).
ro: Întrebarea este eliminată din țintă (rezultatul este ignorat).

en: Question not found
ro: Întrebarea nu a fost găsită

en: Question preview
ro: Previzualizare întrebare

en: Question quick actions
ro: Acțiuni rapide întrebări

en: Question selection
ro: Selectarea întrebării

en: Question summary
ro: Rezumatul întrebării

en: Question text
ro: Textul întrebării

en: Question theme
ro: Tema întrebării

en: Question theme:
ro: Șablonul întrebării:

en: Question themes
ro: Temele între

en: Question themes:
ro: Temele întrebărilor:

en: Question time
ro: Timpul întrebării

en: Question title
ro: Titlul întrebării

en: Question type
ro: Tipul întrebării

en: Question type selector:
ro: Selectorul tipului de întrebare:

en: Question type:
ro: Tipul întrebării:

en: Question validation equation
ro: Ecuaţie de validare a întrebării

en: Question validation tip
ro: Sugestie de validare a întrebării

en: Question was successfully added.
ro: Întrebarea a fost adăugată cu succes.

en: Question was successfully deleted.
ro: Întrebarea a fost ștearsă cu succes.

en: Question was successfully saved.
ro: Întrebarea a fost salvată cu succes.

en: Question:
ro: Intrebarea:

en: Question:
ro: Întrebare:

en: Questions
ro: Întrebări

en: Questions in group:
ro: Întrebări din grup:

en: Questions in this survey
ro: Întrebări din acest sondaj

en: Questions with conditions to this group
ro: Întrebările cu condiții aparțin acestui grup

en: Quick CSV report
ro: Un raport rapid CSV

en: Quick add...
ro: Adăugare rapidă...

en: Quick menu
ro: Meniu rapid

en: Quick statistics
ro: Statistici rapide

en: Quick translation
ro: Traducere rapidă

en: Quick-add answers
ro: Adaugă rapid răspunsuri

en: Quick-add conditions
ro: Modul rapid de adăugare al condițiilor

en: Quick-add subquestion or answer items
ro: Adaugați rapid subîntrebări sau variante de răspuns

en: Quick-translation
ro: Traducere rapidă

en: Quota action
ro: Acțiune la atingerea cotei

en: Quota could not be added!
ro: Nu s-a putut adăuga cota!

en: Quota language settings:
ro: Setările de limbă ale cotei:

en: Quota members
ro: Elementele cotei

en: Quota members:
ro: Elementele cotei:

en: Quota message (%s)
ro: Mesajul cotei (%s)

en: Quota message:
ro: Mesajul cotei:

en: Quota name
ro: Numele cotei

en: Quota name (%s)
ro: Numele cotei (%s)

en: Quota out
ro: A fost atinsă cota

en: Quota saved
ro: Cotă salvată

en: Quota with ID %s was deleted
ro: Cota cu ID-ul %s a fost ștearsă

en: Quotas
ro: Cote

en: Quotas exceeded
ro: Au depășit cotele

en: Quote meta characters
ro: Citează meta caracterele

en: R (data file)
ro: R (fișier de date)

en: R (syntax file)
ro: R (fișier de sintaxă)

en: RANK
ro: Rang

en: RPC interface enabled:
ro: Interfața RPC activată:

en: Radar chart
ro: Diagramă de tip radar

en: Radio list
ro: Listă radio

en: Random order
ro: Ordine aleatorie

en: Random order:
ro: Ordine aleatorie:

en: Randomization group name
ro: Numele grupului aleator

en: Randomization group:
ro: Alegerea la întâmplare a unui grup:

en: Randomize on each page load
ro: Alege aleator la fiecare încărcare de pagină

en: Rank %s
ro: Rangul %s

en: Rank header
ro: Antetul rangului

en: Ranking
ro: Ordinea

en: Read
ro: Citește

en: Really delete this survey menu entry?
ro: Sigur doriți să ștergeți această intrare de meniu a sondajului?

en: Really delete this survey menu?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest meniu de sondaj?

en: Really restore the default survey menu entries?
ro: Siguri doriți restaurarea intrările meniurilor de sondaj?

en: Really restore the default survey menus?
ro: Siguri doriți restaurarea meniurile de sondaj implicite?

en: Reason:
ro: Motiv:

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Record Deleted
ro: Înregistare ştearsă

en: Records displayed:
ro: Înregistrări afişate:

en: Records imported
ro: Înregistrări importate

en: Recover your password
ro: Recuperaţi-vă parola

en: Referrer URL
ro: URL de proveniență

en: Referrer URL will be saved.
ro: Trimiterea către URL va fi salvată.

en: Regenerate question codes
ro: Regeneraţi coduri noi pentru întrebări

en: Registration
ro: Înregistare

en: Registration attachments:
ro: Atașamentele e-mail-ului de înregistrare:

en: Registration email
ro: E-mail de înregistrare

en: Registration email body
ro: Corpul înregistrării

en: Registration email body:
ro: Corpul înregistrării:

en: Registration email subject
ro: Subiectul mesajului de înregistrare

en: Registration email subject:
ro: Subiectul mesajului de înregistrare:

en: Regular expression
ro: Expresie obişnuită

en: Regular update
ro: Actualizare regulată

en: Relative width of checkbox wrapper element
ro: Lățimea relativă a containerului ce va conține casetele de bifat

en: Relative width of the labels
ro: Lățimea relativă a etichetelor

en: Relative width of the text input wrapper element
ro: Lățimea relativă a elementului ce va înconjura textul introdus

en: Relevance
ro: Relevanţa

en: Relevance [Validation] (Default value)
ro: Relevanță  [Validare] (Valoare standard)

en: Relevance equation
ro: Ecuația relevanței

en: Relevance equation:
ro: Ecuația relevanței:

en: Relevance help for printable survey
ro: Ajutorul de legătură pentru sondajul de imprimat

en: Relevance:
ro: Relevanţa:

en: Reload URL
ro: Reîncarcă URL

en: Reload captcha
ro: Reîncărcați captcha

en: Reload image
ro: Reîncarcă imaginea

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
ro: Reîncărcaţi sondajul făcând click pe următorul link (sau lipindu-l în navigatorul dumneavoastră):

en: Reloading screen. Please wait.
ro: Se reîncărcă ecranul. Vă rugăm să aşteptaţi.

en: Remaining
ro: Rămase

en: Remaining updates:
ro: Actualizări rămase:

en: Remember the plus button
ro: Rețineți butonul plus

en: Reminder
ro: Memento

en: Reminder %s skipped, already sent.
ro: Memento-ul %s a fost ignorat, este trimis deja.

en: Reminder Email:
ro: Email de reamintire:

en: Reminder attachments:
ro: Atașamentele mementoului:

en: Reminder count
ro: Contorizarea reamintirilor

en: Reminder count:
ro: Contorizarea reamintirilor:

en: Reminder email
ro: E-mail de memento

en: Reminder email body
ro: Corpul memento-ului

en: Reminder email body:
ro: Corpul memento-ului:

en: Reminder email subject
ro: Subiectul mesajului de înştiinţare

en: Reminder email subject:
ro: Subiectul mesajului de memento:

en: Reminder sent to:
ro: Reamintire trimisă către:

en: Reminder sent?
ro: Reamintiri trimise?

en: Reminder status:
ro: Starea reamintirii:

en: Reminder to participate in a survey
ro: Înştiinţare de participare la un sondaj

en: Reminder(s) sent
ro: Reamintiri trimise

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
ro: RemoteControl este disponibil utilizând %s pentru transport și expune următoarele funcționalități:

en: Remove
ro: Șterge

en: Remove attachment
ro: Eliminați atașamentul

en: Remove filters
ro: Elimină filtrii

en: Remove from blacklist?
ro: Eliminați utilizatorul de pe lista neagră?

en: Remove link
ro: Elimină linkul

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
ro: Eliminați textul ori debifați castele de bifat în mod automat

en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename this theme to:
ro: Redenumește această temă:

en: Renumber scenarios
ro: Renumerotați scenariile

en: Renumber the new record.
ro: Renumără noua înregistrare.

en: Reorder
ro: Reordonează

en: Reorder questions/question groups
ro: Reordonați întrebările/grupurile de întrebări

en: Repeat a string
ro: Repetă un şir

en: Repeat answer options
ro: Repetați opțiunile de răspuns

en: Repeat answer options every X subquestions (Set to 0 to deactivate answer options repeat, deactivate minimum answer options repeat from config).
ro: Repetă opțiunile de răspuns la fiecare X subîntrebări (setați la 0 pentru a dezactiva repetarea opțiunilor de răspuns, deactivați repetarea opțiunilor de răspuns din config).

en: Repeat new password:
ro: Repetați noua parolă:

en: Repeat password:
ro: Repetați parola:

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
ro: Repetarea titlurilor la întrebările de tip ordinal la fiecare X subîntrebări:

en: Replace
ro: Inlocuieste

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
ro: înlocuiește toate aparițiile șirului căutat cu șirul dorit

en: Replace answers in file in the existing record.
ro: Înlocuiți răspunsurile din fișier din înregistrarea existentă.

en: Replace choice header (default: "%s")
ro: Inlocuieşte antetul variantei (implicit: "%s")

en: Replace rank header (default: "%s")
ro: Înlocuieşte antetul rangului (implicit: "%s")

en: Replace the existing record.
ro: Înlocuieşte înregistrarea existentă.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
ro: Înlocuieşte eticheta opţiunii răspunsului 'Altele:' cu un text specific

en: Report and skip the new record.
ro: Raportează şi omite noua înregistrare.

en: Required
ro: Necesar

en: Required PHP modules:
ro: Modulele PHP necesare:

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
ro: Resetează toate jetoanele către starea 'nefolosită'

en: Reset answers and token completed state
ro: Resetează forma completată a răspunsurilor şi a jetoanelor

en: Reset conditions
ro: Resetează condițiile

en: Reset conditions/relevance?
ro: Doriţi resetarea condiţiilor/relevanţelor?

en: Reset now
ro: Resetați acum

en: Reset response start ID?
ro: Resetati ID-ul de pornire al raspunsului?

en: Reset start/end date/time?
ro: Resetați data/ora de începere/încheiere?

en: Reset the completed answers to the incomplete state
ro: Resetaţi răspunsurile completate la forma incompletă

en: Reset this template
ro: Resetați acest șablon

en: Reset this theme
ro: Resetați această temă

en: Reset to default boxes
ro: Resetați casetele la valorile standard

en: Reset to default settings:
ro: Resetați la valorile standard:

en: Resources
ro: Resurse

en: Resources Import Summary
ro: Rezumatul importării resurselor

en: Resources import summary
ro: Sumarul resurselor importate

en: Response
ro: Răspuns

en: Response ID
ro: ID-ul raspunsului

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
ro: Date de răspuns (Atenție: Nu include fișierele încărcate într-o întrebare de tip "Încarcă fișier". Acestea trebuie să fie exportate separat.)

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
ro: Fișierul cu date de răspuns (*.csv,*.vv,*.txt) (dimensiunea maximă: %d MB):

en: Response filters
ro: Filtre de raspuns

en: Response import summary
ro: Sumarul importării răspunsului

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
ro: Înscrierea răspunsului pentru sondajul {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
ro: Răspunsurile oferite pentru sondajul {SURVEYNAME} cu rezultate

en: Response summary
ro: Sumarul răspunsurilor

en: Response(s) deleted.
ro: Răspuns(uri) șters(e).

en: Responses
ro: Răspunsuri

en: Responses & statistics
ro: Răspunsuri & statistici

en: Responses and statistics
ro: Răspunsuri și statistici

en: Responses containing
ro: Răspunsurile conţinând

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
ro: Răspunsurile la acest sondaj NU sunt anonimizate.

en: Responses to this survey are anonymized.
ro: Răspunsurile la acest sondaj sunt anonimizate.

en: Responses will be date stamped.
ro: Răspunsurile vor fi marcate după dată.

en: Responses will have the IP address logged
ro: Răspunsurile vor avea înregistrate adresele IP

en: Responses will have their referring URL logged.
ro: Răspunsurile vor avea înregistrate URLul de referinţă.

en: Responses will not be date stamped.
ro: Răspunsurile nu vor fi marcate după dată.

en: Responses will not have the IP address logged.
ro: Răspunsurile nu vor avea înregistrate adresele IP.

en: Responses will not have their referring URL logged.
ro: Răspunsurile nu vor avea înregistrate URLul de referinţă.

en: Restart this survey
ro: Reluați completarea acestui sondaj

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore options
ro: Restauraţi opţiunile

en: Restrict input to integer values
ro: Restricționează intrarea la valori întregi

en: Result
ro: Rezultat

en: Results
ro: Rezultate

en: Results from LDAP Query.
ro: Rezultatele de la LDAP Query.

en: Resume later
ro: Reluaţi mai tarziu

en: Return a formatted string
ro: Întoarce un şir formatat

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
ro: Returnează o listă de retAttr din sgqa1...sgqaN ce trec de criterii (valoare cmpAttr op)

en: Return comma-separated list of values
ro: Returnează listă a valorilor separate prin virgulă

en: Return current UNIX timestamp
ro: Returnează datarea UNIX curentă

en: Return part of a string
ro: Returnează parte a unui şir

en: Return to admin home
ro: Reveniți pe pagina de administrare a LimeSurvey

en: Return to label set administration
ro: Întoarceţi-vă către administrarea setului de etichete

en: Return to question list
ro: Întoarceți-vă la lista de întrebări

en: Return to survey
ro: Intoarcere la sondaj

en: Return to survey administration
ro: Întoarcere către administratorul sondajului

en: Return to survey list
ro: Întoarceți-vă la lista sondajelor

en: Return to theme list
ro: Reveniți la lista de teme

en: Returns true if all non-empty responses are unique
ro: Revine adevărat dacă toate răspunsurile care nu sunt goale sunt unice

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
ro: Returneaza adevărat(1) dacă este o data validă în calendarul gregorian

en: Reverse a string
ro: Inversează un şir

en: Reverse answer order
ro: Ordine inversă a răspunsurilor

en: Reverse the slider direction
ro: Inversează direcția glisorului

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
ro: Inversați direcția glisorului și repoziționați textul min/max în mod corespunzător.

en: Right to left
ro: De la dreapta la stânga

en: Romanian
ro: Română

en: Root URL:
ro: URL-ul rădăcină:

en: Round fractions down
ro: Aproximare prin lipsă

en: Round fractions up
ro: Aproximare prin adaos

en: Rounds a number to an optional precision
ro: Rotunjește numărul la o precizie opțională

en: Rows
ro: Rânduri

en: Rows & columns
ro: Rânduri și coloane

en: Russian
ro: Rusă

en: SMTP debug mode:
ro: Modul de depanare al SMTP:

en: SMTP debug output:
ro: Depanare de ieșire SMTP:

en: SMTP encryption:
ro: Criptare SMTP:

en: SMTP host:
ro: Hostul SMTP:

en: SMTP password:
ro: Parola SMTP:

en: SMTP username:
ro: Numele utilizatorului SMTP:

en: SPSS export scale type
ro: Tipul de scală de exportare SPSS

en: SPSS version:
ro: Versiune SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
ro: CODUL SQL A ESUAT

en: SQL command failed: %s
ro: Comanda SQL a eșuat: %s

en: Same
ro: La fel

en: Same height for all answer options
ro: Aceeași înălțime pentru toate opțiunile de răspuns

en: Same height for lists
ro: Aceiaşi înălţime pentru liste

en: Same origin
ro: Aceeași origine

en: Save
ro: Salvează

en: Save & activate survey
ro: Salvați & activați sondaj

en: Save IP address:
ro: Salvați adresele de IP:

en: Save IP address?
ro: Salvează adresa IP?

en: Save Now
ro: Salvati acum

en: Save and add a new question
ro: Salvează și adaugă o nouă întrebare

en: Save and add question
ro: Salvează și adaugă o întrebare

en: Save and close
ro: Salvează şi închide

en: Save and close now and let's edit the answer options.
ro: Salvați și închideți acum, și haideți să edităm opțiunile de răspuns.

en: Save and new
ro: Salvați și adăugați o nouă întrebare

en: Save and new group
ro: Salvează și adaugă un nou grup

en: Save as PDF
ro: Salvați ca PDF

en: Save as label set
ro: Salvaţ ca set de etichete

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
ro: Salvaţi ambii în dosarul de lucru R (folosiţi getwd() şi setwd() în fereastra de comandă R pentru a primi şi seta)

en: Save boxes settings
ro: Salvați setările casetelor

en: Save changes
ro: Salvează modificările

en: Save city
ro: Salvează oraşul

en: Save country
ro: Salvează țara

en: Save for further completion by survey user
ro: Salvaţi pentru a continua completarea de către utilizatorul sondajului

en: Save postal code
ro: Salvează codul poştal

en: Save question group
ro: Salvează grupul de întrebări

en: Save referrer URL:
ro: Salvați URL-ul de referință:

en: Save referrer URL?
ro: Salvează URL-ul de referinţă?

en: Save settings
ro: Salveaza setarile

en: Save state
ro: Salvează statul

en: Save this, then create another:
ro: Salvează, apoi creează altul:

en: Save timings:
ro: Salvați cronometrările:

en: Save timings?
ro: Salvează cronometrările?

en: Save your unfinished survey
ro: Salvaţi sondajul dumneavoastră neterminat

en: Saved
ro: Salvat

en: Saved Survey Details
ro: Detalii pentru sondajul salvat

en: Saved name:
ro: Nume salvat:

en: Saved responses
ro: Răspunsuri salvate

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
ro: Salvarea răspunsurilor este dezactivată dacă sondajul nu este activat.

en: Scale
ro: Scala

en: Scale 1
ro: Scala 1

en: Scale 2
ro: Scala 2

en: Scenario
ro: Scenariu

en: Scope
ro: Proporţie

en: Scope:
ro: Scop:

en: Screen part files:
ro: Verifică fișierele parțiale:

en: Screen:
ro: Ecran:

en: Search
ro: Căutare

en: Search by group name:
ro: Căutați după numele grupului:

en: Search for something...
ro: Căutați ceva...

en: Search:
ro: Caută:

en: Second
ro: Secundă

en: Second choice
ro: A doua variantă

en: Section
ro: Secțiune

en: Security
ro: Securitate

en: Security question:
ro: Întrebare de securitate:

en: Security update
ro: Actualizare de securitate

en: Security update!
ro: Actualizare de securitate!

en: Select
ro: Selectați

en: Select ZIP file:
ro: Selectaţi fisierul zip:

en: Select additional languages
ro: Selectați limbi adiționale

en: Select all
ro: Selectați toate

en: Select answer:
ro: Selectează un răspuns:

en: Select columns
ro: Selectaţi coloane

en: Select columns:
ro: Coloanele selectate:

en: Select decade
ro: Selectați deceniu

en: Select file
ro: Alegeți fișier

en: Select icon
ro: Selectați pictograma

en: Select label set file (*.lsl):
ro: Selectati fisier seturi etichete (*.lsl):

en: Select language to add
ro: Selectați limba pe care o doriți să o adăugați

en: Select language...
ro: Selctează limba...

en: Select languages
ro: Selectează limbi

en: Select month
ro: Selectează luna

en: Select question
ro: Selectează întrebare

en: Select question file (*.lsq):
ro: Selectează fișierul de întrebări (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
ro: Selectați fișierul ce conține grupul de întrebări (*.lsg)

en: Select question type
ro: Selectează tipul de întrebare

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
ro: Selectați fișierul aferent structurii sondajului (*.lss, *.text) ori arhiva sondajului (*.lsa) (dimensiunea maximă a fișierului: %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
ro: Selectați sondajul de copiat:

en: Select template ZIP file:
ro: Selectaţi fişierul ZIP al şablonului:

en: Select the LDAP query you want to run:
ro: Selectaţi interogarea LDAP pe care doriţi să o rulaţi:

en: Select the type of chart to be displayed
ro: Alegeţi tipul diagramei care să fie afişată

en: Select this
ro: Selectați această

en: Select time
ro: Selectați timpul

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
ro: Selectați ce câmpuri să fie importate ca atribute împreună cu participantul dumneavoastră la sondaj. Selectați ce câmpuri să fie importate ca atribute împreună cu cei {n} participanți ai dumneavoastră la sondaj.

en: Select year
ro: Selectează an

en: Select your theme:
ro: Selectează tema ta:

en: Select...
ro: Selectați...

en: Selectable
ro: Selectabil

en: Selectable by survey admin
ro: Selectabil de către administratorul sondajului

en: Selected
ro: Selectat

en: Selected answers
ro: Răspunsuri selectate

en: Selected attribute(s)...
ro: Selectează atribut(e)...

en: Selected menu entry/entries...
ro: Intrările/Intrarea de meniu selectate...

en: Selected menu(s)...
ro: Meniul/Meniurile selectate...

en: Selected participant share(s)...
ro: Participanții partajați selectați...

en: Selected participant(s)...
ro: Participanți selectați...

en: Selected question(s)...
ro: Întrebările selectate...

en: Selected quota(s)...
ro: Cotă/Cote selectată/selectate...

en: Selected response(s)...
ro: Răspunsurile selectate...

en: Selected survey(s)...
ro: Sondaje selectate...

en: Selected!
ro: Selectat!

en: Selected:
ro: Selectate:

en: Selection
ro: Selecție

en: Semicolon
ro: Punct şi virgulă

en: Send
ro: Trimite

en: Send Invitations
ro: Trimite invitațiile

en: Send Reminders
ro: Trimite reamintirile

en: Send basic admin notification email to:
ro: Trimiteți emailuri fundamentale de notificare administratorilor către:

en: Send confirmation emails:
ro: Trimiteți e-mailuri de confirmare:

en: Send detailed admin notification email to:
ro: Trimiteți emailuri detaliate de notificare administratorilor către:

en: Send email invitation
ro: Trimite invitația prin email

en: Send email invitations
ro: Trimite invitațiile prin email

en: Send email reminder
ro: Trimite email de tip reamintire

en: Send invitation email to token ID(s):
ro: Trimiteți invitații participanților cu următoarele coduri:

en: Send invitations
ro: Trimiteți invitațiile

en: Send me a copy:
ro: Trimite-mi și mie o copie:

en: Send reminder to token ID(s):
ro: Trimiteţi reamintirea către IDul jetonului:

en: Send reminders
ro: Trimiteți mementourile

en: Sending invitations...
ro: Trimit invitațiile ...

en: Sending reminders...
ro: Trimitere memento-uri...

en: Separator used:
ro: Despărţitorul utilizat:

en: September
ro: Septembrie

en: Serbian (Cyrillic)
ro: Sârbă (chirilic)

en: Serbian (Latin)
ro: Sârbă (latin)

en: Server error!
ro: Eroare de server!

en: Server name & port:
ro: Numele şi portul serverului:

en: Server time:
ro: Ora serverului:

en: Server type:
ro: Tipul serverului:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
ro: Durata sesiunii pentru toate sondajele (secunde)

en: Session writable
ro: Sesiune editabilă

en: Set "Mandatory" state
ro: Setați condiția "Obligatoriu"

en: Set "Other" state
ro: Setați condiția "Altul"

en: Set CSS class
ro: Stabiliți clasa CSS

en: Set Survey Rights
ro: Setați drepturile asupra sondajului

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
ro: Setează un tip scală de exportare specifică SPSS pentru această întrebare

en: Set additional options for survey participants
ro: Setați opțiuni adiționale pentru participanții la chesitonar

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
ro: Setați mai jos dacă întrebările dumneavoastră  sunt afișate una câte una, câte un grup de întrebări pe pagină sau toate pe o singură pagină.

en: Set conditions
ro: Setați condiții

en: Set cookie to prevent repeated participation:
ro: Setați un cookie pentru a împiedica participarea repetată:

en: Set equation value
ro: Setați valoarea ecuației

en: Set expiry date
ro: Setati data de expirare

en: Set global permissions for this user
ro: Setează permisiunile globale ale acestui utilizator

en: Set name:
ro: Setează numele:

en: Set question group
ro: Setați grupul de întrebări

en: Set question group and position
ro: Setați poziția și grupul de întrebări

en: Set question group for those question
ro: Setați grupul pentru aceste întrebări

en: Set statistics options
ro: Stabiliți opțiunile pentru statistici

en: Set survey permissions
ro: Definește drepturile asupra sondajului

en: Set survey theme
ro: Setează tema sondajului

en: Set template permissions for this user
ro: Setează drepturile şablonului pentru acest utilizator

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
ro: Setați forma butonului. 'Custom' este definit în CSS utilizând fontul Font Awesome.

en: Set the orientation.
ro: Setați orientarea.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
ro: Setează procentul laţimii (Coloanei sub-întrebării (1-100)

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
ro: Setați lățimea procentuală a coloanei răspunsurilor (1-100)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
ro: Setați mărimea datelor de intrare sau a ariei textului, datele de intrare fiind afișate având aproximativ această dimensiune în lățime.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
ro: Configurati cu IP-ul/adresa serverului de baze de date. In cele mai multe cazuri "localhost" este setarea potrivita. Puteti configura socket Unix printr-o cale completa socket.

en: Set token length to:
ro: Setează lungimea jetonului la:

en: Set user permissions
ro: Modifică permisiunile utilizatorului

en: Set your question type.
ro: Setează-ți tipul de întrebare.

en: Settings
ro: Setări

en: Settings & Plugins
ro: Setări & Plugin-uri

en: Settings for plugin %s
ro: Setările pentru plugin-ul %s

en: Settings for plugin: %s
ro: Setările pentru plugin-ul: %s

en: Settings for this survey group
ro: Setările pentru acest grup de sondaje

en: Settings saved
ro: Setări salvate

en: Share
ro: Distribuie

en: Share panel
ro: Distribuie panel

en: Share participant(s)
ro: Partajează participanții

en: Share this link
ro: Distribuie acest link

en: Share this participant
ro: Partajează acest participant

en: Share with all users
ro: Partajați cu toți utilizatorii

en: Shared by
ro: Partajat de

en: Shift-JIS Japanese
ro: Shift-JIS Japoneză

en: Short Free Text
ro: Text liber, scurt

en: Short names
ro: Nume scurte

en: Should this attribute be visible on the panel?
ro: Acest atribut trebuie afisat in panou?

en: Should we proceed with the delete?
ro: Continuăm cu eliminarea?

en: Show
ro: Arată

en: Show "No answer":
ro: Arată opțiunea de răspuns "Niciun răspuns":

en: Show "There are X questions in this survey":
ro: Arătați "Există X întrebări în acest sondaj":

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
ro: Afişează opţiunea 'fără răspuns' pentru întrebările opţionale:

en: Show PHPInfo
ro: Arată PHPInfo

en: Show a map in the statistics?
ro: Arată o hartă în sesiunea de statistici?

en: Show advanced settings
ro: Afișează setările avansate

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
ro: Arată o alertă daca răspunsurile depăşesc numărul maxim al răspunsurilor

en: Show both
ro: Afișează ambele

en: Show both (Forced by the system administrator)
ro: Arătaţi ambele (forţat de administratorul sistemului)

en: Show comment
ro: Afișează comentariu

en: Show conditions for this question
ro: Afișează condițiile pentru această întrebare

en: Show during registration?
ro: Arată în timpul înregistrării?

en: Show grand total
ro: Arată totalul general

en: Show grand total for either columns or rows
ro: Arată totalul general pentru coloane sau rânduri

en: Show graphs in public statistics:
ro: Afișează grafice în statisticile publice:

en: Show graphs:
ro: Arată grafice:

en: Show group description only
ro: Arată doar descrierea grupului

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
ro: Arată doar descrierea grupei (Forțat de către administratorul de sistem)

en: Show group name and/or group description:
ro: Arată numele grupului de întrebări și/ori descrierea acestuia:

en: Show group name only
ro: Afişează doar numele grupului

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
ro: Arată doar numele grupei (Forțat de către administratorul de sistem)

en: Show header in answers export PDFs:
ro: Afișați antetul în documentul PDF exportat:

en: Show in public statistics
ro: Afișează în statisticile publice

en: Show in public statistics:
ro: Arată în statisticile publice:

en: Show javascript alert
ro: Arată alerta javascript

en: Show last visited survey and question:
ro: Afișați ultimul sondaj și ultima întrebare vizualizată:

en: Show last..
ro: Afişează ultimul..

en: Show less
ro: Afișează mai puțin

en: Show more
ro: Afișează mai mult

en: Show next..
ro: Afişează următorul..

en: Show next...
ro: Afişează următorul...

en: Show on-screen keyboard:
ro: Afișați o tastatură pe ecran:

en: Show policy
ro: Afișează politica de confidențialitate

en: Show previous..
ro: Afişează precedentul..

en: Show previous...
ro: Afişează precedentul...

en: Show progress bar:
ro: Arată bara de progres:

en: Show question code only
ro: Afişează doar codul întrebării

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
ro: Arată doar codul de întrebare (Forțat de administratorul sistemului)

en: Show question group title and/or description:
ro: Arată titlul grupului de întrebări și/ori descrierea acestuia:

en: Show question index / allow jumping:
ro: Afișați indicele întrebării / permiteți respondenților să sară de la o întrebare la alta:

en: Show question number and/or code:
ro: Arată numărul întrebării și/ori codul acesteia:

en: Show question number and/or question code:
ro: Arată numărul întrebării și/sau codul acesteia:

en: Show question number only
ro: Afişează doar numărul întrebării

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
ro: Arată doar numărul întrebării (Forțat de către administratorul de sistem)

en: Show search box on survey list:
ro: Afișați caseta de căutare pe pagina listei de sondaje:

en: Show start...
ro: Afişează startul...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
ro: Arată statisticile acestei întrebări pe pagina publică de statistici

en: Show survey list:
ro: Afișați lista sondajelor:

en: Show survey logic file
ro: Afișează fișierul ce conține logica sondajului

en: Show survey policy text with mandatory checkbox:
ro: Afișați textul politicii de confidențialitate aplicat sondajului lângă o căsuță de bifat obligatorie:

en: Show survey title in export PDFs:
ro: Afișați titlul sondajului în PDF-urile de export:

en: Show text responses inline:
ro: Arată textul răspunsurilor în linie:

en: Show title
ro: Afișează titlu

en: Show totals for
ro: Arată totalul pentru

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
ro: Arată totalul pentru rânduri, coloane sau rânduri și coloane

en: Show welcome screen:
ro: Arată ecranul de bun venit:

en: Showing filtered results
ro: Afișați rezultatele filtrate

en: Side-menu behaviour:
ro: Comportamentul meniului lateral:

en: Sidemenu
ro: Meniul lateral

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
ro: Configurarea legaturii simple LDAP nu permite crearea utilizatorilor LDAP

en: Simple mode
ro: Modul simplu

en: Simple options
ro: Opțiuni simple

en: Simple plugin settings
ro: Setări simple ale plugin-urilor

en: Simple plugins
ro: Plugin-uri simple

en: Simple selector
ro: Selector simplu

en: Simple template editor
ro: Editor de șabloane simplu

en: Sine
ro: Sinus

en: Single checkbox
ro: Casetă de selectare unică

en: Single choice questions
ro: Întrebări cu alegere unică

en: Single response: ID %s
ro: Răspuns unic: ID %s

en: Site name
ro: Numele site-ului

en: Site name:
ro: Numele site-ului:

en: Size
ro: Dimensiune

en: Skipped files:
ro: Fișiere omise:

en: Skipped tokens entry:
ro: Jetoane introduse omise:

en: Slider accuracy
ro: Precizia glisorului

en: Slider initial value
ro: Valoarea iniţială a glisorului

en: Slider initial value set at start
ro: Valoarea inițială a glisorului setată la început

en: Slider left/right text separator
ro: Textul separator dreapta/stânga a glisorului

en: Slider maximum value
ro: Valoarea maximă a glisorului

en: Slider minimum value
ro: Valoarea minimă a glisorului

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
ro: Glisorul începe de la această valoare. Puteți folosi managerul de expresii, dar acesta trebuia să arate un număr înainte de afișarea paginii. Această setare are prioritate în fața setării "glisorul începe de la mijloc".

en: Slider starts at the middle position
ro: Glisorul începe de la mijlocul poziţiei

en: Slider with emoticon
ro: Glisor cu emoticoane

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Some URL description
ro: O descriere pentru URL

en: Some automatic fixes were already applied.
ro: Au fost deja aplicate unele remedieri automate.

en: Some description text
ro: O descriere oarecare

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
ro: Unele directoare nu pot fi modificate. Modificați permisiunile dosarelor /tmp și /upload/themes pentru a activa această opțiune.

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
ro: Unele e-mailuri nu au fost trimise deoarece serverul nu a acceptat e-mailurile sau a apărut o altă eroare.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
ro: Câteva intrări aveau o dată de validare setată ce fie nu era încă validă ori nu mai era validă deloc.

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
ro: Câțiva pași ușori pentru a vă crea primul sondaj:

en: Some questions have been disabled
ro: Câteva întrebări au fost dezactivate

en: Some text in this answer
ro: O parte din text în acest răspuns

en: Something went wrong!
ro: Ceva n-a mers bine!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
ro: Ceva n-a mers bine! Sunt meniurile sondajului reconstituite corespunzător?

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
ro: Ne pare rău dar nu există tipuri de întrebări suportate în sondaj.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
ro: Ne scuzați, răspunsurile dumneavoastră în acest sondaj au depășit o cotă.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
ro: Scuzaţi, modulul LDAP lipseşte din configuraţia dumneavoastră PHP.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
ro: Ne pare rău, dar această întrebare nu conține niciun răspuns momentan, neputându-se afișa niciun grafic.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
ro: Ne pare rău, dar această întrebare are prea multe opțiuni de răspuns pentru a putea să fie afișată în mod corespunzător într-un grafic.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
ro: Ne pare rău, tipul de fișier %s (extensie : %s) nu este permis!

en: Sorry, no more files can be uploaded!
ro: Ne cerem scuze, nu mai pot fi încărcate mai multe fişiere!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
ro: Ne cerem scuze, dar numai extensiile %s sunt acceptate!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
ro: Ne pare rău, doar %s fișiere pot fi încărcate pentru această întrebare!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
ro: Ne pare rău, dar eticheta introdusă de dumneavoastră se află deja în baza de date. Vă rugăm să selectați un nume diferit.

en: Sorry, the request failed!
ro: Ne pare rău, cererea a eşuat!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
ro: Ne pare rău, fișierul încărcat (%s) este mai mare decat dimensiunea admisă a fișierelor %s KB.

en: Sorry, there are no files for this response.
ro: Ne pare rău, nu există fișiere pentru acest răspuns.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
ro: Ne pare rău, a existat o eroare în încărcarea fișierului dumneavoastră, codul erorii: %s.

en: Sorry, there was an error uploading your file.
ro: Ne cerem scuze, a existat o eroare în încărcarea fișierului dumneavoastră.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
ro: Ne cerem scuze, extensia (%s) nu este permisă!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
ro: Acest fisier este prea mare. Sunt permise doar fisiere de pana la %01.2f MB.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
ro: Ne cerem scuze, acest fişier are dimensiunea prea mare. Doar fişiere cu dimensiuni mai mici de %s KB sunt permise.

en: Sorry, this file was not found.
ro: Ne pară rău, fișierul nu a fost găsit.

en: Sorry, this response was not found.
ro: Ne pare rău, acest sondaj nu a putut fi găsit.

en: Sort answers alphabetically
ro: Sortează răspunsurile în ordine alfabetică

en: Sort order
ro: Ordinea de sortare

en: Sort the answer options alphabetically
ro: Sortează opțiunea răspunsurilor în ordine alfabetică

en: Source table
ro: Tabelul sursă

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Spanish (Argentina)
ro: Spaniolă (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
ro: Spaniolp (Argentina) (Informală)

en: Spanish (Chile)
ro: Spaniola (Chile)

en: Spanish (Mexico)
ro: Spaniolă (Mexic)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
ro: Specificați un format dată/timp particularizat (<i>formatele d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> și caracterele "-,/:" sunt permise pentru zi/lună/oră/minut atât timă cât nu încep cu 0. Dacă nu este specificat, formatul implicit pentru dată/timp al sondajului va fi utilizat.

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
ro: Specificați cum trebuie afișate subîntrebările filtrate într-o întrebare de tip matrice

en: Square
ro: Pătrat

en: Square root
ro: Rădăcină pătrată

en: Standard deviation
ro: Abatere standard

en: Standard fields
ro: Câmpurile standard

en: Standard token fields
ro: Câmpurile standard a jetoanelor

en: Stars
ro: Stele

en: Start HTML editor in a popup window
ro: Activează editorul HTML într-o fereastra popup

en: Start bounce processing
ro: Începeți procesul de returnare

en: Start database upgrade
ro: Începe actualizarea bazei de date

en: Start date/time:
ro: Data/ora de start:

en: Start installation
ro: Începe instalarea

en: Start language
ro: Limba de pornire

en: Start language:
ro: Limba de început:

en: Start survey
ro: Începe sondajul

en: Start the tour
ro: Începeți turul

en: Started but not yet completed
ro: Început, dar încă neterminat

en: Starting from:
ro: Începând de la:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
ro: Începând cu versiunea 2.05, numele variabilelor ar trebui să conțină litere și cifre; și nu pot începe cu un număr. Numele acestei variabile este depreciat.

en: Statistics
ro: Statistici

en: Statistics URL
ro: URL statistici

en: Statistics report language:
ro: Raport statistic limbi:

en: Statistics survey %s
ro: Statisticile sondajului %s

en: Status
ro: Stare

en: Stay safe and up to date
ro: Actualizare și securizare

en: Step 1:
ro: Pasul 1:

en: Step 2:
ro: Pasul 2:

en: Step value
ro: Valoarea pasului

en: Stop this survey
ro: Oprește acest sondaj

en: Storage
ro: Spațiu

en: Store the city?
ro: Stochează orașul?

en: Store the country?
ro: Stochează țara?

en: Store the postal code?
ro: Stochează codul poştal?

en: Store the state?
ro: Salvează starea?

en: Straight
ro: Direct

en: Strip HTML and PHP tags from a string
ro: Șterge etichetele HTML și PHP dintr-un șir

en: Strip HTML code:
ro: Vizualizează codul HTML:

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
ro: Șterge spațiile albe (sau alte caractere) de la începutul și sfârșitul unui rând

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
ro: Șterge spațiul gol (sau alte caractere) de la începutul unui şir

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
ro: Șterge spațiul alb (sau alte caractere) de la sfârșitul unui șir

en: Structure
ro: Structură

en: Style:
ro: Stil:

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Submission date
ro: Data trimiterii

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit Your Survey.
ro: Trimiteți sondajul.

en: Submit your answers
ro: Trimite răspunsurile

en: Submit your survey.
ro: Trimiteți sondajul.

en: Submitted
ro: Inscris

en: Subquestion ID
ro: ID-ul subîntrebării

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
ro: Codurile subîntrebărilor pot să conțină doar caractere alfanumerice.

en: Subquestion codes must be unique.
ro: Codurile subîntrebărilor trebuie să fie unice.

en: Subquestion validation equation
ro: Ecuația de validare a subîntrebării

en: Subquestion validation tip
ro: Sfat cu privire validarea subîntrebărilor

en: Subquestions
ro: Subîntrebări

en: Subquestions %s could not be updated.
ro: Subîntrebările %s nu au putut fi actualizate.

en: Subquestions were successfully saved.
ro: Subîntrebările au fost salvate cu succes.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
ro: Abonați-vă la ComfortUpdate!

en: Subtotals based on displayed questions:
ro: Subtotalurile bazate pe întrebările afișate:

en: Success
ro: Succes

en: Success!
ro: Succes!

en: Successful login
ro: Autentificare reușită

en: Successfully created CPDB entries
ro: Intrările CPDB au fost create cu succes

en: Successfully created token entries
ro: Intrările de jetoane create cu succes

en: Successfully deleted user group.
ro: Grupul de utilizatori a fost șters cu succes.

en: Sum
ro: Sumă

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
ro: Însumați valorile întrebărilor la care s-a răspuns în lista ce transmite criteriile (arg op value)

en: Summary
ro: Rezumat

en: Summary for %s
ro: Sumar pentru %s

en: Support this project - Donate to
ro: Ajutați acest proiect - Donați la

en: Support this project - Donate to %s!
ro: Sprijiniți acest proiect - Donați la %s!

en: Survey
ro: Sondaj

en: Survey %s
ro: Sondaj %s

en: Survey Has Been Deactivated
ro: Sondajul a fost dezactivat

en: Survey ID
ro: ID-ul sondajului

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
ro: Sondajul cu ID-ul %d salvat la %s conținând %d înregistrări

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
ro: Sondajul cu ID-ul %d salvat la %s conținând %d înregistrări (%s)

en: Survey ID (SID)
ro: ID-ul sondajului (SID)

en: Survey ID:
ro: ID-ul sondajului:

en: Survey URL:|Survey URLs:
ro: URL-ul sondajului:|URL-urile sondajului:

en: Survey activation
ro: Activarea sondajului

en: Survey activation error
ro: Eroare de activare a sondajului

en: Survey administrator %s (%s)
ro: Administratorul sondajului %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
ro: Arhivă sondaj (*lsa)

en: Survey archive (.lsa)
ro: Arhivă sondaj (.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
ro: Arhivă sondaj - disponibilă doar în cazul sondajelor active

en: Survey bounce email address:
ro: Adresă de email pentru e-mailurile respinse:

en: Survey cannot be activated yet.
ro: Sondajul nu poate fi activat momentan.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
ro: Sondajul nu poate fi activat. Nu aveți permisiune sau nu există întrebări.

en: Survey content
ro: Conținutul sondajului

en: Survey copy summary
ro: Rezumatul copierii sondajului

en: Survey could not be created because it did not have a title
ro: Sondajul nu a putut fi creat pentru că nu a avut un titlu specificat

en: Survey could not be updated
ro: Sondajul nu a putut fi adus la zi

en: Survey data policy
ro: Politica privind datele transmise prin sondaj

en: Survey data policy checkbox label:
ro: Etichetă căsuță de bifat a politicii cu privire la datele transmise prin sondaj:

en: Survey data policy error message:
ro: Text eroare vizavi de politica cu privire la datele transmise prin sondaj:

en: Survey data policy error:
ro: Eroare politică cu privire la datele transmise prin sondaj:

en: Survey data policy label:
ro: Eticheta politicii cu privire la datele transmise prin sondaj:

en: Survey data policy message:
ro: Text politică privind datele transmise prin sondaj:

en: Survey data policy notice error:
ro: Eroare text - înștiințare cu privire la politica vizavi de datele transmise prin sondaj:

en: Survey data policy notice label:
ro: Etichetă înștiințare cu privire la politica vizavi de datele transmise prin sondaj:

en: Survey data policy notice:
ro: Înștiințare cu privire la politica vizavi de datele transmise prin sondaj:

en: Survey data policy:
ro: Politica privind datele transmise prin sondaj:

en: Survey deleted.
ro: Sondajul a fost șters.

en: Survey deletion
ro: Ștergerea sondajului

en: Survey description
ro: Descrierea sondajului

en: Survey display mode is set to %s:
ro: Modul de afișare al sondajului este setat la %s:

en: Survey does not pass consistency check
ro: Sondajul nu a trecut de verificarea consistenței

en: Survey expiration date
ro: Data de expirare a sondajului

en: Survey files deleted.
ro: Fișierele chesitonarului au fost șterse.

en: Survey general settings
ro: Setările generale ale sondajului

en: Survey group
ro: Grup de sondaje

en: Survey group ID
ro: ID-ul grupului de sondaje

en: Survey group:
ro: Grupul de sondaje

en: Survey groups
ro: Grupuri de sondaje

en: Survey groups:
ro: Grupuri de sondaje:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
ro: Sondajul a fost activat. Tabelul de rezultate a fost creat cu succes.

en: Survey id
ro: ID-ul sondajului

en: Survey import summary
ro: Rezumatul importării sondajului

en: Survey language could not be created.
ro: Limba sondajului nu a putut fi creată.

en: Survey list
ro: Lista sondajelor

en: Survey logic file
ro: Fișier logica sondajului

en: Survey logic view
ro: Vizualizare logică asupra sondajului

en: Survey menu
ro: Meniul sondajului

en: Survey menu entry ID
ro: Codul intrării de meniu al sondajului

en: Survey menus
ro: Meniurile sondajului

en: Survey name
ro: Numele sondajului

en: Survey name (ID)
ro: Numele sondajului (ID)

en: Survey name (ID):
ro: Nume sondajului (ID):

en: Survey not found
ro: Sondajul nu a fost găsit

en: Survey options for theme %s
ro: Opțiunile sondajului pentru tema %s

en: Survey overview
ro: Privire de ansamblu asupra sondajului

en: Survey owner:
ro: Proprietarul sondajului:

en: Survey participant attributes
ro: Atributele participanților la sondaj

en: Survey participant attributes to create
ro: Noile atribute ale participanților ce vor fi create

en: Survey participant data (if available)
ro: Date cu privire la participanții la sondaj (dacă sunt disponibile)

en: Survey participant export options
ro: Opțiunile de export a participanților la sondaj

en: Survey participant settings
ro: Setările participanților la sondaj

en: Survey participant summary
ro: Rezumat al participantului la sondaj

en: Survey participants
ro: Participanții la sondaj

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
ro: Tabelul cu participanți la sondaj nu a fost inițializat pentru acest sondaj.

en: Survey permissions
ro: Permisiuni sondaj

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
ro: Permisiunile cu privire la sondajul curent au fost reactualizate cu succes pentru toți utilizatorii din acest grup.

en: Survey permissions were successfully updated.
ro: Permisiunile la sondaj au fost reactualizate cu succes.

en: Survey preview only for administration users:
ro: Previzualizare sondaj doar pentru administratori:

en: Survey quick actions
ro: Acțiuni rapide sondaj

en: Survey quota
ro: Cota sondajului

en: Survey quotas
ro: Cote sondaj

en: Survey registration confirmation
ro: Înregistrare la sondaj confirmată

en: Survey response
ro: Răspuns la sondaj

en: Survey response %d
ro: Răspunsul %d la sondaj

en: Survey responses
ro: Răspunsurile la sondaj

en: Survey security
ro: Securitatea sondajului

en: Survey settings
ro: Setările sondajului

en: Survey settings were successfully saved.
ro: Setările sondajului au fost salvate cu succes.

en: Survey settings:
ro: Setări sondaj:

en: Survey status:
ro: Statutul sondajului:

en: Survey storage
ro: Spațiu alocat sondajelor

en: Survey structure
ro: Structura sondajului

en: Survey structure (*.lss)
ro: Structura sodajului (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
ro: Structură sondaj (.lss)

en: Survey structure import summary
ro: Rezumatul procesului de importare a structurii sondajului

en: Survey summary
ro: Rezumatul sondajului

en: Survey template options
ro: Opțiunile de șablon ale sondajului

en: Survey text elements
ro: Elementele de text ale sondajului

en: Survey theme
ro: Tema sondajului

en: Survey theme:
ro: Temă sondaj:

en: Survey themes
ro: Teme de sondaj

en: Survey title
ro: Titlul sondajului

en: Survey title and description
ro: Titlul și descrierea sondajului

en: Survey title:
ro: Titlul sondajului:

en: Survey-SID/Group
ro: Survey-SID/Grup

en: Survey?
ro: Sondaj?

en: Surveys
ro: Sondaje

en: Surveys in this group
ro: Sondaje în acest grup

en: Surveys in this group:
ro: Sondajele ce fac parte din acest grup:

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Switch to closed-access mode
ro: Treceți la acces restricționat

en: System information
ro: Informații despre sistem

en: System overview
ro: Prezentarea generală a sistemului

en: TIS620 Thai
ro: TIS620 Tailandeză

en: Table column usage
ro: Utilizarea coloanelor tabelului

en: Table prefix
ro: Prefixul tabelului

en: Table prefix:
ro: Tabel prefix:

en: Table size usage
ro: Utilizarea mărimii tabelului

en: Tajik
ro: Tadjică

en: Take ownership
ro: Preia apartenenţă

en: Tangent
ro: Tangentă

en: Target (sub-)question:
ro: (Sub-)întrebarea țintă:

en: Target database version:
ro: Versiunea bazei de date țintă:

en: Target question
ro: Întrebare țintă

en: Template
ro: Șamblon

en: Template '%s' could not be found.
ro: Șablonul '%s' nu a putut fi găsit.

en: Template '%s' does already exist.
ro: Şablonul '%s' există deja.

en: Template '%s' was successfully deleted.
ro: Şablonul '%s' a fost şters cu succes.

en: Template Sample
ro: Mostră de şabon

en: Template could not be renamed to '%s'.
ro: Șablonul nu a putut fi redenumit în '%s'.

en: Template editor mode:
ro: Modul de editare al șabloanelor:

en: Template editor:
ro: Editor de şablon:

en: Template permissions were updated successfully.
ro: Drepturile şablonului au fost actualizate cu succes.

en: Template:
ro: Șablon:

en: Template:
ro: Șablon:

en: Templates
ro: Șabloane

en: Terminate survey
ro: Încheie sondaj

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
ro: Verificați dacă serverul dumneavoastră are SSL activat făcând clic pe acest link.

en: Test navigation
ro: Testați navigarea

en: Text [Help] (Tip)
ro: Text [ajutor] (sfat)

en: Text abbreviated:
ro: Textul abreviat:

en: Text box
ro: Căsuță text

en: Text display
ro: Afişaj text

en: Text elements
ro: Elemente de text

en: Text input box width
ro: Lățimea casetei de introducere text

en: Text input size
ro: Mărime text de intrare

en: Text inputs
ro: Intrările de text

en: Text needs to be lowercase.
ro: Textul trebuie să fie litere mici.

en: Text needs to be uppercase.
ro: Textul trebuie să fie litere mari.

en: Text questions
ro: Textul întrebărilor

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
ro: Text afişat pe fiecare rând al subîntrebarii, între cele două scale aflate sub forma de dropdown

en: Thank you for completing this survey.
ro: Va mulțumim pentru completarea acestui sondaj.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
ro: Vă mulțumim pentru înregistrarea dumneavoastră pentru participarea la acest sondaj.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
ro: Vă mulțumin pentru înregistrare. Veți primi un e-mail în scurt timp.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
ro: Vă mulțumim că ați salvat sondajul dumneavoastră.  Următoarele detalii pot fi folosite pentru a vă întoarce la sondaj și de a continua de unde ați întrerupt.  Păstrați acest email pentru referință - nu putem să vă recuperăm parola dumneavoastră.

en: Thank you for taking the tour!
ro: Vă mulțumim pentru că ați urmat turul!

en: Thank you!
ro: Mulțumim!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ro: 'Avertismentul pentru limita de timp' va rămâne vizibil pentru atâtea secunde (nu se va închide dacă această setare va ramâne goală)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ro: Al doilea 'Avertisment pentru limita de timp' va rămâne vizibil pentru atâtea secunde (nu se va închide dacă această setare va ramâne goală)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ro: Al doilea mesaj de afişat ca un 'avertisment pentru limita de timp' (un avertisment standard va fi afişat dacă acesta este lăsat gol)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
ro: Setările CAPTCHA nu vor avea niciun efect deoarece biblioteca GD nu este activată din setările PHP.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
ro: Serviciul ComfortUpdate este în acest moment în proces de mentenanță.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
ro: LimeSurvey ComfortUpdate este o facilitate extraordinară ce facilitează într-un mod ușor actualizarea LimeSurvey la ultima versiune. Pentru a o utiliza, aveți nevoie de o cheie de actualizare.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
ro: ComfortUpdate din partea LimeSurvey este o procedură simplă de a actualiza la ultimele versiuni de LimeSurvey.

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
ro: Biblioteca ZIP nu este activată în configurația dumneavoastră PHP. Astfel, importarea fișierelor ZIP este dezactivată în acest moment.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
ro: Eroare de mai sus a apărut când serverul Web procesa solicitarea dumneavoastră.

en: The actual question text
ro: Textul actual al întrebării

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
ro: Adresa introdusă este deja înregistrată. A fost trimis un email la această adresă cu un link ce vă va permite accesul la sondaj.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
ro: Variantele de răspunsurile vor fi distribuite după numărul de coloane setat aici

en: The answer options will be shown for each subquestion.
ro: Opțiunile de răspuns vor fi afișate pentru fiecare subîntrebare.

en: The answer to the security question is incorrect.
ro: Răspunsul la întrebarea de securitate este incorect.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
ro: Răspunsurile trebuie să întrunească aceste criterii de tip array_filter:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
ro: Răspunsurile trebuie să întrunească aceste criterii de validare:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
ro: Întrebarea matrice este un tip de întrebare ce creează o matrice pentru participant.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
ro: Disponibilitatea opțiunilor este legată de tipul de întrebare pe care ați ales-o anterior.

en: The basic functions
ro: Funcțiile de bază

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
ro: Modul cu acces limitat are nevoie de o listă de participanți, pe care o puteți crea făcând click pe opțiunea 'Participanți' din meniu.

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
ro: Condiția nu a putut fi adăugată! Aceasta nu include întrebarea și/sau răspunsul pe care se bazează condiția. Asigurați-vă că ați selectat o întrebare și un răspuns.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
ro: Condiția nu a putut fi actualizată! Aceasta nu include întrebarea și/sau răspunsul pe care se bazează condiția. Asigurați-vă că ați selectat o întrebare și un răspuns.

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
ro: Conținutul acestei căsuțe reărezintă de fapt textul actual al întrebării ce va fi arătat participanților dumneavoastră. Poate fi lăsată liberă, dar nu este recomandad. Puteți utiliza puterea editorului WYSIWYG pentru a îmbunătăți formatul întrebării dumneavoastră.

en: The database does not meet the minimum MySQL/MariaDB server version requirement for LimeSurvey (%s). Found version: %s
ro: Baza de date nu îndeplinește cerința minimă pentru serverul MySQL/MariaDB, necesară pentru rularea LimeSurvey (%s). Versiunea găsită: %s

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
ro: Data de bază există și conține tabele LimeSurvey.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
ro: Data de baze a fost actualizată de la versiune %s la versiunea %s.

en: The database you specified does already exist.
ro: Data de bază specificată de dumneavoastră există deja.

en: The database you specified does not exist:
ro: Baza de date specificată nu există:

en: The email address is not valid.
ro: Adresa de email este incorectă.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
ro: Adresa de e-mail pe care ați introdus-o este deja înregistrată și sondajul a fost completat.

en: The email you used is not valid. Please try again.
ro: Adresa de email nu este validă. Incercați din nou.

en: The end message
ro: Mesajul final

en: The entry was assigned the following record id:
ro: Intrării i-a fost atribuit următorul ID de înregistrare:

en: The existing label set has assessment values assigned.
ro: Setul de etichete existent are valorile evaluării atribuite.

en: The existing label set has different/more languages.
ro: Setul de etichete existent conține diferite/mai multe limbi.

en: The file %s was deleted.
ro: Fișierul %s a fost șters.

en: The file has been successfully uploaded.
ro: Fișierul a fost încărcat cu succes.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
ro: Folderul %s nu există și nu poate fi creat.

en: The following LimeSurvey updates are available:
ro: Următoarele reactualizări ale Limesurvey sunt disponibile:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
ro: Următoarele câmpuri adiționale au fost găsite în fișierul CSV.

en: The following answers should be deleted:
ro: Următoarele răspunsuri ar trebui șterse:

en: The following assessments should be deleted:
ro: Următoarele evaluări ar trebui șterse:

en: The following conditions should be deleted:
ro: Următoarele condiţii ar trebui șterse:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
ro: Următoarele fişiere vor fi modificate sau eliminate dar au fost deja modificate de altcineva.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
ro: Următoarele fișiere ar fi trebuit adăugate la următoarea actualizare dar ele există deja. Acesta lucru este neobișnuit și este probabil rezultatul unei actualizări încercate anterior.

en: The following groups should be deleted:
ro: Următoarele grupuri ar trebui șterse:

en: The following old survey participants tables could be restored:
ro: Următoarele tabele vechi cu participanți la sondaj au putut fi reconstituite:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ro: Următoarele tabele vechi cu participanți la sondaj ar trebui șterse pentru că nu conțin înregistrări sau sondaju-mamă de care aparțineau nu mai există:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
ro: Următoarele tabele vechi de sondaj există şi pot fi şterse dacă nu mai sunt folositoare:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ro: Următoarele tabele vechi de sondaje ar trebui şterse deoarece nu conține nicio înregistrare sau sondajul-mamă de care aparțineau nu mai există:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
ro: Următoarele tabele vechi de jetoane există şi pot fi şterse dacă nu mai sunt folositoare:

en: The following problems have been found:
ro: S-au găsit următoarele probleme:

en: The following questions should be deleted:
ro: Următoarele întrebări ar trebui șterse:

en: The following steps will be done by this update:
ro: Următorii paşi vor fi executaţi de această actualizare:

en: The following survey language settings should be deleted:
ro: Următoarele setări de limbă pentru sondaj ar trebui şterse:

en: The following surveys are available:
ro: Următoarele sondaje sunt disponibile:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
ro: Ordinea întrebărilor din cadrul acestor sondaje este eronată. Vizitați fiecare întrebare și grup și verificați ordinea întrebărilor.

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
ro: Ordinea întrebărilor din cadrul acestor sondaje este eronată. Vizitați fiecare întrebare și grup și verificați ordinea întrebărilor.

en: The following surveys should be deleted:
ro: Următoarele sondaje ar trebui șterse:

en: The following user group assignments should be deleted:
ro: Următoarele sarcine atribute grupului de utilizatori ar trebui șterse:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
ro: Fișierul de fonturi %s nu a fost găsit în directorul <limesurvey root folder>/fonts. Vedeți fișierul txt pentru limba utilizată de dumneavoastră în directorul fonts pentru a genera grafice.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
ro: Mânerul este afișat la mijlocul glisorului, cu excepția cazului în care valoarea inițială a glisorului este deja setată (aceasta nu va seta și valoarea inițială).

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
ro: Biblioteca imap PHP nu este instalată ori activată. Vă rugăm să contactați administratorul sistemului dumneavoastră.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
ro: Limbile grupului importat din fișier trebuie să conțină cel puțin limba de bază a acestui sondaj.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
ro: Limbile întrebărilor importate din fișier trebuie să conțină cel puțin limba de bază a acestui sondaj.

en: The last column shows the total for the row.
ro: Ultima coloană arată totalul pentru rând.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
ro: Ultimul rând indică valoarea totală pentru coloană, iar ultima coloană prezintă valoarea totală pentru rând.

en: The last row shows the total for the column.
ro: Ultimul rând arată totalul pentru coloană.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
ro: Logaritmul numărului  la bază, în cazul dat, sau logaritmul natural.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
ro: Numărul maxim de fișiere a fost încărcat. Vă puteți reîntoarce la sondaj.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ro: Mesajul de afişat ca un 'avertisment pentru limita de timp' (un avertisment standard va fi afişat dacă acesta este lăsat gol)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
ro: Mesajul acesta este afişat atunci când limita de timp a expirat (un mesaj standard va fi afişat dacă această setare este lăsată goală)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
ro: Numărul minim de fișiere nu a fost încărcat.

en: The most important question-related options are displayed here.
ro: Cele mai importante opțiuni legate de setările întrebărilor sunt afișate aici.

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
ro: Cele mai importante setări ale sondajului dumneavoastră pot fi accesate din cadrul acestei bare laterale: setările și structura sondajului. O puteți redimensiona pentru dimensiunea ecranului dumneavoastră pentru a naviga mai ușor printre opțiunile disponibile. Dacă dimensiunea barei laterale este prea mică, opțiunile vor fi restrânse iar meniul rapid va fi afișat. Dacă doriți să lucrați cu meniul rapid, faceți click pe butonul în formă de săgeată ori faceți click pe săgeată și mutați linia înspre stânga.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
ro: Numele trebuie să fie unic pentru toate intrările de meniu existente în cadrul software-ului.

en: The new question group/question order was successfully saved.
ro: Grupul de întrebări/ordinea întrebărilor a fost salvată cu succes.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
ro: Participantul nu poate încărca un singur fișier mai mare decât această dimensiune. Configurarea serverului permite o dimensiune a fișierului de maximum %s KB.

en: The password can't be empty.
ro: Acest câmp nu poate fi lăsat gol.

en: The password will be generated and sent by email.
ro: Parola va fi generată și trimisă prin e-mail.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
ro: Parola pe care ați ales-o la pasul legat de setările dumneavoastră opționale.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
ro: Permisiunile acestui superadmin nu poate fi actualizată!

en: The plugin settings were saved.
ro: Setările plugin-ului au fost salvate.

en: The plugin was not found.
ro: Plugin-ul nu a fost găsit.

en: The question bar
ro: Bara de întrebări

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
ro: Întrebarea nu a putut fi adăugată. Trebuie să adăugaţi cel puţin un cod pentru întrebare.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
ro: Întrebarea nu a putut fi adăugată. Trebuie să introduceți cel puțin un cod de întrebare.

en: The question could not be imported for the following reasons:
ro: Întrebarea nu a putut fi importată din următoarele motive:

en: The question group was deleted.
ro: Grupul de întrebări a fost şters.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
ro: Înregistrarea răspunsurilor la sondaj nu conţine nicio informaţie de identificare despre respondent, cu excepţia cazului în care o întrebare din sondaj a cerut în mod explicit aceasta.

en: The records have been saved successfully!
ro: Înregistrările au fost salvate cu succes!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
ro: Verificarea redundanţei caută rămăşiţele tabelelor în urma dezactivării unui sondaj. Puteţi să le ştergeţi dacă nu mai aveţi nevoie de ele.

en: The related survey is missing.
ro: Sondajul în cauză lipsește.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
ro: Solicitarea nu a putut fi înțeleasă de server datorită unei sintaxe defectuoase.

en: The requested URL was not found on this server.
ro: URL-ul solicitat nu a fost localizat pe acest server.

en: The requested files do not exist on the server.
ro: Fișierele solicitate nu există pe acest server.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
ro: Directorul necesar pentru salvarea fișierelor încărcate nu a putut fi creat. Verificați permisiunile fișierelor din directorul /upload/surveys.

en: The response record %s was updated.
ro: Înregistrarea corespunzătoare răspunsului %s a fost actualizată.

en: The response timings table has been renamed to:
ro: Tabelul de timp al răspunsurilor a fost redenumit în:

en: The responses table has been renamed to:
ro: Tabelul cu răspunsuri a fost redenumit în:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
ro: Răspunsurile la acest sondaj nu mai sunt disponibile folosind LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
ro: Atributul selectat este invalid.

en: The server tried to call an unknown view!
ro: Serverul a încercat să apeleze la o vizualizare necunoscută!

en: The settings tab with the survey menu
ro: Fila setări cu meniul sondajului

en: The sidebar
ro: Bara laterală

en: The sum must be at least %s
ro: Suma trebuie sa fie la cel puţin %s

en: The sum must be at most %s
ro: Suma trebuie să fie la cel mult %s

en: The sum must be between %s and %s
ro: Suma trebuie să fie între %s şi %s

en: The sum must equal %s
ro: Suma trebuie să fie egală %s

en: The sum must equal %s.
ro: Suma trebuie să fie egală %s.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
ro: Suma intrărilor numerice multiple trebuie să fie mai mare decât această valoare

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
ro: Sondajul nu poate fi activat până când aceste probleme nu au fost rezolvate.

en: The survey description
ro: Descrierea sondajului

en: The survey group '%s' was deleted.
ro: Grupul de sondaje '%s' a fost șters.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
ro: Sondajul la care doriți să participați nu pare să existe.

en: The survey participant was successfully updated.
ro: Participantul la sondaj a fost actualizat cu succes.

en: The survey response table could not be created.
ro: Tabelul cu răspunsuri corespunzător sondajului nu a putut fi creat.

en: The survey structure
ro: Structura sondajului

en: The survey title
ro: Titlul sondajului

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
ro: Sondajul a fost marcat ca și expirat cu succes prin setarea unei date de expirare în setările sondajului.

en: The survey you selected does not exist
ro: Sondajul selectat de dumneavoastră nu există

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
ro: Folderul ce permite încărcarea de șabloane nu există ori nu poate fi modificat.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
ro: Textul introdus aici va fi afișat pe ecranul de bun venit, reprezentând primul lucru vizualizat de către respondenții dumneavoastră atunci când aceștia vor accesa sondajul dumneavoastră.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
ro: Mesajul text care este afişat pe cronometrul numărătorii inverse în timpul numărătorii inverse

en: The theme '%s' has been reset.
ro: Tema '%s' a fost resetată.

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
ro: Directorul unde se încarcă teme nu există sau nu poate fi scris.

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
ro: Primele trei casete de sus reprezintă funcțiile cele mai de bază ale LimeSurvey.

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
ro: Titlul grupului de întrebări este vizibil participanților dumneavoastră la sondaj (această setare poate fi schimbată mai târziu, însă nu poate fi deselectată). Grupurile de întrebări sunt importante deoarece ele permit administratorilor de sondaje să grupeze întrebările în mod logic. În mod implicit, fiecare grup de întrebări (inclusiv întrebările) este afișat pe pagina corespunzătoare acestuia (această setare poate fi schimbată mai târziu).

en: The title of your question
ro: Titlul întrebării tale

en: The token field is always checked for duplicates.
ro: Câmpul pentru jetoane este întotdeauna verificat pentru duplicate.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
ro: Codul furnizat de dumneavoastra nu este valid, sau a mai fost utilizat.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
ro: Jetonul furnizat de dumneavoastră nu este valid, sau a fost deja utilizat.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
ro: Jetonul oferit de dumneavoastră nu se potriveşte cu cel din sesiunea dumneavoastră.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
ro: Tabelul jetoanelor asociat cu acest sondaj a fost redenumit în:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
ro: Tabelul de jetoane a fost eliminat şi jetoanele nu mai sunt necesare pentru a accesa acest sondaj.

en: The top bar
ro: Bara de sus

en: The type of your database management system
ro: Tipul sistemului de baze de date al dumneavoastră

en: The update is now complete!
ro: Actualizarea este terminată!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
ro: Serverul de actualizări este ocupat temporar. Acest lucru se întâmplă de obicei când este pregătită o nouă actualizare.

en: The user name cannot be changed.
ro: Numele de utilizator nu poate fi modificat.

en: The username already exists.
ro: Numele de utilizator există deja.

en: The value of this variable can not be changed
ro: Valoarea acestei variabile nu a putut sa fie schimbată

en: The welcome message
ro: Mesajul de bun venit

en: Theme
ro: Temă

en: Theme %s does not exist.
ro: Tema %s nu există.

en: Theme '%s' does not exist.
ro: Tema '%s' nu există.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
ro: Tema '%s' a fost dezinstalată deoarece nu este compatibilă cu această versiune LimeSurvey.

en: Theme '%s' was successfully deleted.
ro: Tema '%s' a fost ștearsă cu succes.

en: Theme editor
ro: Editorul de teme

en: Theme editor:
ro: Editorul de teme:

en: Theme name
ro: Numele temei

en: Theme options
ro: Opțiuni teme

en: Theme options differences
ro: Diferențe între opțiunile temelor

en: Theme options saved.
ro: Opțiunile temei au fost salvate.

en: Theme:
ro: Temă:

en: Themes
ro: Teme

en: Themes options for this survey group
ro: Setările temelor pentru acest grup de sondaje

en: Themes storage
ro: Spațiul de stocare al temelor

en: Themes:
ro: Teme:

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
ro: Există %s valori de intrări standard care pot fi eliminate.

en: There are %s orphaned question attributes.
ro: Există %s atribute orfane de întrebare.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
ro: Există %s valori de intrări de cotă care pot fi eliminate.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
ro: Există %s setări de limbi de cotă care pot fi eliminate.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
ro: Există %s membri de cotă care pot fi eliminaţi.

en: There are %s questions in this survey.
ro: Sondajul conține %s întrebări.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
ro: Există grupuri ce nu conțin nicio întrebare în cadrul acestui sondaj - creați cel puțin o întrebare în cadrul fiecărui grup de întrebări.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
ro: Există mai multe e-mailuri în așteptare decât pot fi trimise într-un lot. Continuați să trimiteți e-mailuri făcând clic mai jos ori așteptați %s secunde.

en: There are no existing conditions in this survey.
ro: Nu există condiţii în acest sondaj.

en: There are no groups available.
ro: Nu există grupuri disponibile.

en: There are no label sets which match the survey default language
ro: Nu există seturi de etichete care să coincidă cu limba setată ca fiind implicită

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
ro: Nu există mai multe întrebări. Apăsaţi butonul <Submit> pentru a încheia acest sondaj.

en: There are no participants to be exported.
ro: Nu există participanți care să fie exportați.

en: There are no questions in this group.
ro: Nu există întrebări în acest grup.

en: There are no questions in this survey
ro: Nu există întrebări în acest sondaj

en: There are no questions in this survey.
ro: Nu există nicio întrebare în acest sondaj.

en: There are no simple options in this survey theme.
ro: Nu există opțiuni simple în această temă.

en: There are no unmapped attributes
ro: Nu există atribute nemapate

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
ro: Există două modalități de a încheia un sondaj. Vă rugăm să citiți cu atenție aceste variante și să alegeți una dintre acestea.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
ro: Există {NUMĂRULEMAILURILOR}emailuri rămase de trimis.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
ro: Sunt {NUMBEROFQUESTIONS} întrebari în acest sondaj.

en: There has to be at least one language.
ro: Trebuie selectată măcar o limbă.

en: There is 1 question in this survey
ro: În acest sondaj există o întrebare

en: There is 1 question in this survey.
ro: Acest sondaj conține 1 întrebare.

en: There is already a recorded answer for this token
ro: Exisţă deja un răspuns înregistrat pentru acest jeton

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
ro: Există deja o intrare în tabel cu același jeton. Același jeton nu poate fi folosit în mai multe intrări.

en: There is no matching saved survey.
ro: Nu există niciun sondaj salvat care să corespundă.

en: There is no matching survey.
ro: Nu există vreun sondaj care să corespundă.

en: There is no matching user %s in group %s.
ro: Nu există niciun utilizator corespunzător  %s în grup %s.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
ro: Există {n} singur câmp cu atribute ale utilizatorilor în cadrul acestui tabel cu participanți la sondaj.|Există {n} câmpuri cu atribute ale utilizatorilor în cadrul acestui tabel cu participanți la sondaj.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
ro: S-a produs o problemă în ştergerea şablonului '%s'. Verificaţi drepturile dosarului/fişierului.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
ro: A existat o problemă la descărcarea fişierului de actualizat. Vă rugăm să reporniţi procesul de actualizare.

en: There was a problem updating the user permissions.
ro: A apărut o problemă la actualizarea permisiunile de utilizator.

en: There was an error using the Google API.
ro: A existat o eroare folosind Google API.

en: There was an error when saving your personal settings.
ro: A apărut o eroare la salvarea setărilor dumneavoastră personale.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
ro: Nu a existat niciun email de trimis. Aceasta este deoarece niciunul nu a satisfăcut criteria de:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
ro: Aceste fișiere vor fi mai întâi salvate și apoi înlocuite prin procedura de actualizare.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
ro: Aceste setări pot fi schimbate numai dacă sondajul nu este activ.

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
ro: Aceasta e o cale ușoară de a vă reîntoarce la oricare din setările anterioare, și oferă o privire generală de ansamblu a locației în care vă aflați.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
ro: Au fost identificate ca fiind dubluri, folosind o combinaţie a prenumelui, numelui şi email-ului

en: They were found to be duplicate using the participant id field
ro: Au fost identificate ca fiind dubluri folosind câmpul de ID a participanţilor

en: Third choice
ro: A treia variantă

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
ro: Această arhivă ZIP nu conţine fişiere de resurse valide. Importarea a eşuat.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
ro: Această arhivă ZIP nu conţine fişiere de şabloane valide. Importarea a eşuat.

en: This action need confirmation.
ro: Această acțiune necesită confirmare.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
ro: Această arhivă conține un fișier PDF al sondajului, fișierul queXML al sondajului și un fișier queXF care poate fi folosit cu queXF: http://quexf.sourceforge.net/ pentru procesarea sondajelor scanate..

en: This attribute is automatically mapped
ro: Acest atribut este mapat automat

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
ro: Această bară se va schimba de-ndată ce navigați prin funcționalitățile disponibile. Bara curentă corespunde filei "prezentare". Aceasta conține cele mai importante funcționalități LimeSurvey precum previzualizare și activare sondaj.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
ro: Acest cod reprezintă de asemenea și numele variabilei ce va fi exportate în SPSS ori Excel.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
ro: Chiar dacă acest cod nu este în mod normal prezentat participanților dumneavoastră, este totuși necesar și trebuie să fie unic în cadrul sondajului.

en: This description is also visible to your participants.
ro: Descrierea poate fi vizualizată și de către participanții dumneavoastră la sondaj.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
ro: Această adresă de e-mail nu a putut fi utilizată deoarece a fost exclusă din acest sondaj.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
ro: Această adresă de e-mail este deja înregistrată dar e-mailul trimis către aceasta a fost returnat.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
ro: Această metodă are scopul de a crea o copie de rezervă completă a unui sondaj activ cu scopul de a-l arhiva.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
ro: Această exportare va grupa toate grupurile, întrebările și condițiile din sondajul dumneavoastră într-un fișier .LSS (ce este de fapt un fișier XML). Acesta poate fi utilizat de către funcția 'Importă sondaj' atunci când un nou sondaj este creat.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
ro: Această caracteristică este concepută pentru a ușura crearea și editarea de sondaje prin utilizarea unui program Excel.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
ro: Această caracteristică este disponibilă numai pentru bazele de date MySQL. Tipul bazei dumneavoastră de date este %s.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
ro: Acest fișier nu este o imagine acceptată - încărcați numai imagini JPG, PNG, GIF sau SVG.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
ro: Acest fişier nu este un fişier valid ZIP. Importarea a eşuat.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
ro: Acest fișier nu este o arhivă validă de fișiere de tip ZIP. Importarea a eșuat.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
ro: Tipul acesta de fişier nu are permisiunea să fie încărcat.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
ro: Această denumirea fisierului nu este permisă pentru încărcare.

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
ro: Această funcție nu poate fi executată deoarece modul demo este activ.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
ro: Acest grup nu conține nici o întrebare.  Trebuie să adăugați întrebări pentru a putea să îl previzualizați

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
ro: Descrierea acestui grup este destul de vagă, dar importantă.

en: This group does not contain any question(s).
ro: Acest grup nu conține întrebări.

en: This group has an error
ro: Acest grup conține o eroare

en: This group is empty
ro: Acest grup este gol

en: This group is unanswered
ro: Acest grup de întrebări nu conține răspunsuri

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
ro: Acest grup nu conține nicio eroare de sintaxă.

en: This invitation has already been used.
ro: Această invitație a fost deja folosită.

en: This invitation has no uses left.
ro: Această invitație nu mai poate fi utilizată pentru completarea sondajelor.

en: This invitation is not valid anymore.
ro: Această invitație nu mai este validă.

en: This invitation is not valid yet.
ro: Această invitație nu este încă validă.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
ro: Acesta este un sondaj cu acces limitat, așa că trebuie să prezentaţi un jeton valid. Contactaţi administratorul pentru asistenţă.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
ro: Aceasta este un sondaj controlat. Aveti nevoie de un numar de cod valid pentru a participa.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
ro: Acesta este un text de ajutor ce va fi afișat participantul, descriind ecuații de validare a întrebării.

en: This is a question help text.
ro: Acesta este textul de ajutor corespunzător întrebării de mai sus.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
ro: Aceasta este o întrebare simplă de tip text. Utilizatorul a fost nevoit să introducă o dată.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
ro: Aceasta este o întrebare simplă de tip text. Utilizatorul a fost rugat să aleagă o intrare.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
ro: Aceasta este o mostră a descrierii sondajului. Poate fi destul de lungă.

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
ro: Acesta e un sfat prezentat participantului la sondaj ce descrie ecuația de validare a subîntrebării.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
ro: Acest sondaj este anonimizat. Atributele participanților nu pot fi folosite în astfel de sondaje.

en: This is an error message example
ro: Acesta e un exemplu de mesaj de eroare

en: This is an update to an unstable version
ro: Aceasta este o actualizarae pentru o versiune instabila

en: This is another sample question text - asking for number.
ro: Acesta este un alt text al unei întrebări de probă - a cărei cerinţă este să întroduceţi un număr.

en: This is not a .csv file.
ro: Acesta nu este un fisier .csv.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
ro: Acesta nu este un fișier XML valid corespunzător unei structuri de sondaj LimeSurvey.

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
ro: Aceasta nu este o adresă de e-mail validă. Vă rugăm să furnizați o adresă de e-mail validă sau lăsați câmpul necompletat.

en: This is not a valid response data XML file.
ro: Acesta nu este un fișier XML de date de răspuns valid .

en: This is not a valid timings data XML file.
ro: Acesta nu este un fișier XML de date de sincronizare valid.

en: This is not a valid token data XML file.
ro: Acesta nu este un fișier XML de date de jetoate valid.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
ro: Aceasta este un ultim text a unei întrebării probă - a cărei cerință este scrierea unui text liber.

en: This is some help text for this question.
ro: Acesta este un text de ajutor pentru această întrebare.

en: This is some helpful text.
ro: Acesta este un text ajutător.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
ro: Aceasta este interfața de administrare a LimeSurvey. Începeți crearea sondajului dumneavoastră de aici.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
ro: Acesta este conținutul linkului de meniu - lăsați spațiu liber pentru a utiliza titlul.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
ro: Acesta este numele implicit al administratorului acestu sait și este folosit pentru mesaje de sistem și opțiuni de contact si email implicit.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
ro: Acesta este numele implicit al administratorului acestu sait și este folosit pentru mesaje de sistem și opțiuni de contact.

en: This is the question bar.
ro: Aceasta e bara de instrumente corespunzătoare tipului de întrebare selectat.

en: This is the sidebar.
ro: Aceasta este bara laterală.

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your question groups and questions.
ro: Aceasta este vizualizarea structurată a sondajului dumneavoastră. Aici puteți vizualiza toate grupurile de întrebări și întrebările dumneavoastră.

en: This is the survey end message.
ro: Aceasta este mesajul de final al sondajului.

en: This is the title of your survey.
ro: Acesta este titlul sondajului dumneavoastră.

en: This is the top bar.
ro: Aceasta este bara de sus.

en: This list cannot accept survey participant attributes.
ro: Această listă nu poate accepta atribute din tabelul cu particpanți.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
ro: Acest mesaj este afișat la sfârșitul sondajului fiecărui participant. Este o modalitate excelentă de a le mulțumi respondenților ori de a oferi link-uri ori indicii vizavi de următorii pași ce trebuie urmați.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
ro: Acest mesaj este afișat direct sub descrierea sondajului de pe pagina de întâmpinare. Puteți lăsa această căsuță necompletată pentru moment, dar este o modalitate bună de a prezenta sondajul respondenților dumneavoastră.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
ro: Acest nume a mai fost utilizat in acest sondaj. Numele trebuie sa fie unic.

en: This name is reserved for standard template.
ro: Această denumire este rezervată pentru șablonul standard.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
ro: Acest nume va apărea în privirea de ansamblu asupra listei cu sondaje și în antetul paginii de administrare.

en: This option can't be used if the -Anonymized responses- option is active.
ro: Această opțiune nu poate fi utilizată dacă opțiunea -Răspunsuri anonimizate- este activă.

en: This participant is not active in any survey
ro: Acest participant nu este activ în niciun sondaj

en: This plugin has no settings.
ro: Acest plugin nu conține setări.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
ro: Acest proces va şterge acest sondaj, şi toate grupurile înrudite, întrebările, răspunsurile şi condiţiile.

en: This question does not have a question 'type' set.
ro: Această întrebare nu are un „tip” setat.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
ro: Această întrebare are un set de condiţii, dar aceste condiţii sunt bazate pe o întrebare care apare dupa aceasta.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
ro: Această întrebare conține cel puțin {n} eroare.| Această întrebare conține cel puțin {n} erori.

en: This question has missing answer options.
ro: Acestei întrebări îi lipesc opțiuni de răspuns.

en: This question has missing subquestions.
ro: Acestei întrebări îi lipsesc subîntrebări.

en: This question is always shown.
ro: Această întrebare este afișată mereu.

en: This question is mandatory
ro: Această întrebare este obligatorie

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
ro: Această întrebare acceptă doar 30 de cifre, incluzând 10 zecimale.

en: This question requires a second answer set but none is set.
ro: Această întrebare necesită setat un al doilea răspuns dar acesta nu este setat.

en: This question requires answers, but none are set.
ro: Această întrebare necesită răspunsuri, dar nu sunt setate.

en: This question type can't be selected.
ro: Acest tip de întrebare nu poate fi selectat.

en: This question's SGQA code
ro: Codul SGQA al întrebării

en: This question's group ID number
ro: Codul de identificare al acestui grup de întrebări

en: This question's question ID number
ro: Codul întrebării

en: This question's survey ID number
ro: Codul de identificare al acestei întrebări

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
ro: Această întrebare nu conține nicio eroare de sintaxă.

en: This response ID is invalid.
ro: ID-ul acestui răspuns nu este valid.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
ro: Această setare nu poate fi schimbată deoarece modul demo este activ.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
ro: Acest sondaj permite înregistrarea publică. Un tabel cu participanți trebuie de asemenea creat pentru sondajul acesta.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
ro: Sondajul nu poate fi testat ori completat din următoarele motive:

en: This survey does not contain any question groups.
ro: Acest sondaj nu conține niciun grup cu întrebări.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
ro: Acest sondaj are asociat un tabel de jetoane. Daca ştergeţi acest sondaj, tabelul de jetoane va fi şters. Recomandăm să exportați sau să faceți o copie de rezervă a acestor jetoane înainte să ștergeți acest sondaj.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
ro: Această anchetă nu este activă. Nu veți putea salva răspunsurile.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
ro: Acest sondaj este activ și există un tabel cu răspunsurile oferite. Dacă ștergeți acest sondaj, răspunsurile și fișierele corespunzătoare vor fi șterse. Vă recomandăm să exportați răspunsurile înainte să ștergeți acest sondaj.

en: This survey is active but expired.
ro: Acest sondaj este activ, dar e expirat.

en: This survey is active but has a start date.
ro: Acest sondaj este activ dar are o dată de pornire.

en: This survey is already active.
ro: Acest sondaj este deja activ.

en: This survey is anonymous.
ro: Acest sondaj este anonim.

en: This survey is currently active.
ro: Acest sondaj este activ momentan.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
ro: Acest sondaj nu este activ. Nu veți putea salva răspunsurile.

en: This survey is not active - no responses are available.
ro: Sondajul nu este activ - nici un răspuns nu este disponibil.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
ro: Acest sondaj nu este activ. Trebuie să activaţi acest sondaj înainte să încercaţi să importaţi un fisier VVexport.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
ro: Acest sondaj nu este încă activat astfel că participanţii nu vor putea să-l completeze.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
ro: Acest sondaj nu este activ momentan. Răspunsul dumneavoastră nu poate fi salvat

en: This survey is not yet started.
ro: Acest sondaj nu a început încă.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
ro: Sondajul este activ și răspunsurile pot fi înregistrate.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
ro: Setările acestui sondaj nu au fost importate: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
ro: Acest sondaj foloseşte răspunsuri anonime, astfel că nu puteţi să vă actualizaţi răspunsul.

en: This theme is out of date.
ro: Această temă este neactualizată.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
ro: Acest tur vă va ajuta să înțelegeți cu ușurință o înțelegere de bază a LimeSurvey.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
ro: Acest tip de întrebare vă permite să adăugați multiple subîntrebări și un set de răspunsuri.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
ro: Această actualizare nu va schimba baza de date. Nu este necesară crearea unei copii de siguranță a bazei de date.

en: This variable name has already been used.
ro: Numele acestei variabile a mai fost utilizat.

en: This will be shown when hovering over the menu.
ro: Acesta va fi afișat când veți trece cu mouse-ul peste meniu.

en: This will be the password of admin user.
ro: Aceasta va fi parola utilizatorului administrator.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
ro: Aceasta va fi identificarea utilizatorului prin care administratorul comitetului se va autentifica.

en: This will be your default language.
ro: Aceasta va fi limba implicită.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
ro: Această opțiune va șterge toate casetele curente pentru a le restabili pe cele implicite. Sigur doriți să continuați?

en: This will directly add a question to the current question group.
ro: O întrebare va fi adăugată în mod direct în grupul curent de întrebări.

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
ro: Un fișier .zip care conține toate limbile disponibile în care poate fi afișat va fi descărcat.

en: This will export a printable version of your survey.
ro: Aici puteti exporta o versiune imprimabila a sondajului.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
ro: Această acțiune va permite exportarea arhivei sondajului (.lsa) pentru fiecare din sondajele active selectate. Acestea vor fi furnizate într-o singură arhivă ZIP.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
ro: Această acțiune va permite exportarea structurii sondajului (.lss) pentru fiecare din sondajele active selectate. Acestea vor fi furnizate într-o singură arhivă ZIP.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
ro: Aceasta va deschide sondajul ca pagină imprimabilă într-o nouă fereastră.

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
ro: Acesta va deschide sondajul în %s ca pagină imprimabilă într-o nouă fereastră.

en: This will reload the configuration file of this theme.
ro: Această acțiune va duce la reîncărcarea fișierului de configurare al acestei teme.

en: This will replace the existing text. Continue?
ro: Asta va înlocui textul existent. Continuați ?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
ro: Aceasta va reseta toate configurațiile specifice acestei teme.

en: This will update the survey group for all selected active surveys.
ro: Aceasta va actualiza grupul de sondaje pentru toate sondajele selectate active.

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
ro: Această operațiune va actualiza tema sondajului pentru toate sondajele active selectate.

en: Those files/directories are not writable:
ro: Aceste fișiere/directoare nu sunt disponibile pentru scriere:

en: Three
ro: Trei

en: Time difference (in hours):
ro: Intervalul de timp (în ore):

en: Time limit
ro: Limita de durată

en: Time limit action
ro: Acţiunea limitei de timp

en: Time limit countdown message
ro: Mesajul numărătorii inverse în cazul limitei de timp

en: Time limit disable next
ro: Limita te timp dezactivează următorul

en: Time limit disable prev
ro: Limita te timp dezactivează precedentul

en: Time limit expiry message
ro: Mesajul de expirare al timpului limită

en: Time limit expiry message display time
ro: Timpul afișat pentru mesajul de expirare al timpului limită

en: Time limit message CSS style
ro: Stilul CSS pentru mesajul timpului limită

en: Time limit timer CSS style
ro: Stilul cronometrului CSS pentru limita de timp

en: Time remaining
ro: Timpul ramas

en: Time statistics
ro: Statistici de timp

en: Timer
ro: Cronometru

en: Timing statistics
ro: Statistici cu privire la cronometrări

en: Timings (if activated)
ro: Cronometrări (dacă sunt activate)

en: Timings table could not be created.
ro: Tabelul de timpi nu a putut fi creat.

en: Timings will be saved.
ro: Cronometrările vor fi salvate.

en: Timings will not be saved.
ro: Cronometrările nu vor fi salvate.

en: Tip:
ro: Sfat:

en: Tip: How to display a picture in your theme?
ro: Sfat: Cum să afișați o imagine în tema dumneavoastră?

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
ro: Sfat: Cum să încorporați o imagine în tema dumneavoastră?

en: Title
ro: Titlu

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
ro: Titlul sub-întrebării %s a fost actualizat în %s.

en: Title:
ro: Titlu:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
ro: Pentru a putea încărca imagini sau alte conținuturi, trebuie să salvați sondajul pentru prima dată.

en: To continue please first accept our survey data policy.
ro: Pentru a continua, vă rugăm să acceptați mai întâi politica noastră cu privire la confidențialitatea datelor transmise prin sondaj.

en: To find out more about queXML check out this page:
ro: Pentru a afla mai multe despre queXML, verificați următoarea pagină:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
ro: Pentru a utiliza acest tip de întrebare, trebuie să adăugați atât subîntrebări, cât și opțiuni de răspuns.

en: To get to know more about queXML check this page:
ro: Pentru a afla mai multe despre queXML, accesați următoarea pagină:

en: To participate in this restricted survey, you need a valid token.
ro: Pentru a lua parte la acest sondaj restricționat, aveți nevoie de un jeton valid.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
ro: Pentru a obține o nouă parola prin e-mail, este necesar ca să introduceți numele de utilizator şi adresa de e-mail originale.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
ro: Pentru a rămâne anonim vă rugăm utilizați un pseudonim ca și numele dumneavoastră de utlizator, de asemenea o adresă de email nu este necesară.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
ro: Pentru a rearanja întrebări/grupuri de întrebări doar trageți întrebarea/grupul cu mouse-ul în poziția dorită.

en: To use a picture in a .twig file:
ro: Pentru a utiliza o imagine într-un fișier .twig:

en: Toggle advanced options
ro: Comutați opțiunile avansate

en: Token
ro: Cod

en: Token ID
ro: IDul jetonului

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
ro: Descrierile atributelor de jetoane au fost actualizate cu succes.

en: Token attribute: %s
ro: Atribuţiile jetonului: %s

en: Token code for this participant
ro: Codul jetonului pentru acest participant

en: Token control
ro: Controlul jetoanelor

en: Token fields
ro: Câmpurile jetoanelor

en: Token length
ro: Lungimea jetonului

en: Token mismatch
ro: Nepotrivire la jeton

en: Token:
ro: Jeton:

en: Tokens
ro: Jetoane

en: Tokens already exist for this survey.
ro: Exista deja jetoane pentru acest sondaj.

en: Too low
ro: Prea scăzut

en: Too many labels, can't generate chart
ro: Prea multe etichete, nu se poate genera diagrama

en: Tools
ro: Unelte

en: Top 2, Middle, Bottom 2
ro: Primele 2, Mijloc, Ultimele 2

en: Top bar
ro: Bara de sus

en: Total Errors
ro: Total erori

en: Total Imported files
ro: Numărul total de fişiere importate

en: Total attributes in the central table
ro: Numărul total de atribute în tabelul central

en: Total errors
ro: Toate erorile

en: Total imported files
ro: Toate fisierele importate

en: Total invitations sent
ro: Numărul total de invitaţii trimise

en: Total number of files
ro: Numărul total de fişiere

en: Total numbers of sent reminders
ro: Numărul total de reamintiri trimise

en: Total opted out
ro: Total respondenți ce au decis să nu participe

en: Total participants in central table
ro: Numărul total de participanți în tabelul central

en: Total records
ro: Numărul total de înregistrări

en: Total records in survey
ro: Numărul total de înregistrări în acest sondaj

en: Total records in survey:
ro: Numărul total de înregistrări în acest sondaj:

en: Total responses
ro: Total răspunsuri

en: Total screened out
ro: Total respondenți ce au decis să nu participe

en: Total size of files
ro: Dimensiune totală a fişierelor

en: Total storage
ro: Spațiu total

en: Total surveys completed
ro: Totalul sondajelor completate

en: Total time
ro: Timp total

en: Total with no unique token
ro: Total incluzând participanții fără jeton unic

en: Transfer the surveys of this user to:
ro: Transferaţi sondajele acestui utilizator în:

en: Translate survey
ro: Tradu sondaj

en: Translate to
ro: Tradu în

en: Triangle
ro: Triunghi

en: Tried to pop value off of empty stack
ro: S-a încercat scoaterea valorii din stiva goală

en: Try again
ro: Incercati din nou

en: Try again! Connection with database failed.
ro: Încercați din nou! Conexiunea cu baza de date a eşuat.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
ro: Încercați din nou! Conexiunea cu baza de date a eșuat. Motivul:

en: Try again! Creation of database failed.
ro: Încercați din nou! Crearea bazei de date a eșuat.

en: Try to import even if question codes don't match
ro: Încercați să importați chiar dacă codurile întrebărilor nu se potrivesc

en: Try to submit again
ro: Incercati sa trimiteti din nou

en: Try with a bigger token length.
ro: Încercaţi cu o lungime mai mare a jetoanelor.

en: Turkish
ro: Turcă

en: Tutorials
ro: Tutoriale

en: Two
ro: Doi

en: Type
ro: Tip

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
ro: Introduceți numele pe care l-ați folosit pentru a salva sondajul, și parola.

en: Type in the new name to extend %s
ro: Introduceți noul nume pentru a extinde %s

en: Type:
ro: Tip:

en: UCS-2 Unicode
ro: UCS-2 Unicod

en: UJIS for Windows Japanese
ro: UJIS pentru Windows Japoneză

en: URL Description:
ro: Descrierea URL-ului:

en: URL description (%s)
ro: Descrierea URL-ului (%s)

en: URL description:
ro: Descriere URL:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
ro: URL pentru un respondent ce dorește să se înscrie la acest sondaj

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
ro: URL pentru un respondent ce dorește să renunțe la acest sondaj

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
ro: Câmpul URL nu poate fi lăsat gol dacă este activată opțiunea de auto-încărcare a URL-ului!

en: URL of the survey
ro: Adresa URL a sondajului

en: UTF-8 Unicode
ro: Unicod UTF-8

en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

en: Un-quotes a quoted string
ro: Nu menţionează un șir citat

en: Unable to backup your database for unknown reason.
ro: Nu se poate salva baza de date din motive necunoscute.

en: Unable to create directory `%s`.
ro: Nu s-a putut crea dosarul '%s'.

en: Unable to create survey participants table
ro: Nu se poate crea tabelul cu participanți la sondaj

en: Unable to delete answer %s, code %s
ro: Nu se poate șterge răspunsul %s, cod %s

en: Unable to delete assessment %s
ro: Nu se poate șterge evaluarea %s

en: Unable to delete condition %s
ro: Nu se poate șterge condiția %s

en: Unable to delete label set %s.
ro: Nu se poate șterge setul de etichete %s.

en: Unable to delete question %s
ro: Nu se poate șterge întrebarea %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
ro: Nu se pot șterge atributele întrebării %s

en: Unable to delete question group %s
ro: Nu se poate șterge grupul de întrebări %s

en: Unable to delete survey %s
ro: Nu se poate șterge sondajul %s

en: Unable to delete survey languagesettings %s
ro: Nu se pot șterge setările de limbă %s ale sondajului

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
ro: Operatorul binar nu poate fi evaluat - mai puțin de 2 intrări în stivă

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
ro: Nu se poate evalua operatorul unar - nu există intrări în stivă

en: Unable to import survey.
ro: Nu s-a putut importa sondajul.

en: Unable to insert record into survey table
ro: Nu s-a putut insera înregistrarea în tabelul  sondajului

en: Unable to use %s in anonymized survey.
ro: Nu se poate utiliza %s în sondaje anonimizate

en: Unbalanced equation - values left on stack
ro: Ecuație neechilibrată - valori rămase pe stivă

en: Uncertain
ro: Nu sunt sigur

en: Unchanged
ro: Neschimbat

en: Undefined function
ro: Funcţie nedefinită

en: Undefined variable
ro: Variabila nedefinită

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Uninstall this theme
ro: Dezinstalează această temă

en: Unit test dynamic relevance processing
ro: Procesare relevanța unității dinamice de testare

en: Unit tests of expressions within strings
ro: Testări de unități de expresii localizate între șiruri de caractere

en: Unknown action or no permission.
ro: Acțiune necunoscută ori nepermisă.

en: Unknown box ID!
ro: Codul căsuței este necunoscut!

en: Unknown destination build!
ro: Numărul versiunii este necunoscut!

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
ro: Eroare necunoscută în timpul citirii fișierului, niciun sondaj fiind creat.

en: Unknown error!
ro: Eroare necunoscută!

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: Unknown file extension
ro: Extensie de fisier necunoscută

en: Unknown session
ro: Sesiune necunoscuta

en: Unknown update key!
ro: Cheia de actualizare necunoscută!

en: Unknown view!
ro: Vizualizare necunoscută!

en: Unkown
ro: Necunoscut

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Unlimited administration permissions
ro: Permisiuni nelimitate de administrare

en: Unmapped participant attributes
ro: Atribute nemapate ale participanţilor

en: Unmapped survey participant attributes
ro: Atributele nemapate participanților la sondaj

en: Unsupported number of arguments: %s
ro: Numărul de argumente nesuportate: %s

en: Unsupported syntax
ro: Sintaxă nesuportată

en: Until:
ro: Până pe:

en: Unwritable
ro: Neincripționabil

en: Unzip error!
ro: Eroare de dezarhivare!

en: Up to date!
ro: Actualizat!

en: Update
ro: Actualizare

en: Update complete!
ro: Actualizare completă!

en: Update condition
ro: Actualizați condiția

en: Update scenario
ro: Adu scenariul la zi

en: Update server busy
ro: Serverul de actualizare este ocupat

en: Update survey group:
ro: Actualizează grupul de sondaje:

en: Update token entry
ro: Actualizează intrarea de jeton

en: Update type
ro: Tipul de actualizare

en: Update user group
ro: Reactualizează grupul de utilizatori

en: Updated
ro: Actualizat

en: Upload
ro: Încărcați

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
ro: Încărcați un fișier (dimensiunea maximă: %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
ro: Încărcați o imagine (dimensiunea maximă: %d MB):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
ro: Fișierul încărcat nu a fost găsit. Verificați permisiunile și locația (%s) directorului unde fișierele sunt încărcate

en: Upload files
ro: Încărcați fișiere

en: Upload file|Upload files
ro: Incarcare fisier/fisiere

en: Upload summary
ro: Rezumatul încărcării

en: Upload template file
ro: Încarcă fișier de tip șablon

en: Upload your files
ro: Încărcați fișierele dumneavoastră

en: Uploaded CSV file successfully
ro: S-a încărcat cu succes fişierul CSV

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
ro: Eticheta încărcată a fişierului trebuie să aibă o extensie .lsl.

en: Uploaded resources management
ro: Management-ul resurselor încărcate

en: Uploading
ro: Se încarcă

en: Uploading LDAP Query
ro: Se încarcă interogarea LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
ro: Scrieţi cu majusculă primul caracter al fiecărui cuvânt dintr-un rând

en: Usage of processString without a string in your template
ro: Utilizare processString fără un șir în șablonul dumneavoastră

en: Use CAPTCHA for registration:
ro: Utilizați CAPTCHA pentru înregistrare:

en: Use CAPTCHA for save and load:
ro: Utilizați CAPTCHA pentru salvare și încărcare:

en: Use CAPTCHA for survey access:
ro: Utilizați CAPTCHA pentru accesarea sondajului:

en: Use ComfortUpdate
ro: Utilizați ComfortUpdate

en: Use Expression Manager code:
ro: Utilizați codul Gestionarului de Expresii:

en: Use HTML format for token emails:
ro: Utilizați formatul HTML pentru e-mailurile adresate participanților:

en: Use LDAP authentication
ro: Utilizați autentificarea LDAP

en: Use a customized question theme for this question
ro: Utilizați o temă de întrebare personalizată pentru această întrebare

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
ro: utilizați un classname de tip fontawesome ori un link către imagine.

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
ro: Folositi casete dropdown accesibile in locul ferestrei de calendar

en: Use button group or radio list
ro: Utilizați

en: Use checkbox layout
ro: Foloseşte aranjamentul căsuţei de bifare

en: Use dropdown presentation
ro: Folosește prezentare dropdown

en: Use global settings
ro: Foloseşte setările globale

en: Use internal database authentication
ro: Utilizați autentificarea bazei de date interne

en: Use javascript function to remove text and uncheck checkbox (or use Expression Manager only).
ro: Utilizați JavaScript pentru a elimina textul și a deselecta casetele de bifat (ori utilizați doar Administratorul de expresii).

en: Use mapping service
ro: Folosiți sistemul de cartare

en: Use same default value across languages:
ro: Folosiţi aceeaşi valoare predefinită pentru limbile:

en: Use settings below
ro: Foloseşte setările de mai jos

en: Use slider layout
ro: Folosește aspectul glisorului

en: Use web server authentication
ro: Utilizați autentificarea serverului web

en: Used bounce settings:
ro: Setările utilizate pentru e-mailurile respinse:

en: Used/free space for file uploads
ro: Spatiu utilizat/liber pentru încărcarea fișierelor

en: User
ro: Utilizator

en: User '%s' was successfully deleted.
ro: Utilizatorul '%s' a fost șters cu succes.

en: User ID
ro: ID de utilizator

en: User added.
ro: Utilizator adăugat.

en: User administration
ro: Administrarea utilizatorilor

en: User already exists in the group.
ro: Utilizatorul deja există in acest grup.

en: User control
ro: Controlul utilizatorului

en: User data
ro: Datele utilizatorului

en: User does not exist in the group.
ro: Utilizatorul nu există în acest grup.

en: User group
ro: Grupul utilizatorilor

en: User group ID
ro: ID-ul grupului de utilizatori

en: User group added.
ro: Grupul de utilizatori a fost adăugat.

en: User group list
ro: Lista grupurilor de utilizatori

en: User group successfully added!
ro: S-a adăugat cu succes grupul utilizatorului!

en: User group successfully saved!
ro: Grupul utilizatorilor a fost salvat cu succes!

en: User groups
ro: Grupuri de utilizatori

en: User name
ro: Nume de utilizator

en: User name:
ro: Numele utilizatorului:

en: User not found.
ro: Utilizatorul nu a fost găsit.

en: User registration at '%s'
ro: Înregistrarea utilizatorului la '%s'

en: User removed.
ro: Utilizatorul a fost eliminat.

en: User theme
ro: Tema utilizatorului

en: User with whom the participants are to be shared:
ro: Utilizatorul cu care participanții urmează să fie partajați:

en: User?
ro: Utilizator?

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Username already exists.
ro: Numele utilizatorului există deja.

en: Username not found in LDAP server
ro: Numele utilizatorului nu a fost găsit în serverul LDAP

en: Username:
ro: Nume de utilizator:

en: Username: %s
ro: Nume de utilizator: %s

en: Users
ro: Utilizatori

en: Uses left
ro: Utilizări rămase

en: Uses left:
ro: Utilizări rămase:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
ro: Puteți forța tipul de grafic utilizat pentru toate întrebările selectate prin utilizarea selectorului de tipuri de grafice.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
ro: Utilizarea coerciției de tip poate să vă distrugă datele; utilizați cu grijă sau deloc dacă este posibil.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
ro: Acest lucru este cauzat de obicei de faptul că există prea multe (sub)întrebări în sondajul dumneavoastră. Vă rugăm să încercați să eliminați câteva întrebări din sondajul dumneavoastră.

en: VV export version:
ro: Versiunea VV de export:

en: Valid from
ro: Valid de la

en: Valid until
ro: Valid până la

en: Valid until:
ro: Valid până la:

en: Valid username but not authorized by group restriction
ro: Numele de utilizator este valid, dar nu este autorizat din cauza restricției de grup

en: Validate expression in email : %s
ro: Validați expresia în e-mail: %s

en: Validate expressions
ro: Validează expresiile

en: Validate quota
ro: Validează cota

en: Validation of quota %s
ro: Validarea cotei %s

en: Validation:
ro: Validare:

en: Value
ro: Valoare

en: Value range allows missing
ro: Intervalul de valori permite lipsa

en: Values:
ro: Valori:

en: Variable not found: %s
ro: Variabila nu a fost găsită: %s

en: Verify username and try again
ro: Verificați numele utilizatorului și încercați din nou

en: Version
ro: Versiune

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: View Saved but not submitted Responses
ro: Afișează răspunsuri salvate dar netrasmise

en: View in CPDB
ro: Vizualizați în CPDB

en: View labels
ro: Vizualizați etichetele

en: View policy
ro: Vizualizați politica

en: View response
ro: Vizualizează raspunsul

en: View response ID %d
ro: Vizualizează răspunsul cu ID %d

en: View response URL
ro: Vizualizează răspunsul URL

en: View response as queXML PDF
ro: Vizualizare răspuns ca queXML PDF

en: View response details
ro: Vizualizează detaliile răspunsului

en: View response details as queXML PDF
ro: Vizualizează detaliile răspunsurilor într-un fișier queXML PDF

en: View statistics
ro: Vizualizeaza statistici

en: View summary of all available fields:
ro: Vizualizați rezumatul tuturor câmpurilor disponibile:

en: View the statistics for this survey.
ro: Afişează statisticile acestui sondaj.

en: View this participant in the central participants database
ro: Vizualizați acest participant în baza centrală de date a participanților

en: View this record
ro: Vizualizaţi această înregistrare

en: View users
ro: Vizualizați utilizatori

en: View without the filter.
ro: Vizualizează fără filtru.

en: View/read
ro: Vizualizează/citeşte

en: Viewing file '%s'
ro: Vizualizare fișier '%s'

en: Viewing response (ID %s)
ro: Se vizualizează răspunsul (ID %s)

en: Visible
ro: Vizibil

en: Visible:
ro: Vizibil:

en: Visit our website!
ro: Vizitați site-ul nostru!

en: Visual minute step interval
ro: Interfață vizuală interval minute opriri

en: Warn and move on
ro: Avertizaţi şi mergeţi mai departe

en: Warning
ro: Atenție

en: Warning!
ro: Atenție!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
ro: Atenție! Adresa returnare a e-mailurilor a administratorului nu a fost salvată deoarece nu este validă.

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
ro: Atenție! Adresa de email a administratorului nu poate fi salvată pentru că nu este validă.

en: Warning! Bounce email was not updated because it was not valid.
ro: Atenție! Adresa de returnare a e-mailurilor nu a fost actualizată deoarece nu este validă.

en: Warning! Notification email was not updated because it was not valid.
ro: Atenție! E-mail-ul de notificare nu a fost actualizat pentru că nu era valid.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
ro: Atenție: Înainte de a activa HTTPS, %s verificați dacă acest link funcționează. %s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
ro: Avertisment: Intrările de participanți șterse nu pot fi recuperate.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
ro: Atenție: Vă rugăm să citiți cu atenție înainte de a continua!

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
ro: Atenţie: urmatoarele fişiere/directoare trebuie să fie reactualizate, dar permisul de acces ale acestora este setat doar pentru a putea fi citite.

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
ro: Atenție: Există câteva diferențe între opțiunile curente ale temei și opțiunile originale ale acesteia!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
ro: Atenție: Folosiți încă parola acordată din oficiu („password”). Vă rugăm să schimbați parola și să vă relogați.

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
ro: Atenție: tema originală a sondajului nu există!

en: Warnings
ro: Avertisment

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
ro: Ne pare rău. dar sondajul este expirat și nu mai este accesibil.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
ro: Ne pare rău dar a avut loc o eroare de sistem iar fișierul dumneavoastră nu a fost salvat. Un email a fost trimis pentru a notifica administratorul sondajului.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
ro: Ne pare rău, dar această informații este disponibilă numai superadministratorilor.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
ro: Ne pare rău, dar nu aveți permisiunea de a completa acest sondaj.

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
ro: Ne pare rău dar nu puteți continua fără să fiți de acord cu politicua privind colectarea datelor de anchetă.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
ro: Ne cerem scuze, dar nu aveţi permisiune să faceţi acest lucru.

en: We are sorry but your session has expired.
ro: Ne cerem scuze dar sesiunea dumneavoastră a expirat.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
ro: Nu putem garanta funcționarea optimă. Ar fi preferabil să nu mai folosim această opțiune ori să o facem compatibilă cu versiunea %s al API-ului utilizat în LimeSurvey.

en: We could not zip your database!
ro: Nu s-a putut arhiva baza dumneavoastră de date!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea la server ori serverul nu a oferit niciun răspuns. Vă rugăm să încercați din nou în câteva minute.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
ro: Recomandăm ca înainte să ştergeţi acest sondaj să exportaţi de pe ecranul administratorului întregul sondaj.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
ro: Recomandăm ca înainte să continuaţi să exportaţi de pe ecranul administratorului întregul sondaj.

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
ro: Vom crea un grup de întrebări și o întrebare în cadrul acestui tutorial. Nu este necesar să le creăm automat.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
ro: Am dori să vă ajutăm prin oferirea unui tur rapid cu privire la funcțiile și caracteristicile esențiale ale LimeSurvey.

en: Web server authentication method is not allowed for this user
ro: Metoda de autentificare prin serverul web nu este permisă pentru acest utilizator

en: Web server info
ro: Informații despre serverul web

en: Web server name
ro: Numele web serverului

en: Web server software
ro: Software-ul web serverului

en: Welcome
ro: Bun venit

en: Welcome %s!
ro: Bun venit %s!

en: Welcome and end text
ro: Text de întâmpinare şi de sfârşit

en: Welcome message:
ro: Mesaj de întâmpinare:

en: Welcome to %s!
ro: Bun venit la %s!

en: Welcome to LimeSurvey!
ro: Bine ați venit în LimeSurvey!

en: Welcome to the Assessment
ro: Bine ați venit în Panoul de Evaluări

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
ro: Bine ați venit pe pagina ComfortUpdate a LimeSurvey!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
ro: Bine ați venit în expertul de instalare LimeSurvey. Acest expert vă va îndruma prin instalarea, setarea bazei de date și configurarea inițială a LimeSurvey.

en: Welcome to the new theme editor of LimeSurvey 3.0. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
ro: Bine ați venit în noul editor de teme al LimeSurvey 3.0. Pentru o privire de ansamblu asupra noilor funcționalități și posibilități de editare, accesați %s manualul LimeSurvey %s. Pentru mai multe întrebări și informații, nu ezitați să postați întrebările dumneavoastră pe %s forumurile LimeSurvey %s.

en: Welcome to this sample survey
ro: Bine aţi venit la această monstră de şablon

en: Welcome:
ro: Bine ați venit:

en: Welsh
ro: Galeză

en: What good would your survey be without questions?
ro: La ce ar mai fi bun un sondaj fără întrebări?

en: When an imported record matches an existing record ID:
ro: Atunci când o înregistrare importată se potriveşte cu o înregistrare existentă ID:

en: When using slider initial value set this value at survey start.
ro: Dacă utilizați valoarea inițială a glisorului, setați această valoare la începutul chesitonarului.

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
ro: Atât timp cât sondajul este activat, nu puteți adăuga ori șterge întrebări ori grupuri de întrebări.

en: Width of PDF header logo:
ro: Lățimea logo-ului din antetul documentului PDF:

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
ro: Windows Chirilic (Windows-1251)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
ro: Windows-31J - SJIS pentru Windows Japoneză (cp932)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
ro: În cazul în care avem răspunsuri ce nu sunt anonimizate (câmpul din tabelul cu participanți la sondaj 'Utilizări rămase' setat la 1), dacă participantul închide fereastra cu sondajul și o redeschide din nou (utilizând link-ul sondajului), răspunsurile sale anterioare vor fi reîncărcate.

en: With real vv file : questions code are in second line
ro: Cu fișiere vv reale : codul întrebărilor se află pe a doua linie

en: Wrap container around boxes
ro: Adăugați un container în jurul casetelor

en: Writable
ro: Incripționabil

en: Write error!
ro: Eroare de scriere!

en: XML themes
ro: Teme XML

en: Year
ro: An

en: Yes
ro: Da

en: Yes (Forced by the system administrator)
ro: Da (Forțat de administratorul de sistem)

en: Yes - Delete Them!
ro: Da - Șterge-le!

en: Yes, delete
ro: Da, ștergeți

en: Yes, restore default
ro: Da, restaurează opțiunile standard

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
ro: Sunteţi pe cale să ştergeţi toate condiţiile întrebărilor acestui sondaj

en: You are about to delete this survey
ro: Sunteţi pe cale să ştergeţi acest sondaj

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
ro: Sunteți pe cale să înlocuiți un set de etichete existent cu opțiunile de răspuns curente.

en: You are already a part of this survey.
ro: Faceți deja parte din acest sondaj.

en: You are editing an entry of the main menu!
ro: Modificați o intrare din meniului principal!

en: You are editing the main menu!
ro: Editați în acest moment meniul principal!

en: You are not a participant in this survey.
ro: Nu sunteţi un participant în acest sondaj.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
ro: Nu vă este permis să editați propriile permisiuni de utilizator.

en: You are not allowed to print answers.
ro: Nu aveți permisiunea de a printa răspunsurile.

en: You are not authorized to delete label sets.
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a șterge seturi de etichete.

en: You are not authorized to delete questions.
ro: Nu aveți permisiunea de a șterge aceste întrebari.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
ro: Sunteți înregistrat dar a apărut o eroare când s-a încercat trimiterea e-mailului - vă rugăm să contactați administratorul sondajului.

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
ro: Folosiți Microsoft Internet Explorer.

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
ro: Puteți adăuga un text ajutător adițional la întrebarea dumneavoastră. Dacă decideți să nu oferiți nicio notă adițională, atunci niciun text ajutător nu va fi afișat respondenților dumneavoastră.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
ro: Puteți să adăugați temele dumneavoastră personalizate în upload/admintheme

en: You can create as many surveys as you like.
ro: Puteți crea câte sondaje doriți.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
ro: Puteți obține o cheie de actualizare gratuită din %scontul dumneavoastră de pe website-ul limesurvey.org%s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
ro: Puteți importa toate răspunsurile vechi ce sunt compatibile cu sondajul curent. Compatibilitatea este determinată prin compararea tipurilor și numelor coloanelor, codul câmpurilor fiind întotdeauna ignorat.

en: You can leave these settings blank and change them later
ro: Puteți lăsa aceste setări necompletate și le modificați mai târziu

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
ro: Puteţi lăsa spaţiu şi să generaţi automat jetoane folosind 'Generați jetoane'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
ro: Puteţi încărca din această fereastră un sondaj pe care l-aţi salvat mai înainte.

en: You can not add a group if survey is active.
ro: Nu puteți adăuga niciun grup de întrebări dacă sondajul este activ.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
ro: Nu puteți adăuga ori elimina proprietarul grupului din acest grup.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
ro: Puteți acum %sadăuga p întrebare%s în acest grup.

en: You can now close this modal box.
ro: Acum puteți închide această casetă modală.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
ro: Acum puteți continua să actualizați instalarea LimeSurvey.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
ro: Puteți vedea "breadcrumbs" în bara de sus a interfeței de administrare.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
ro: Puteți să schimbați modul de acces într-unul închis prin inițializarea tabelului cu participanți la sondaj utilizând butonul de mai jos.

en: You can upload %s under %s KB each.
ro: Puteți încărca %s sub %s KB fiecare fișier.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
ro: Puteți utiliza Gestionarul de expresii, dar acesta trebuie să fie un număr înainte de a afișa pagina, altfel setați-l la 100. Dacă valoarea minimă nu este setată, această valoare va fi utilizată.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
ro: Puteți utiliza Gestionarul de expresii, dar acesta trebuie să fie un număr înainte de a afișa pagina, altfel setați-l la 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
ro: Puteți utiliza Gestionarul de expresii, dar acesta trebuie să fie un număr înainte de a afișa pagina, altfel setați-l la 100. Dacă valoarea maximă nu este setată, această valoare este utilizată.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
ro: Puteți folosi acum următoarele certificări pentru a vă autentifica pe site:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
ro: Puteți utiliza operatori în filtrele de căutare (de exemplu: >, <, >=, <=, = )

en: You can't add questions while the survey is active.
ro: Nu puteți adăuga întrebări atât timp cât sondajul este activ.

en: You can't change password if demo mode is active.
ro: Nu puteți schimba parola dacă modul demo este activ.

en: You can't copy a question if the survey is active.
ro: Nu puteti copia o intrebare daca acest sondaj este activ.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
ro: Nu poți șterge acest grup deoarece unul sau mai multe grupuri depind de acesta!

en: You can't delete a group if it's not empty!
ro: Nu puteți șterge un grup dacă acesta nu este gol!

en: You can't delete a question if the survey is active.
ro: Nu puteți șterge o întrebare dacă sondajul este activ.

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
ro: Nu puteți șterge șablonul '%s' deoarece unul sau mai multe șabloane preiau valori din el.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
ro: Nu puteți șterge acest grup de întrebări pentru că sondajul este momentan activ.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
ro: Nu puteți importa tema '%s' deoarece '%s' nu este instalată.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
ro: Nu puteți introduce o nouă întrebare atât timp cât sondajul este activat.

en: You can't remove the default language.
ro: Nu puteți elimina limba selectată ca fiind cea implicită.

en: You can't reorder in an active survey
ro: Nu puteți reordona într-un sondaj activ

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
ro: Nu puteți salva schimbările deoarece folderul temei nu poate fi scris.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
ro: Nu poți dezinstala șablonul '%s' deoarece există șabloane ce moștenesc de la acesta.

en: You can't update question code for an active survey.
ro: Nu puteți actualiza codul unei întrebări pentru un sondaj activ.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
ro: Nu puteți folosi opțiunea 'Răspunsuri anonimizate' atunci când opțiunea 'persistența răspunsului bazat pe jeton' este activă.

en: You cannot delete the last answer option.
ro: Nu puteți șterge ultima opțiune de răspuns.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
ro: Nu puteţi continua până când nu introduceţi un text pentru una sau mai multe întrebări.

en: You cannot uninstall the default template.
ro: Nu puteți dezinstala șablonul standard.

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
ro: Nu puteți încărca teme deoarece nu aveți librăriile ZIP necesare instalate în PHP.

en: You did not answer to the security question.
ro: Nu aţi răspuns la întrebarea de securitate.

en: You did not provide a name.
ro: Nu ați furnizat un nume.

en: You did not provide a password.
ro: Nu ați furnizat o parolă.

en: You didn't save your changes!
ro: Nu ati salvat modificarile!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
ro: Ați dezactivat ComfortUpdate din fișierul dumneavoastră de configurare.

en: You do not have permission to access this page.
ro: Nu aveți permisiunea de a accesa această pagină.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
ro: Nu aveţi librăria Freetype instalată. Afişarea diagramelor necesită funcţionarea librăriei Freetype.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
ro: Nu aveţi librăria GD instalată. Afişarea diagramelor necesită funcţionarea librăriei GD.

en: You do not have the permission to access this page.
ro: Nu aveți permisiunea să accesați această pagină.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
ro: Nu aveți biblioteca ZIP necesară instalată în PHP.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
ro: Nu este nevoie să adăugați o descriere la grupul dumneavoastră de întrebări, dar uneori adăugarea unor informații suplimentare pot ajuta participanții dumneavoastră.

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a încărca imagini în acest sondaj

en: You don't have the permission to activate tokens.
ro: Nu aveți permisiunea să activați jetoane.

en: You don't have the right to restore the settings to default
ro: Nu aveți permisiunea de a restabili setările la valorile implicite

en: You don't need an update key.
ro: Nu aveti nevoie de un cod de actualizare.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
ro: Ați obținut {TOTAL} puncte din 3 posibile.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
ro: Ați fost deja eliminat din lista de participanți principali pentru acest site

en: You have already been removed from this survey.
ro: Ați fost deja eliminat din acest sondaj.

en: You have already completed this survey.
ro: Ati completat deja acest sondaj.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
ro: Aveți o eroare în interiorul instalării locale a LimeSurvey. Vedeți:

en: You have been already removed from this survey.
ro: Aţi fost deja eliminat din acest sondaj.

en: You have been removed from the central participants list for this site
ro: Aţi fost şters din lista centrală a participanţilor pentru acest site

en: You have been successfully added back to this survey.
ro: Aţi fost readăugat în acest sondaj.

en: You have been successfully removed from this survey.
ro: Aţi fost eliminat cu succes din acest sondaj.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
ro: Aţi depăşit numărul de încercări pentru a vă loga. Vă rugăm să aşteptaţi %d minute înainte de a reîncerca.

en: You have not selected a question
ro: Nu ați selectat o întrebare

en: You have not selected a survey
ro: Nu aţi selectat un sondaj

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
ro: Trebuie să-l cuplați cu un atribut din tabelul cu participanți la sondaj

en: You have to pair this field with an existing attribute.
ro: Trebuie sa asociați acest câmp cu un atribut existent.

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
ro: Trebuie să introduceți un titlu pentru sondajul dumneavoastră pentru a putea fi salvat.

en: You have to select a file.
ro: Trebuie să selectați un fișier.

en: You have to select at least one label set.
ro: Trebuie să selectaţi măcar un set de etichetă.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
ro: Nu puteti folosi / sau & in numele sau parola dvs.

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
ro: Puteți să vă jucați cu mai multe setări, dar să salvăm momentan munca noastră și să trecem acum la adăugarea întrebărilor în sondajul dumneavoastră. Faceți click pe butonul 'Salvează'.

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
ro: Vă puteți înregistra pentru a lua parte la acest sondaj, dar va trebui să așteptați pentru %s înainte de a începe completarea acestuia.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
ro: Vă puteți înscrie la acest sondaj, dar trebuie să așteptați până pe {{sStartDate}} pentru a-l putea completa.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
ro: Vă puteți înregistra pentru acest sondaj dacă doriți să luați parte la el.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
ro: Puteți salva subîntrebări fără niciun text, dar asta ar fi inutil.

en: You must be logged in to access to this page.
ro: Trebuie să fiți conectați pentru a accesa această pagină.

en: You must be registered to complete this survey
ro: Trebuie să vă înregistrați pentru a completa acest sondaj

en: You must enter a valid email. Please try again.
ro: Trebuie să introduceți o adresă de email validă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: You must first create a question group.
ro: Trebuie mai întâi să creați un grup de întrebări.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
ro: Trebuie să setaţi permisiunile de scriere pentru aceste fisiere înainte de a putea proceda. Dacă nu sunteţi sigur/ă de ceea ce trebuie să faceţi, vă rugăm să contactaţi administratorul sistemului pentru mai multe sfaturi.

en: You must supply a name for this saved session.
ro: Trebuie sa dati un nume acestei sesiuni session.

en: You must supply a password for this saved session.
ro: Trebuie sa dati o parola pentru aceasta sesiune.

en: You need to add answer options to this question
ro: Trebuie să adăugați opțiuni de răspuns la această întrebare

en: You need to add question groups
ro: Trebuie să adăguaţi grupurile de întrebări

en: You need to add questions
ro: Trebuie să adăugaţi întrebări

en: You need to add subquestions to this question
ro: Trebuie să adăugați sub-întrebări la această întrebare

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
ro: Trebuie să încărcați %s mai multe fișiere pentru această întrebare. 
    Sunteți sigur ca doriți să ieșiți?

en: You should add some subquestions for your question here.
ro: Ar trebui să adăugați câteva subîntrebări pentru întrebarea dumneavoastră aici.

en: You should export your responses before deactivating.
ro: Ar trebui să exportați răspunsurile înainte de a dezactiva.

en: You should have a great time doing this
ro: Ar trebui să vă simţiţi bine făcând aceasta

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
ro: Ar trebui să vă notaţi numele tabelurilor în situaţia în care aveţi nevoie să accesaţi aceste informaţii mai târziu.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
ro: Ar trebui să activaţi un sondaj numai atunci când sunteţi absolut sigur că pregătirea sondajului dumneavoastră este finalizat şi nu necesită modificări.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
ro: Veţi fi redirecţionat în aproximativ 5 secunde. Dacă nu, click <a href="%s">aici</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
ro: Nu veți putea  actualiza deoarece versiunea LimeSurvey anterioară este prea veche.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
ro: Veți fi redirecționat către actualizarea bazei de date ori (dacă baza de date este deja actualizată) ori către pagina de autentificare în 5 secunde. Dacă nu, click %saici%s.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
ro: Ați fost deconectat din cauza inactivității. Vă rugăm să vă conectați din nou.

en: Your Choices
ro: Alegerile dumneavoastră

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
ro: Este verificată instalarea dumneavoastră LimeSurvey dacă actualizarea poate fi rulată cu succes.

en: Your Ranking
ro: Clasamentul dumneavoastră

en: Your answer
ro: Răspunsul dumneavoastră

en: Your answer must be %s
ro: Răspunsul dumneavoastră trebuie să fie %s

en: Your answer must be at least %s
ro: Răspunsul dumneavoastră trebuie să fie cel puțin %s

en: Your answer must be at most %s
ro: Răspunsul dumneavoastră trebuie să fie cel mult %s

en: Your answer must be between %s and %s
ro: Răspunsul dumneavoastră trebuie să fie între %s si %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
ro: Răspunsul dumneavoastră la întrebarea de securitate nu a fost corect - vă rugăm să încercați din nou.

en: Your assessment
ro: Evaluarea dumneavoastră

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
ro: Navigatorul dumneavoastră raportează că a fost folosit pentru a răspunde acestui sondaj. Vă vom reseta sesiunea pentru ca dumneavoastră să începeţi de la început.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
ro: Dimensiunea ecranului navigatorului dumneavoastră web este prea mică pentru a utiliza afișa opțiunile corect. Dimensiunea minimă necesară este de 1280 * 1024 px.

en: Your choices
ro: Alegerile dumneavoastră

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
ro: Datele dumneavoastră ar trebui importate acum, cadrul datelor este numit "data", etichetele variabile sunt atributele datelor ("attributes(data)$variable.labels"), ca pentru foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
ro: Datele dumneavoastră ar trebui importate acum.

en: Your database is too big to be saved!
ro: Baza dumneavoastră de date este prea mare pentru a putea fi salvată!

en: Your database server password.
ro: Parola serverului dumneavoastră de baze de date.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
ro: Numele de utilizator al server-ului bazei de date. În cele mai multe din situaţii "root" va functiona.

en: Your database type is not MySQL!
ro: Baza dumneavoastră de date nu este de tipul MySQL!

en: Your email address:
ro: Adresa dumneavoastră de email:

en: Your have to answer the security question - please try again.
ro: Trebuie să răspundeți la întrebarea de securitate - vă rugăm să încercați din nou.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
ro: Codul a fost actualizat si validat! Acum puteti folosi ComfortUpdate.

en: Your key is unknown by the update server.
ro: Cheia ta este nu este recunoscută de către serverul de actualizări.

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
ro: Noua dumneavoastră parolă nu a fost salvată deoarece se potrivește cu cea veche.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
ro: Noua dumneavoastră parolă nu a fost salvată deoarece vechea parolă introdusă este greșită.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
ro: Noua dumneavoastră parolă nu a fost salvată deoarece parolele nu corespund.

en: Your new survey was created.
ro: Noul dumneavoastră sondaj a fost creat.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
ro: Noul dumneavoastră sondaj a fost creat. Am creat de asemenea un grup de întrebări și un exemplu de întrebare pentru dumneavoastră.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
ro: Toți participanții dumneavoastră vor vedea acest titlu în bara de titlu a navigatorului web și pe ecranul de bun venit.

en: Your passwords do not match.
ro: Parolele nu corespund.

en: Your personal settings were successfully saved.
ro: Setările dumneavoastră personale au fost salvate cu succes.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
ro: Limba aleasă de dumneavoastră va fi utilizată pe tot parcursul procesului de instalare.

en: Your ranking
ro: Clasamentul dumneavoastră

en: Your response table will be renamed to:
ro: Tabelul cu răspunsuri va fi redenumit în:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
ro: Răspunsurile dumneavoastră nu au fost pierdute. Ele au fost trimise prin email administratorului si vor fi introduse în baza de date mai târziu.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
ro: Răspunsurile dumneavoastră nu au fost salvate. Vă rugăm să contactați administratorul sondajului.

en: Your responses were successfully saved.
ro: Răspunsurile dumneavoastră au fost salvate cu succes.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
ro: Sesiunea dumneavoastră cu serverul ComfortUpdate nu este validă ori expirată. Vă rugăm să reporniți procesul.

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
ro: Sondajul dumneavoastră poate exporta datele unui jeton asociat fiecărui răspuns. Selectaţi orice câmp adiţional pe care doriţi să îl exportaţi.

en: Your survey responses have been recorded.
ro: Răspunsurile dumneavoastră au fost înregistrate.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
ro: Răspunsurile sondajului dumneavoastră au fost salvate cu succes. Vă va fi trimis un e-mail de confirmare. Păstraţi-vă parola deoarece nu vom putea să o recuperăm pentru dumneavoastră.

en: Your survey was successfully saved.
ro: Sondajul dumneavoastră a fost salvat cu succes.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
ro: Sondajul dumneavoastră va fi salvat folosind numele și parola introduse și veți putea relua sondajul la o dată ulterioară.

en: Your system configuration:
ro: Configurația sistemului dumneavoastră:

en: Your time to answer this question has expired
ro: Timpul necesar răspunderii acestei întrebări a expirat

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
ro: Timpul necesar răspunderii la această întrebare aproape a expirat. Mai aveţi {TIMP} rămase.

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
ro: Cheia dumneavoastră pentru actualizări a depășit numărul maxim permis de utilizări!

en: Your update key has expired!
ro: Cheia dumneavoastră de actualizare a expirat!

en: Your update key is invalid and was removed.
ro: Cheia dumneavoastră de actualizare nu este validă și a fost ștearsă.

en: Your update key:
ro: Cheia ta de actualizare:

en: Your user data for accessing %s
ro: Datele dumneavoastră de utilizator pentru accesarea %s

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
ro: Versiunea dumneavoastră este neactualizabilă prin ComfortUpdate. Vă rugăm să actualizați manual.

en: Your version is up to date!
ro: Versiunea dvs. este actualizata!

en: Zip error!
ro: Eroare zip!

en: Zip file not found!
ro: Fișierul zip nu a fost găsit!

en: Zoom level
ro: Nivelul de mărire

en: and
ro: și

en: at question
ro: la întrebarea

en: checked
ro: bifat

en: completed
ro: completat

en: d-m-yyyy
ro: z-l-aaaa

en: d.m.yyyy
ro: z.l.yy

en: d/m/yyyy
ro: z/l/aaa

en: dd-mm-yyyy
ro: zz-ll-aa

en: dd.mm.yyyy
ro: zz.ll.aa

en: dd/mm/yyyy
ro: zz/ll/aa

en: default
ro: mod implicit

en: deleted
ro: șterse

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
ro: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        în fereastră de comandă R, înlocuiți numele fișierului cu numele real al fișierului

en: directory
ro: director

en: equals
ro: egal cu

en: gross
ro: brut

en: having a token
ro: având un jeton

en: having a valid email address
ro: având o adresă validă de email

en: having at least one use left
ro: mai poate fi utilizat cel puțin o dată

en: hours
ro: ore

en: if:
ro: dacă:

en: inherited
ro: preluat

en: is
ro: este

en: is NOT
ro: NU este

en: is greater than
ro: este mai mare decât

en: is greater than or equal to
ro: este mai mare decât sau egal cu

en: is less than
ro: este mai puţin decât

en: is less than or equal to
ro: este mai puţin sau egal cu

en: is lesser than
ro: este mai mic ca

en: is like
ro: este ca

en: is matched (regexp)
ro: este potrivit (regexp)

en: is not like
ro: nu este ca

en: language of token
ro: limba participantului

en: minitab method
ro: metoda minitab

en: mins
ro: minute

en: mm-dd-yyyy
ro: ll-zz-aaaa

en: mm.dd.yyyy
ro: ll.zz.aaaa

en: mm/dd/yyyy
ro: ll/zz/aaaa

en: not checked
ro: nebifat

en: not having already completed the survey
ro: nu au terminat încă de completat sondajul

en: not having been sent an invitation already
ro: nu a fost trimisă deja o invitaţie

en: only apply to certain question types
ro: aplicați numai în cazul anumitor tipuri de întrebări

en: or
ro: sau

en: page
ro: pagină

en: queXML PDF export
ro: exportare queXML PDF

en: queXML format (*.xml)
ro: formatul queXML (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
ro: queXML este o descriere XML a unui sondaj.

en: quota language settings
ro: setările limbajului de cotă

en: quota members
ro: membrii cotei

en: responses
ro: răspunsuri

en: running
ro: în derulare

en: seconds
ro: secunde

en: selected
ro: selectate

en: stable
ro: stabil

en: table
ro: tabel

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
ro: acesta este un email automat pentru a înştiinţa că un utilizator a fost creat pentru dumneavoastră pe situl '%s'.

en: timings
ro: cronometrări

en: to:
ro: către:

en: unknown
ro: necunoscut

en: unstable
ro: instabil

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
ro: vizitați http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php pentru mai multe informații

en: yyyy-mm-dd
ro: aaaa.ll.zz

en: yyyy.mm.dd
ro: aa.ll.zz

en: yyyy/mm/dd
ro: aaa/ll/zz

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
ro: {n} întrebare conține erori ce trebuie corectate.| {n} întrebări conțin erori ce trebuie corectate.

en: {n} token has been created.|{n} tokens have been created.
ro: {n} jeton a fost creat. | {n} jetoane au fost create.
